Podsumowanie kampanii i konkursu "Położna na medal"

Profesjonalizm, opanowanie, służenie pomocą, gdy jest to potrzebne a z drugiej strony delikatność – to cechy najlepszej położnej w Polsce – Położnej na medal – wg uzasadnienia jednej z decydentem konkursu.

Zakończyła się I edycja kampanii społecznej zorganizowanej przez Akademię Malucha Alantan pod patronatem parenting.pl.

Celem kampanii był wzrost świadomości położnych na temat nowoczesnych standardów opieki okołoporodowej i podniesienie standardów pracy w zgodzie z przyjętymi wymaganiami środowiska i oczekiwaniami pacjentów oraz uświadomienie Polakom, jaką ma tak naprawdę rolę położna, jej kompetencje i odpowiedzialność w oparciu o przyjęte standardy pracy, jaką na co dzień ona wykonuje.

W konkursie – który został przeprowadzony w ramach kampanii – na najlepszą położną w Polsce, oddano 43 115 głosów, zgłoszono 705 położnych (najwięcej z województwa śląskiego, wielkopolskiego i mazowieckiego). Kryteria oceny położnej zostały przygotowane w oparciu o rekomendacje konsultanta krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego. Do udziału w konkursie zgłoszono zarówno położne, które prowadzą szkoły rodzenia, jak i te, które przyjmują porody czy pracują na oddziałach noworodkowych.

Najwięcej głosów (aż 9 333) otrzymała i tym samym wygrała konkurs na najlepszą położną w Polsce pani Edyta Szumska - położna z 11-letnim stażem z Wrocławia. Laureatka konkursu ukończyła Medyczne Studium Zawodowe, Wydział Położnych we Wrocławiu. Pracę zawodową rozpoczęła w Wojewódzkim Szpitalu im. J. Babińskiego, obecnie pracuje w Przychodni Starmed Staromiejskie Centrum Medyczne we Wrocławiu oraz jest położną środowiskową. Prywatnie mężatka i mama 2 dzieci (18-letniego Kamila i 6-letniego Szymona). II miejsce przypadło Pani Halinie Biedroń z Nakła nad Notecią (8 368 głosów), a III miejsce Pani Katarzynie Adamczyk z Pułtuska (8100 głosów).

Najlepsze położne w województwach:

 • Dolnośląskie – Edyta Szumska, Wrocław
 • Kujawsko-pomorskie – Halina Biedroń, Nakło nad Notecią
 • Lubelskie – Elżbieta Szybista, Chełm
 • Lubuskie – Joanna Habura, Zielona Góra
 • Łódzkie – Agnieszka Małolepszy, Łódź
 • Małopolskie – Maria Kaczmarczyk, Kraków
 • Mazowieckie – Katarzyna Adamczyk, Pułtusk
 • Opolskie – Beata Sajboth, Nysa
 • Podkarpackie – Danuta Dąbrowska, Przemyśl
 • Podlaskie – Anna Reszuta, Białystok
 • Pomorskie – Teresa Konkol, Kwidzyn
 • Śląskie – Dorota Kuca, Tychy
 • Świętokrzyskie – Zofia Otwinowska, Kielce
 • Warmińsko-mazurskie – Ewa Czajkowska, Olecko
 • Wielkopolskie – Izabela Okońska, Rzgów
 • Zachodniopomorskie – Bożena Agata Pawlak-Matujzo, Choszczno

Wszystkich uczestnikom gratulujemy. Mamy nadzieję, że dzięki takim właśnie akcjom, polskie położnictwo dalej będzie się zmieniać.

Redakcja parenting.pl, 6 miesięcy temu
Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Patronaty
Patronaty

Arka Zwierzaków - gra planszowa

Arka Zwierzaków - gra planszowa

Gra dla dzieci i ich rodziców Chcesz pomóc Noemu uratować zwierzęta przed zagładą? Zagraj! 84 żetony zwierzaków Układaj zwierzaki i pilnuj ich bezpieczeństwa. Słoń Ogromny słoń musi mieć odpowiednie dla siebie lokum. Kameleon Nakarm kameleona, aby w czasie...

Patronaty

Bajkowy krawiec

Bajkowy krawiec

Zapraszamy do posłuchania utworu z albumu "Piosenki dla przedszkolaka cz. 6. Abrakadabra"!

Patronaty

Dr Harvey Karp

Dr Harvey Karp

Pozycja książkowa dla rodziców niemowląt pozwoli im lepiej zrozumieć swoje maluchy.

Patronaty

"Gram z Sówką Zuzią..." od Wydawnictwa Zielona Sowa

"Gram z Sówką Zuzią..." od Wydawnictwa Zielona Sowa

"Gram z Sówką Zuzią. Kolory" Zestaw edukacyjny "Gram z Sówką Zuzią. Owoce" Zestaw edukacyjny "Gram z Sówką Zuzią. Warzywa" Zestaw edukacyjny "Gram z Sówką Zuzią. Zwierzęta" Zestaw edukacyjny "Gram z Sówką Zuzią. Pojazdy" Zestaw edukacyjny "Gram z Sówką...

Patronaty

IV część serii Oczami Maluszka - Harmonijka

IV część serii Oczami Maluszka - Harmonijka

Dzieci zaczynają rozpoznawanie kolorów od czerni i bieli. Oczami Maluszka - Harmonijka to ilustracje w dwóch kolorach – czarnym i białym. Rozmiary książeczki pozwalają na oglądanie jej przez Malucha na własnym łóżeczku. Dzięki temu poznaje dwubarwne...