Pokaż kategorie Parenting.pl
Pokaż kategorie

Prawa kobiety podczas porodu

Jakie prawa ma kobieta przebywająca w szpitalu w czasie porodu i po urodzeniu dziecka? Niewielki procent rodzących pań zna przysługujące im prawa, dlatego czasami nieświadomie godzi się na ich łamanie. Z badań przeprowadzonych przez Fundację Rodzić po Ludzku wynika niestety, że personel medyczny nadal przedkłada utarte procedury nad prawa pacjentek. Zanim trafisz na salę porodową, warto zapoznać się, jakie prawa ci przysługują i jak je egzekwować. O czym pamiętać, przebywając w szpitalu po porodzie?

Polecane wideo:

Przygotowania do porodu
Jakie dokumenty powinnaś zabrać do szpitala?

Prawa ciężarnych

To, co w szpitalach zachodnich jest standardem, w Polsce niestety oznacza przywilej, za który trzeba płacić dodatkowe pieniądze. Z porodów rodzinnych uczyniono dodatkowe źródło dochodów dla szpitali, co narusza prawa kobiet do opieki ze strony bliskiej osoby. Kontrowersje budzi też procedura porodów rodzinnych, które odbywają się w salach ogólnych, gdyż godzi to w prawo do intymności rodzących kobiet. Co prawda, rezygnuje się z obowiązkowych niegdyś zabiegów, takich jak golenie krocza czy lewatywa, ale nadal narusza się prawo do godności kobiet i intymności. Wynika to głównie z braku empatii i zaniedbania. Wiele oddziałów umożliwia poród rodzinny, matki mogą mieć cały czas noworodka przy sobie, ale jednocześnie utrzymywane są wielkie sale porodowe, za poród w osobnej sali trzeba płacić, a cienkie zasłony oddzielające łóżka nie dają poczucia intymności.

Jakie prawa przysługują kobiecie w szpitalu w czasie porodu i po porodzie?

  1. Prawo do informacji – masz prawo otrzymać informacje w przystępnej formie, wiedzieć, kto jest twoim lekarzem prowadzącym, pytać o wszystko, żądać wyjaśnień celowości wszystkich zabiegów i podawania leków tobie i twojemu dziecku.
  2. Prawo do poszanowania godności i intymności – masz prawo być kulturalnie traktowana, odmówić obecności przy porodzie grupy studentów albo zareagować na nieprzyjemne komentarze położnej.
  3. Prawo do ochrony tajemnicy lekarskiej – masz prawo, by tajemnicą lekarską objęto wszystkie fakty związane z leczeniem, twoim zdrowiem, życiem prywatnym, zawodowym, rodzinnym i seksualnym. Informacje na twój temat nie mogą być przedmiotem publicznych komentarzy.
  4. Prawo do wyrażania zgody na interwencje medyczne – masz prawo zgodzić się, odmówić lub wycofać wcześniej daną zgodę na wszelkie zabiegi medyczne wykonywane na tobie i twoim maluszku. Każde działanie lekarza powinno być poprzedzone swobodnie wyrażoną przez ciebie zgodą. Nie musisz godzić się na rutynowe zabiegi, np. przebicie pęcherza płodowego, nacięcie krocza czy podanie oksytocyny. Nie musisz chcieć, by twoje dziecko było dopajane, dokarmiane albo zaszczepione w szpitalu.
  1. Prawo do opieki ze strony bliskiej osoby – opieka sprawowana przez bliską osobę, np. matkę, męża czy przyjaciółkę, nie zwalnia personelu medycznego z opieki nad pacjentką. Podobnie jak system rooming-in, kiedy dziecko jest cały czas z mamą, nie uprawnia lekarzy i pielęgniarki do rezygnowania ze sprawowania opieki nad noworodkiem.
  2. Prawo do kontaktu z bliskimi osobami – warunki spotkań (godziny, miejsca) z bliskimi na oddziale są określone w regulaminie oddziału. Odwiedzający powinni pamiętać jednak, by korzystając ze swojego prawa, nie naruszać prawa innych kobiet do godności i intymności – należy zachowywać się cicho i spokojnie, gdyż kobiety po porodzie potrzebują odpoczynku w czasie rekonwalescencji.
  3. Prawo do wglądu w dokumentację medyczną – masz prawo na swój wniosek domagać się udostępnienia tobie pełnej dokumentacji medycznej.

