Czy Polacy chcą szczepić przeciwko pneumokokom?

Szczepienie przeciw pneumokokom powinno być obowiązkowe – wynika z sondażu SW Research. Za opowiedziało się 58 procent respondentów.

O tym, że szczepionka przeciw pneumokokom ma być obowiązkowa wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas poinformował w maju br. Projekt rozporządzenia w tej sprawie wrócił właśnie z konsultacji społecznych. Dokument określa najważniejsze zasady zabiegu.

Polecane wideo:

Szczepieniem przeciwko pneumokokom objęte będą wszystkie dzieci urodzone po 31 grudnia 2016 roku. Jednak pierwsze dawki szczepionki niemowlęta przyjmą dopiero w marcu, ponieważ szczepienie realizowane będzie u dzieci, które ukończyły 6. tydzień życia – wynika z rozporządzenia.

Resort planuje na szczepienia wydać około 170 mln złotych. To dużo, biorąc pod uwagę fakt, iż obecnie cały Program Szczepień Ochronnych szczepień kosztuje 160 mln złotych.

Rozszerzenie kalendarza szczepień o pneumokoki od lat postulowali specjaliści pediatrzy. Podanie szczepionki może uchronić dziecko przed ciężkimi zakażeniami i ich powikłaniami – pneumokokowym zapaleniem płuc, zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych, sepsą, a nawet śmiercią – zakażenia pneumokokami są przyczyną śmierci około setki najmłodszych dzieci rocznie.

Co na temat obowiązku szczepień przeciwko pneumokokom myślą Polacy? Zdecydowana większość respondentów sondażowni SW Research była na tak. Aż 58 proc. Polaków jest więc za wprowadzeniem dodatkowego obowiązkowego szczepienia.

Warto zauważyć, że w tej grupie przeważają kobiety (61 proc.) oraz osoby pomiędzy 35. a 49. rokiem życia (63 proc.).

19 proc. pytanych osób sprzeciwia się tym szczepieniom, 23 proc. – nie ma zdania na ten temat.

Badanie na zlecenie Newsweek'a zostało przeprowadzone na grupie 800 Polaków w wieku 16-64 lata.

Streptococcus pneumoniae to bakterie z rodzaju paciorkowców. Wywołują zapalenie płuc, ale mogą być również przyczyną zapalenia spojówek, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, sepsy (jako następstwa zapalenia płuc lub samoistnie) oraz zapalenie wsierdzi, otrzewnej, kości, szpiku i stawów.

Ewa Rycerz, 7 miesięcy temu

Szczepienia

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Jedzenie

aga2410 • ostatni post 3 tygodnie temu

2
Artykuły Szczepienia
Szczepienia

Dziecko u lekarza

Dziecko u lekarza

Często rodzice zastanawiają się nad tym, czy szczepić dziecko i czy naprawdę tak częste kłucie pomoże maluszkowi wzmocnić odporność.

Szczepienia

Jakie są objawy różyczki?

dzieci poddawane są obowiązkowym szczepieniom przeciwko tej chorobie, jest jednak postrachem kobiet w ciąży, ponieważ jeśli dojdzie do zakażenia wirusem

Szczepienia

Szczepienia dziecka, które powinnaś wykonać w 2015 roku

Szczepienia dziecka, które powinnaś wykonać w 2015 roku

Kalendarz szczepień, uaktualniany co rok przez Głównego Inspektora Sanitarnego, w 2015 roku wygląda niestety tak samo jak w roku ubiegłym. Niestety (...) , ponieważ wielu ekspertów z dziedziny pediatrii uważa, że zamieszczone w nim obowiązkowe...

Szczepienia

Teoria wiążąca szczepienia z autyzmem była oszustwem

Teoria wiążąca szczepienia z autyzmem była oszustwem

## Mit o związku szczepień z autyzmem pokutuje od dawna. Aż trudno uwierzyć, że u jego źródeł leży jedna, fałszywa publikacja z 1998 r (...) której jakikolwiek wpływ mogłyby mieć, wywołujące odpowiedź immunologiczną szczepienia...

Zdrowie dzieci

Czy szczepionki zalecane będą objęte refundacją?

Czy szczepionki zalecane będą objęte refundacją?

muszą finansować (chodzi między innymi o szczepionki przeciwko (https://parenting.pl/portal/szczepienie-na-pneumokoki), rotawirusom, ospie wietrznej (...) **, (https://parenting.pl/portal/polacy-chca-szczepic-przeciwko-pneumokokom-wyniki-sondazu)...