Trwa ładowanie...

Pochwa po porodzie – dlaczego i jak ulega zmianie, co wpływa na jej wygląd, cesarskie cięcie, ćwiczenia

Avatar placeholder
02.07.2017 22:06
Pochwa po porodzie – dlaczego i jak ulega zmianie, co wpływa na jej wygląd, cesarskie cięcie, ćwiczenia
Pochwa po porodzie – dlaczego i jak ulega zmianie, co wpływa na jej wygląd, cesarskie cięcie, ćwiczenia

Prawie każda kobieta w ciąży zastanawia się, czy jej pochwa po porodzie będzie wyglądać inaczej. Zmiany, jakie zachodzą w ciele kobiety podczas ciąży, oraz zmiana pochwy po porodzie to rzecz nieunikniona. Krocze po porodzie ulega zmianom, ale jak duże będą to zmiany, zależy od wielu indywidualnych czynników.

1. Pochwa po porodzie – dlaczego ulega zmianie?

Poród to dla kobiety ogromny wysiłek, ale nie zapominajmy o tym, że kobiecy organizm został do tego doskonale przygotowany. Dwa hormony – relaksyna oraz estrogen – powodują, że poród w ogóle staje się możliwy. Relaksyna działa rozluźniająco na spojenie łonowe, ułatwiając w ten sposób przedostanie się dziecka przez kanał rodny. Estrogen natomiast odpowiedzialny jest za rozciąganie pochwy w trakcie porodu oraz zwiększenie przepływu krwi.

Zmiana pochwy po porodzie to rzecz nieunikniona
Zmiana pochwy po porodzie to rzecz nieunikniona

2. Pochwa po porodzie – zmiany

To, jak zmienia się pochwa po porodzie, zależy od predyspozycji każdej kobiety oraz od tego, jak przebiegał sam poród. Najczęściej słyszymy, że pochwa po porodzie staje się luźniejsza. Tak, zwiększony poziom hormonów oraz wydostanie się dziecka na zewnątrz robią swoje. Pochwa powinna wrócić do swojego dawnego kształtu po około 6–8 tygodniach od porodu. Proces ten zostaje spowolniony, kiedy dziecko https://parenting.pl/do-kiedy-karmic-piersia. Niektóre kobiety, które miały https://parenting.pl/naciecie-krocza, zaobserwowały, że ich pochwa jest węższą. Jest to skutek niewłaściwego zszycia. Kolejną nieprzyjemną konsekwencją porodu może być https://parenting.pl/nietrzymanie-moczu lub stolca. Jeśli płód był duży, mógł spowodować uraz tkanki łącznej. Pochwa po porodzie może być także posiniaczona, jednak to szybko ustąpi.

Zobacz film: "Wyznaczanie daty porodu"
Jak przebiega poród
Jak przebiega poród [4 zdjęcia]

Zanim trafisz na sale porodową zostaniesz jeszcze raz zbadana przez lekarza albo położną, ocenią stan

zobacz galerię

3. Pochwa po porodzie – co wpływa na jej wygląd?

Wygląd pochwy po porodzie zależy od tego, jak przebiegał poród, od czynników genetycznych oraz od indywidualnych czynników. Jedne kobiety rodzą bardzo szybko i bardzo szybko dochodzą do siebie, inne natomiast mają bardzo długie i ciężkie porody, a wygląd ich pochwy po wielu miesiącach nie wraca do wyglądu sprzed ciąży. Na to wszystko ma wpływ wielkość dziecka oraz to, czy kobieta rodzi pierwsze dziecko czy kolejne. Niepożądane zmiany wywołuje także nacinanie krocza. Zabieg ten wykonywany jest prawie u każdej kobiety, która rodzi pierwsze dziecko. Wykonuje się go, aby zapobiec samoistnemu pękaniu krocza. Gojenie zajmuje około dwóch tygodni, jednak tutaj również wszystko zależy od kobiety.

4. Pochwa po porodzie – cesarskie cięcie

Pochwa po porodzie przy pomocy https://parenting.pl/kiedy-cesarskie-ciecie nie powinna ulec żadnym zmianom. Wyjątkiem jest, kiedy kobieta wcześniej rodziła siłami natury, a dopiero później podjęto decyzję o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia.

Zobacz także:

5. Pochwa po porodzie – ćwiczenia

W powrocie do stanu pochwy po porodzie przed ciążą pomoże wykonywanie ćwiczeń mięśni dna miednicy, czyli inaczej https://parenting.pl/jak-cwiczyc-miesnie-kegla. Ćwiczenia te wzmacniają struktury dna miednicy oraz pomagają świadomie panować nad nimi. Polegają na zaciskaniu mięśni odbytu oraz pochwy na 10 sekund. Ćwiczenia wykonujmy średnio po 3 razy dziennie po około 5 minut. Ćwiczenia te nie tylko pomogą nam by pochwa po porodzie wyglądała lepiej, ale także będzie zapobiegać takim zjawiskom jak nietrzymanie moczu, nietrzymanie stolca.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze