Trwa ładowanie...

Posłowie chcą wprowadzić zakaz korzystania z solariów przez osoby nieletnie

Posłowie chcą wprowadzić zakaz korzystania z solariów przez osoby nieletnie
Posłowie chcą wprowadzić zakaz korzystania z solariów przez osoby nieletnie (123RF)

Parlamentarny zespół ds. onkologii chce wprowadzić zakaz opalania się nieletnich w solariach. Powód? Gwałtownie rośnie liczba chorych na czerniaka.

1. Kampania i projekt

Projekt ustawy, który zakazywałby korzystania z solariów osobom nieletnim był już gotowy. Niestety, nie wszedł pod obrady sejmu w poprzedniej kadencji. Do pomysłu wrócił parlamentarny zespół ds. onkologii. Jak powiedział dla TVN 24 poseł Marek Hok, zespół przygotowuje na razie kampanię informacyjną. Politycy są na etapie gromadzenia materiałów.

Kampania ma ruszyć w przyszłym roku. Jednocześnie politycy podkreślają, że ich celem nie jest szkodzenie właścicielom solariów, a zwrócenie uwagi, że opalanie może być szkodliwe. Zespół chce uświadomić społeczeństwu, że narażanie się na promieniowanie UV w solariach zwiększa ryzyko wystąpienia czerniaka.

Kolejnym etapem działań polityków będzie wprowadzenie projektu zakazującego korzystanie z solariów osobom nieletnim. Posłowie liczą na wsparcie innych parlamentarzystów.

Zobacz film: "Czy możliwe są nawroty czerniaka?"

Projekt popiera profesor Alicja Chybicka. - Od wielu lat walczę o wprowadzenie tego zakazu. W tej chwili pediatrzy nie zalecają, by młode osoby korzystały z kąpieli słonecznych, a jeśli przebywają na słońcu, powinny stosować filtr wysoki, z faktorem powyżej 70. A solarium jest przecież dużo bardziej szkodliwe. Promieniowanie UV stymuluje do rozwoju czerniaka i innych nowotworów - mówi dla WP parenting ekspertka.

2. Europa nie opala się

Pomysłodawcy kampanii powołują się na dane europejskie. Tłumaczą, że Polska jest jedynym państwem w Unii, gdzie z solariów mogą korzystać wszyscy, niezależnie od wieku.

Obecnie w wielu krajach, m.in w Wielkiej Brytanii, Francji, Austrii i Niemczech, osoby poniżej 18. roku życia nie mogą się opalać w solariach.

3. Rośnie liczba chorych

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry. Daje wiele przerzutów. Niestety, wciąż wykrywany jest zbyt późno. Umieralność z powodu czerniaka w Polsce jest wyższa o 20 proc. w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej.

Przeczytaj koniecznie

Zapadalność na czerniaka rośnie we wszystkich grupach wiekowych. Szczególnie wśród osób poniżej 40. roku życia - tu zachorowalność wzrosła o 42 proc.

Według danych Krajowego Rejestru ds. Nowotworów, w 2015 r. czerniaka złośliwego wykryto u 1845 kobiet i 1595 mężczyzn. W porównaniu z rokiem 2010 to o 1000 osób więcej.

Do głównych czynników ryzyka zalicza się wpływ promieniowania ultrafioletowego, nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne oraz opalanie się w solariach.

Sztuczne promieniowanie UV jest do 15 razy silniejsze niż słoneczne. U osób młodych, poniżej 30. roku życia, które opalaja się w ten sposób, ryzyko zachorowania na czerniaka zwiększa się nawet o 75 proc.

4. Co na to ministerstwo?

Ministerstwo Zdrowia nie planuje jednak działań legislacyjnych w celu wprowadzenia zakazu używania solariów przez osoby niepełnoletnie - oświadczył w październiku 2016 roku w piśmie do marszałka Sejmu wiceminister Marek Tombarkiewicz.

Jak podaje TVN24, resort zdrowia stoi na stanowisku, że należy uświadamiać dzieciom i młodzieży szkodliwość nadmiernego korzystania z promieniowania ultrafioletowego, a nie wprowadzać zakazy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze