Poważne następstwa drobnych napraw

Usunięcie drobnej usterki przynajmniej w teorii nie nastręcza wiele trudności. W praktyce prosta naprawa bywa jednak niemałym wyzwaniem – wystarczy niewielka wada materiału, błąd ludzki lub zwykły pech, by usterka pogłębiła się i wymagała kosztownej naprawy.

Polecane wideo:

1. Proste usterki i drogie naprawy

Nawet banalna naprawa może nas drogo kosztować. Jakie usterki najczęściej kończą się wysokimi rachunkami?

  • Wymiana świec to wydatek rzędu 50-100 zł, ale gdy w jej trakcie dochodzi do zerwania gwintu w głowicy, należy liczyć się z koniecznością wysupłania 400-600 zł.
  • Wymiana tarczy i klocków hamulcowych – zadanie jest nieskomplikowane, ale może skończyć się uszkodzeniem tarczy lub zacisku. Nadmierny nacisk może spowodować również zerwanie gwintu piasty.
  • Zmiana koła – przykręcanie koła zbyt długimi śrubami powoduje korozję wystającego z piasty fragmentu i trudności z odkręceniem koła.
  • Prace przy przegubach napędowych – próba samodzielnej naprawy może skończyć się na samym wstępie, gdy odkrywamy, że poluzowanie głównej nakrętki przekracza nasze możliwości. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy fachowca w warsztacie samochodowym.
  • Wymiana wycieraczek – pionowe ustawienie wycieraczek w trakcie ich demontażu może skończyć się pęknięciem szyby – metalowe ramię może spowodować nawet ukruszenie szyby.
  • Wymiana oleju – zbyt silne dokręcanie korka spustowego w misce olejowej może doprowadzić do zerwania gwintu.
  • Zerwanie paska rozrządu – zwykle powoduje kolizję tłoków z zaworami. Naprawa może kosztować kilkaset złotych, ale niekiedy wycenia się ją na kilkanaście tysięcy.

2. Samodzielne naprawy auta

W kwestii napraw samochodu wielu kierowców zdaje się na fachowców. Jeśli nie są zadowoleni z usług danego serwisu, zmieniają go na inny. Tylko nieliczni próbują we własnym zakresie usunąć drobne usterki – jeśli zdarza ci się zaglądać pod maskę, by dokonać niewielkiej naprawy, z pewnością masz często do czynienia z dokręcaniem i odkręcaniem śrub oraz nakrętek.

Te metalowe elementy łatwo ulegają korozji, a zapieczone połączenia gwintowe znacznie utrudniają odkręcenie śrub. Na szczęście istnieją sposoby na odrdzewienie połączeń śrubowych bez ich uszkodzenia. Można użyć preparatu penetrującego, choć bardziej skuteczne jest podgrzanie zapieczonych elementów i odkręcenie śruby. Zastosowanie wysokiej temperatury może jednak doprowadzić do uszkodzenia pobliskich podzespołów.

Wiara we własne możliwości nie wystarczy, by z powodzeniem naprawić usterkę w samochodzie. Niezbędna jest wiedza i znajomość technologii naprawy, by drobna usterka nie zamieniła się w kosztowną wymianę wielu drogich części samochodowych.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Zabawki

AlaGrunwald • ostatni post 10 miesięcy temu

8
Artykuły Moto Parenting
Moto Parenting

Bagażnik nowego Citroëna C4 Picasso

Bagażnik nowego Citroëna C4 Picasso

Ogromny bagażnik samochodowy W tym bagażniku spokojnie zmieszczą się wszystkie niezbędne torby, które chcecie zabrać ze sobą w podróż.

Moto Parenting

Wymiana opon

Wymiana opon

Zmiana opon na letnie Należy pamiętać o zmianie opon. Zimowe opony nagrzewają się szybciej niż letnie, tracąc przez to przyczepność czy wydłużając drogę hamowania.

Moto Parenting

Komfortowa podróż

Komfortowa podróż

Przestronne wnętrze nowego Citroëna C4 Picasso Dzięki zastosowaniu platformy modułowej wnętrze samochodu jest przestronne, co zapewnia komfortową jazdę.

Moto Parenting

Tablet w nowym Citroënie C4 Picasso

Tablet w nowym Citroënie C4 Picasso

Sterowaniem za pomocą dotykowego tabletu Sterowanie zestawem głośnomówiącym w nowej wersji Citroëna C4 Picasso jest szybkie i bardzo wygodne.Obsługa klimatyzacji w nowym Citroënie C4 Picasso Dwustrefowa klimatyzacja również jest obsługiwana za pomocą...

Moto Parenting

Auto bezpieczne dla dziecka

Auto bezpieczne dla dziecka

Samochód rodzinny Samochód bezpieczny dla dziecka musi spełniać szereg warunków. Jednym z kluczowych aspektów, na które powinniśmy zwrócić uwagę, jest stan techniczny auta.

Moto Parenting

Tapicerka - ważna sprawa

- Kupujemy nowy samochód - zadecydowała żona. Rzeczywiście nasze BMW serii 3 ma już kilka lat - był to ukochany samochód, kiedy zaczynaliśmy życie małżeńskie. Teraz jesteśmy rodzicami Jasia (7 lat) i Małgosi (4 lata). Wszyscy uwielbiamy aktywnie spędzać...

Moto Parenting

Wybór używanego kombi dla rodziny

przypadku zapewniają znaczną ilość miejsca – zarówno dla pasażerów, jak i na bagaż. Następnym atutem opisywanych przez nas aut są koszty. Kompaktowe

Moto Parenting

Bezpieczna jazda jesienią

Pogoda nie daje się nam jeszcze we znaki, ale nie sposób nie zauważyć, że jesień zadomowiła się na dobre. Już wkrótce temperatura powietrza zacznie stopniowo spadać, a ciepłe kurtki staną się nieodzowne w chłodne, deszczowe dni. Zmiana aury ma wpływ nie...

Moto Parenting

Jak usunąć brzydkie zapachy z auta?

W samochodzie spędzamy coraz więcej czasu, dlatego warto zadbać o przyjemne warunki do jazdy. Świeży zapach w aucie to podstawa - niestety, nie w każdym samochodzie unosi się woń kwiatów. Jeśli w twoim aucie czuć dym papierosowy, stęchliznę, pleśń lub...