Trwa ładowanie...

Potrzebna pomoc dla Moniki Bosak – chorej na białaczkę kobiety w ciąży

Potrzebna pomoc dla Moniki Bosak – chorej na białaczkę kobiety w ciąży
Potrzebna pomoc dla Moniki Bosak – chorej na białaczkę kobiety w ciąży (Źródło: Facebook.com)

Ta historia miała wyglądać zupełnie inaczej. Monika i Przemek oczekiwali przyjścia na świat drugiej córeczki. Ciąża przebiegała prawidłowo, przyszła mama czuła się dobrze i nagle, w 19. tygodniu ciąży, padła diagnoza: ostra białaczka szpikowa. Monice niezbędny jest przeszczep szpiku. Możesz pomóc!

1. Monika Bosak potrzebuje pomocy

28-letnia Monika Bosak z Tychów chce nadać swojej drugiej córce imię Wiktoria. Starsza, Ala, ma już 10 miesięcy. Jej rodzice mieli nadzieję, że tak jak poprzednia ciąża i ta będzie przebiegała prawidłowo. Informacja o białaczce spadła na nich jak grom z jasnego nieba. Kobieta przeszła już trzy chemioterapie, jednak zabieg przeszczepu szpiku jest niezbędny.

Prawdopodobnie 22 listopada Monika przejdzie zabieg cesarskiego cięcia. Do tego czasu musi unikać kontaktu ze światem zewnętrznym, ponieważ ze względu na słabą odporność nawet grypa mogłaby być dla niej niebezpieczna.

2. W dniach 15-16 listopada w Tychach można zarejestrować się w bazie dawców komórek macierzystych

W Tychach, skąd pochodzi Monika Bosak, organizowane są dwie akcje, podczas których będzie można zarejestrować się jako dawca szpiku: pierwsza będzie miała miejsce 15 listopada, w godzinach 9:00-15:00, w parafii św. Józefa Robotnika przy ulicy Dzwonkowej (dzielnica Wartogłowiec), kolejna – dzień później, 16 listopada (od 12:00 do 18:00) w Pasażu Kultury Andromeda na placu Baczyńskiego.

Zobacz film: "Wyznaczanie daty porodu"

Przeszczep komórek macierzystych krwi od niespokrewnionego dawcy to jedyny ratunek dla Moniki. Niestety, mimo że w polskim rejestrze Poltransplant zarejestrowanych jest ponad 870 tys. potencjalnych dawców szpiku (w bazach na całym świecie jest ich ponad 27 milionów), aktualnie nie ma dawcy, który pasowałby genetycznie do Moniki. W przypadku tak poważnej choroby liczy się czas. Zwłaszcza, że kobieta zmaga się nie tylko z własną chorobą, ale i ze strachem o życie swojej jeszcze nienarodzonej córeczki.

3. Kto może zostać dawcą szpiku?

Do bazy dawców szpiku może zarejestrować się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 50. rokiem życia, który waży więcej niż 50 kilogramów i nie ma znaczącej nadwagi. Rejestracja potencjalnego dawcy polega na pobraniu 4 ml krwi, wypełnieniu formularza oraz krótkim wywiadzie medycznym.

Zmagałaś się z poważną chorobą w czasie ciąży? Podziel się swoją historią z innymi użytkownikami na naszym forum.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze