Trwa ładowanie...

Pożegnanie z butelką

Avatar placeholder
13.10.2020 15:05
Pożegnanie z butelką
Pożegnanie z butelką (Zdjęcie dzieckaautorstwa Tom & Katrien / CC BY-SA 2.0)

Pożegnanie z butelką dla niektórych dzieci bywa trudne. Picie mleka przez butelkę przypomina ssanie piersi i maluchowi kojarzy się z bezpieczeństwem, bliskością mamy, ukojeniem. Nic dziwnego, że niektóre maluchy nie tak łatwo rezygnują z „butelkowego nałogu”. Roczne dziecko powinno jednak stopniowo uczyć się picia z kubeczka, a butelka winna odejść w zapomnienie. Im dłużej rodzice zwlekają z odejściem od karmienia za pomocą butelki, tym trudniej dziecku przyzwyczaić się do nowych zmian w starszym wieku.

spis treści

1. Kiedy uczyć dziecko picia z kubeczka?

Roczny brzdąc nie jest już karmiony pod ścisłą kontrolą rodziców. Sam potrafi sięgnąć po butelkę z mlekiem. Tymczasem sączenie słodkich napojów czy mlecznych mieszanek przez smoczka od butelki grozi próchnicą zębów, psuje zgryz i wpływa na krzywe uzębienie. Dziecko pijące soczki czy mleko z butelki nie ma też zwykle dużej ochoty na spożywanie pełnowartościowych posiłków. Roczny maluch karmiony wciąż butelką zaczyna traktować ją bardziej jako swoisty „pocieszacz” czy „uspokajacz”. Chodzenie z butelką nie jest też dla malca bezpieczne, ponieważ łatwo się zakrztusić. Udowodniono naukowo, że dzieci, które długo piją z butelki, są mniej zainteresowane światem i nauką mówienia.

Wszystkie powyższe argumenty powinny przekonać rodziców do wczesnego uczenia dziecka picia z kubeczka. Większość pediatrów jest zdania, że najlepszy wiek na pożegnanie z butelką to dwunasty miesiąc życia dziecka. Roczny maluch jest bardziej ugodowy niż dwuletni brzdąc. Lubi współpracować z rodzicami i lepiej znosi zmiany niż starsze dziecko. Poza tym roczne niemowlę ma jeszcze krótką pamięć i „butelkowy nałóg” nie jest dość silnie utrwalony. Rozpoczynająca się w tym wieku nauka chodzenia sprawia, że dziecko staje się bardziej zainteresowane światem niż sposobem karmienia, więc łatwiej jest odwrócić jego uwagę.

2. Kupno kubeczka

Zobacz film: "Najlepsze prezenty dla nowo narodzonego dziecka i rodziców"

Butelka ze smoczkiem dziecku kojarzy się ze ssaniem, ciepłem i mamą, dlatego dla wielu dzieci rozstanie z nią bywa trudne. W czasie oduczania dziecka picia z butelki maluch potrzebuje wsparcia, uwagi i czasu. Rodzice powinni zapewnić maluchowi poczucie bezpieczeństwa i bliskości. Rozstanie z butelką nie może odbywać się w tym samym czasie, co inne zmiany w życiu dziecka, takie jak np. narodziny młodszego rodzeństwa czy przeprowadzka do nowego domu. Dobrym momentem na pożegnanie butelki są wakacje.

Jeśli maluch nie ma swojego kubeczka, wybierzcie się na zakupy. Jeśli stać cię na większy zakup, wybierz kilka modeli kubków: z dzióbkiem, z rurką, z dwoma uchwytami itp. Weź pod uwagę solidność wykonania, funkcjonalność użycia i atesty. Dobry kubek-niekapek zrobiony jest z nietłukącego się plastiku i ma dopasowaną pokrywkę, która nie wypada po odwrócenia kubka dnem do góry. Dzióbek kubka powinien być gładki, niezbyt duży, dość twardy, żeby nie dał się zgryźć. Jeśli maluch jest mocno przywiązany do butelki, na początek pomocna może być butelka z dzióbkiem takim, jak w kubeczku.

3. Jak nauczyć dziecko picia z kubeczka?

Najlepiej poprzez zabawę. Na początku zacznij oswajać malucha z kubkiem – dajcie razem pić misiom, daj dziecku kubek do zabawy w kąpieli. Wlej do kubeczka ulubiony napój malca, a następnie pokaż, jak się pije z nowego urządzenia. Pamiętaj, by nie robić rozróżniania podawania posiłków – nie dawaj więc maluchowi soczków w kubku, a mleka w butelce, ponieważ maluch przyzwyczai się do takiego podziału. Gdy dziecko nauczy się już pić z kubka, pora pożegnać butelkę.

Rozstanie z butelką może być zdecydowane lub stopniowe. Jeśli dziecko dobrze znosi zmiany, nie reaguje stresem, lubi wyzwania i nie jest mocno związane z butelką, lepiej wybrać pierwszy sposób. Zdecydowana postawa mamy tylko ułatwi sprawę. Jeśli jednak dziecko jest wrażliwe, nie lubi zmian i mocno przywiązało się do picia z butelki, rozstawanie z nią powinno odbywać się łagodnie i stopniowo.

Pożegnanie z butelką można dziecku ułatwić poprzez organizowanie mu różnych atrakcji, które odwrócą jego uwagę. Wybierz więc wakacyjną porę i spędźcie wspólny czas na wycieczkach, spacerach, ciekawych zajęciach. Rutyna utrudnia dziecku mierzenie się z nowymi wyzwaniami. Rozstanie z wieczorną butelką będzie też łatwiejsze, gdy maluch zmęczy się przed spaniem. Długi spacer, energiczna zabawa z tatą, pływanie w basenie sprawią, że dziecko zaśnie bez potrzeby podawania mu butelki. Wystarczy przeczytanie bajki czy zaśpiewanie kołysanki.

Picie w kubku podawaj dziecku do każdego posiłku. Rezygnuj stopniowo z kolejnych karmień butelką, zaczynając od tych, do których dziecko jest najmniej przywiązane. Mleko modyfikowane lekko rozwadniaj i podawaj do picia także z kubeczka. Nie pozwalaj dziecku na chodzenie z butelką. Należy liczyć się z tym, że mogą pojawić się łzy, protesty, krzyki. Przez kilka dni maluch może być marudny, smętny, może też zacząć ssać kciuka. Konsekwencja i właściwe postępowanie wobec dziecka z reguły sprawiają, że pożegnanie z piciem z butelki nie jest dla malca bolesnym doświadczeniem. Nauka nowych umiejętności to bowiem dla dziecka całkiem fajna i absorbująca sprawa.

Następny artykuł: Nauka samodzielnego spania
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze