Polacy w aptekach zostawiają majątek

Według badań CBOS w ciągu trzech miesięcy statystyczna polska rodzina na wydatki związane ze swoim zdrowiem wydała 807 złotych. Rocznie to ponad 3 tys. złotych na leki, wizyty u lekrzy i badania.

 

Polecane wideo:

Badanie CBOS było przeprowadzane od 2 do 9 czerwca 2016 roku metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo. W ankiecie udział wzięło 1002 dorosłych mieszkańców Polski.

Najwięcej pieniędzy, bo aż 417 złotych, w ostatnim kwartale nasi rodacy zostawili w aptekach, najmniej – w kasach sklepów ze sprzętem medycznym i rehabilitacyjnym.

Tylko 12 proc. gospodarstw domowych w ostatnich miesiącach na nie wydało ani złotówki na leki oraz prywatne wizyty u lekarzy.

Twoje dziecko dostało pieniądze? Sprawdź, jak możesz je pomnożyć

Pieniądze stają się coraz popularniejszą formą prezentu. Dostają je także dzieci. Co z takim fantem może zrobić rodzic? Wykorzystać prezent do nauki oszczędzania – można go bowiem zainwestować. Zobacz, jak to zrobić!

Najwięcej za medykamenty płacą osoby starsze. W tej grupie wiekowej najmniej pieniędzy wydaje się natomiast na leczenie stomatologiczne i protetyczne. Na tych specjalistów mniejszą część swoich przychodów przeznaczają również mieszkańcy wsi oraz osoby z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym.

Najmniejsze wydatki w polskich gospodarstwach domowych generują wizyty u stomatologa. Na ten cel wydaje się średnio 212 złotych.

Zdecydowana większość polskich rodzin (68 proc.) w ciągu ostatniego kwartału nie wydała również dużych pieniędzy na leczenie i badania ogólne oraz specjalistyczne (na ten cel przeznaczono średnio 148 złotych). Popularnością nie cieszą się również prywatne ubezpieczenia zdrowotne.

90 proc. respondentów oświadczyło, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy nie ponieśli oni żadnych wydatków z tytułu zakupu sprzętu medycznego lub rehabilitacyjnego. Średnio na ten cel Polacy wydali 29,40 złotych.

Łącznie statystyczna rodzina na leki oraz usługi medyczne wydała 807,15 złotych.

Koszty te w polskich gospodarstwach domowych nie rozkładają się równomiernie i są uzależnione od czynników, tj. wiek, status majątkowy, wykształcenie, miejsce zamieszkania.

Najwięcej pieniędzy w aptekach zostawiają osoby powyżej 65. roku życia (554 złotych w ciągu ostatniego kwartału). O wiele mniejsze wydatki na zakup medykamentów deklarowały osoby młode, pomiędzy 18. a 24. rokiem życia (323 złote). Oni jednak częściej płacą za usługi stomatologiczne i protetyczne (średnio 325 złotych). Im wyższe wykształcenie respondentów, tym więcej pieniędzy przeznaczają oni na leczenie zębów i profilaktykę chorób jamy ustnej.

Nie bez znaczenia ma w tym przypadku również miejsce zamieszkania. Najwięcej pieniędzy, bo średnio aż 427 złotych, w gabinetach stomatologicznych zostawiały rodziny mieszkające w miastach liczących powyżej 500 tys. mieszkańców, najmniej – mieszkańcy wsi (142 złote). To właśnie gospodarstwa domowe rolników najmniej wydają na leczenie stomatologiczne (średnio 105 złotych). Nieco więcej pieniędzy na ten cel przeznaczają emeryci (115 złotych) i renciści (121 złotych). Najwięcej zaś w stan swojej jamy ustanej inwestują ci, którzy pracują na własny rachunek (przeciętnie 843 zł).

Osoby lepiej wykształcone deklarują ponadto wyższe wydatki na leczenie i badania ogólne (średnio 275 złotych). Najmniej na ten cel wydają osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym (średnio 79 zł na gospodarstwo).