Znając swoje prawa, można się domagać ich respektowania. Według danych z badań przeprowadzonych przez Fundację Rodzić po Ludzku wynika, że ciężarne za najpilniejsze uważają wprowadzenie na oddziałach położniczych takich zmian, jak: likwidacja ogólnych sal porodowych, uregulowanie kwestii udzielania zgody na interwencje medyczne, bezpłatne porody rodzinne oraz edukacja samych kobiet rodzących, jak i personelu medycznego.

Polecane wideo:

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Prawa ciężarnej w szpitalu
Prawa ciężarnej w szpitalu

Prawa matki po narodzinach dziecka

się, jakie są zwyczaje i poglądy osób pracujących w szpitalu, który wybrałaś. Formalności po wyjściu ze szpitala Fakt urodzenia dziecka należy zgłosić we właściwym

Prawa ciężarnej w szpitalu

Położna przy porodzie

Położna przy porodzie

Podczas porodu to położna jest osobą, która ma najbliższy kontakt z rodzącą i noworodkiem. Kontroluje cały przebieg porodu, przeprowadza podstawowe badania diagnostyczne. Jest łącznikiem między przyszłą mamą a lekarzem, który wkracza do akcji zwykle w finalnej fazie porodu.

Prawa ciężarnej w szpitalu

Położna do porodu

, jakie ma podejście do diagnostyki czy kwestii znieczulenia. Nie kieruj się stereotypami, na przykład w kwestii wieku. Dyżurująca położna W każdym szpitalu

Prawa ciężarnej w szpitalu

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy?

od wykonywania pracy wskutek konieczności sprawowania osobistej opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8 z powodu porodu, choroby albo pobytu w szpitalu (...) . Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje zarówno matce, jak i ojcu dziecka, ale zasiłek można wypłacić tylko jednemu z rodziców

Zalety porodu naturalnego

Aktywny poród

Aktywny poród

Obecność partnera podczas porodu naturalnego ma ogromne znaczenie dla kobiety.

Prawa kobiety rodzącej

Prawa w szpitalu

Prawa w szpitalu

Zanim pojedziesz rodzić sprawdź jakie masz prawa jako rodząca.

Poród naturalny

Co o warunkach na porodówce mówi zawartość torby do porodu?

Co o warunkach na porodówce mówi zawartość torby do porodu?

? Co zabrałabyś ze sobą, idąc do porodu? Okazuje się, że podczas gdy Europejki walczą o prawa do znieczulenia, kobiety mieszkające w Afryce nie zawsze (...) w Afryce. Zebraną w ten sposób kwotę podwoi brytyjski rząd. W ramach akcji zorganizowano sesję zdjęciową kobiet z różnych zakątków świata

Prawa kobiety rodzącej

Standardy opieki okołoporodowej, czyli do czego ma prawo kobieta rodząca

Standardy opieki okołoporodowej, czyli do czego ma prawo kobieta rodząca

, a nie tylko zabiegiem medycznym. Prawa kobiety w ciąży Każda kobieta przygotowująca się do porodu może przygotować jego plan i zabrać (...) ma określone prawa. A szpitale mają obowiązek je respektować. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Dlatego w obronie kobiet przygotowujących

Łagodzenie bólu porodowego

7 sposobów na usprawnienie porodu i złagodzenie bólu

7 sposobów na usprawnienie porodu i złagodzenie bólu

się tym kobietom, które rodzą bez partnerów. Słuchanie i współpraca podczas porodu z położną, która dokładnie poinstruuje rodzącą, to połowa sukcesu. Ważne (...) W ciąży bierz magnez Wiele kobiet obawia się porodu, a zwłaszcza cierpienia z nim związanego. Okazuje się jednak, że można zadbać

Porady prawne dla rodziców

Prawa ciężarnej w szpitalu

zdrowia ciężarnej, jak i dotyczące jej życia prywatnego objęte są tajemnicą lekarską. Podczas porodu i całego pobytu w szpitalu pacjentka ma prawo (...) z obowiązującymi przepisami i prawami, jakie przysługują kobiecie rodzącej. Prawa te są ściśle określone i powinny być przestrzegane. Warto więc, aby każda kobieta