Położna rodzinna

Położna rodzinna może okazać się niezbędną pomocą nie tylko w okresie okołoporodowym i w połogu, ale także w czasie ciąży. Jej wykształcenie i wiedza to dobre źródło informacji dla każdego przyszłego rodzica. Według obowiązującego prawa, nie tylko ginekolog ma uprawnienia do prowadzenia ciąży, ale także położna. Kobiety cenią sobie kontakt z przedstawicielkami tego zawodu ze względu na bliższe relacje niż te z lekarzem. Doświadczona położna rodzinna potrafi nawiązać wyjątkowo zażyły kontakt z pacjentką.

Polecane wideo:

Pierwsza pomoc

Nie każda z młodych mam może zasięgnąć porady bardziej doświadczonych koleżanek, co jest szczególnie uciążliwe w pierwszych tygodniach życia malucha. Młode mamy nie wiedzą, które objawy powinny je niepokoić, a które uznać za typowe – dodatkowo mają wiele wątpliwości dotyczących prawidłowego żywienia, higieny i innych kluczowych kwestii. Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje co najmniej 6 wizyt wybranej położnej w ciągu pierwszych dwóch miesięcy od narodzin dziecka. Warto wykorzystać ten fakt, wizyty te nic nas nie kosztują, a wiedza przekazana przez doświadczoną specjalistkę jest bezcenna. Wystarczy złożyć deklarację o wyborze położnejw naszym rejonowym ośrodku zdrowia, przy czym należy wiedzieć, że położną możemy wybrać z innego rejonu.

Pierwsza wizyta położnej

Po raz pierwszy najlepiej spotkać się z położną w czasie, w którym dziecko nie śpi. Najczęściej na życzenie mam pokazuje ona, w jaki sposób prawidłowo kąpać niemowlaka, przewijać, pielęgnować pępek, nosić i podnosić dziecko. Pokaże, jak prawidłowo trzymać główkę noworodka. Dodatkowo konsultuje ewentualne dokuczliwe kolki, odparzenia oraz wszelkie inne dolegliwości, jak ulewanie się, czkawki i pieluszkowy rumień.

Pamiętajmy, że położna bywa także pomocna przy dolegliwościach mam – doradzi, w jaki sposób rozwiązać problem bolesnej rany w kroczu lub rany po cesarskim cięciu, bolących sutków i obolałych piersi. Położna ma także uprawnienia, by ściągnąć szwy po cesarskim cięciu – o czym warto wiedzieć.

Zdrowy rozsądek najważniejszy

Położna, jak każdy inny specjalista, ma prawo się pomylić, a także być w błędzie. Jeśli tylko nie jesteśmy pewne co do słuszności udzielonych nam przez nią rad, zweryfikujmy je z zaufanym specjalistą – ginekologiem, lekarzem prowadzącym, inną położną. To samo dotyczy poradników w formie książkowej, których obecnie jest bardzo dużo na rynku. Oczywiście nie chodzi o to, by kwestionować każde zdanie, ale o to, by rozwiać powstałe wątpliwości. Jeśli jednak nasze zdanie zbyt często rozmija się z poradami położnej, najlepiej zmienić ją na innego specjalistę, do którego będziemy mieć pełne zaufanie.

Czy opieka położnej jest bezpłatna?

Większość położnych ma podpisany kontrakt z NFZ i część ich wizyt jest refundowana z ubezpieczenia zdrowotnego. Przy wyborze położnej warto jednak dopytać o szczegóły, by uniknąć późniejszych rozczarowań. Wybierając, możemy kierować się wskazówkami naszego lekarza prowadzącego, znajomych lub poradami w Internecie – pamiętajmy jednak, że ostateczna decyzja należy do nas.

Wybór położnej

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Wybór położnej
Wybór położnej

Konkurs na najlepszą położną w Polsce rozstrzygnięty

Konkurs na najlepszą położną w Polsce rozstrzygnięty

Martyna Mączka z Katowic pokonała ponad dwieście konkurentek i została najlepszą położną w Polsce. Wygrała tym samym konkurs na **"Położną na Medal (...) **", zorganizowany w ramach kampanii społecznej o tym samym tytule. (https://parenting.pl/portal/kampania-polozna-na-medal)...

Wybór położnej

Położna

Położna

Wybór położnej jest niezwykle ważny dla przyszłej mamy. Położna wesprze i pomoże sprawnie wydać dziecko na świat

Wybór położnej

Osobista położna - doula

Osobista położna - doula

Doula to po grecku „kobieta, która służy". W dzisiejszych czasach tym mianem nazywa się osobę, która profesjonalnie wspiera, pomaga fizycznie oraz duchowo rodzącej kobiecie. Doula podczas porodu dba o rodzącą, odpowiada na wszelkie pytania, wspiera emocjonalnie.

Wybór położnej

Doula

Doula

emocji - likwidacja lęku, nauka radzenia sobie z nową sytuacją. ## Doula a położna Czytając powyższe informacje, na myśl nasuwa się funkcja (https (...) ://parenting.pl/portal/konkurs-na-najlepsza-polozna-w-polsce-rozstrzygniety)....

Prawa ciężarnej w szpitalu

Położna przy porodzie

Położna przy porodzie

Podczas porodu to położna jest osobą, która ma najbliższy kontakt z rodzącą i noworodkiem. Kontroluje cały przebieg porodu, przeprowadza podstawowe

Parcie w klęku z pomocą osoby towarzyszącej

Parcie porodowe

Parcie porodowe

Osoba towarzysząca przy porodzie to duże wsparcie i pomoc dla rodzącej.

Prawa ciężarnej w szpitalu

Położna do porodu

Podczas porodu to położna jest osobą, która ma najbliższy kontakt z rodzącą i noworodkiem. Kontroluje cały przebieg porodu, przeprowadza (...) bardzo ważne jest, abyś miała do niej zaufanie i mogła w pełni korzystać z jej doświadczenia. Osobista...

Patronaty

Położna na medal

Położna na medal

Akcja "Położna na medal" Kampania "Położna na medal". Ulotka informacyjna o konkursie W czasie kampanii odbywa się też konkurs. Ulotka o konkursie Zapraszamy do głosowania.

Cyber Parenting

Kinect Gwiezdne Wojny

Kinect Gwiezdne Wojny

Gratka dla miłośników Gwiezdnych Wojen Twoje dziecko pokocha tę grę. Wróć do artykułu Rodzinna zabawa z grami Kinect.

Aktualności

Modna rodzina

Modna rodzina

Rodzinna moda Świąteczny okres sprzyja okazjom. Produkty wielu marek dostępne są w promocyjnych cenach, dzięki czemu każdy człowiek może poczuć się modnie i atrakcyjnie.