Za leki zlecane przez specjalistę najwięcej płacą emeryci (555 złotych) i renciści (487 złotych).  Wysokie wydatki w tym zakresie deklarują również pracownicy administracyjno-biurowi (średnio 500 zł). Większa suma pieniędzy pozostaje w portfelach uczniów i studentów, bo w ciągu ostatnich trzech miesięcy w aptekach zostawili średnio 259 złotych.

Badania CBOS ujawniły, że osoby które nie są zadowolone ze swoich warunków materialnych, w ciągu ostatniego kwartału wydały spore sumy na medykamenty (średnio 585 złotych w przeliczeniu na gospodarstwo domowe). Wydatki o 200 złotych mniejsze deklarują z kolei osoby lepiej sytuowane (średnio 398 zł).

Zależność ta ulega odwróceniu w przypadku leczenia stomatologicznego i protetycznego. Na ten cel więcej wydają osoby o wyższych przychodach.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocy...

DzIaBoNg • ostatni post 4 dni temu

5
Artykuły Rodzinne finanse
Rodzinne finanse

Kupno samochodu

Kupno samochodu

Samochód rodzinny i tani Samochód z poprzedniego rocznika jest idealnym rozwiązaniem dla kogoś, kto chce kupić nowy samochód prosto z salonu, a nie chce przepłacać.

Rodzinne finanse

Pułapki w ubezpieczeniach - sprawdź, na co zwracać uwagę

Lubisz skakać na bungee? Wolny czas spędzasz, nurkując? Interesuje cię wspinaczka po górach? Uważaj podczas podpisywania umowy ubezpieczenia. Bardzo często towarzystwo nie wypłaca odszkodowania w przypadku, gdy śmierć ubezpieczonego nastąpiła wskutek...

Rodzinne finanse

Ubezpieczenie dla nastolatka

Coraz więcej firm ubezpieczeniowych poszerza zakres swoich usług z myślą o dzieciach i młodzieży. Mimo wielu ofert ubezpieczeń dla nastolatków, wybór najkorzystniejszej z nich wcale nie należy do łatwych zadań. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę? Ubezpieczenie...

Rodzinne finanse

Jak oszczędzić pieniądze na wkład własny?

Artykuł sponsorowany Staranie się o kredyt wiąże się z wieloma formalnościami. Musimy przede wszystkim udowodnić bankowi, że jesteśmy wiarygodnym i godnym zaufania klientem. Oprócz wielu, wielu dokumentów, które będziemy musieli przedstawić, powinniśmy...

Rodzinne finanse

Rzuciła pracę w mediach. Dziś pisze książki dla dzieci

Rzuciła pracę w mediach. Dziś pisze książki dla dzieci

- Mamo, czytamy! - krzyczy z pokoju dwuletni Jurek. Agnieszka stoi w kuchni i uśmiecha się pod nosem. Jej syn, który za czytaniem nie przepada, pokochał książki jej autorstwa. - To bardzo mobilizujące - przyznaje. ## Początki Agnieszka Starok jeszcze...

Rodzinne finanse

Zabezpiecz przyszłość swojego dziecka

Kiedy decydujemy się na (//parenting.pl/portal/pulapki-w-ubezpieczeniach-sprawdz-na-co-zwracac-uwage), najczęściej robimy to nie tylko z myślą o sobie, ale również naszych bliskich. Zakładając rodzinę, jeszcze przed (//parenting.pl/portal/gdy-pojawia-sie-dziecko)...

Rodzinne finanse

Ciąża rozwija mózg

Ciąża rozwija mózg

(https://parenting.pl/portal/co-to-jest-pregnezja) lub amnezja ciążowa, objawiająca się problemami z pamięcią, koncentracją i rozkojarzeniem, a złośliwie zwana również "ciążowym mózgiem" to krzywdzący mit. Według naukowców jest zupełnie odwrotnie, a umysł...