Pływanie na basenie

Regularne pływanie na basenie wykorzystuje do pracy grupy mięśniowe pleców, rąk oraz nóg. Ponadto ta forma aktywności wzmacnia układ sercowo-naczyniowy i jest bezpieczna do wykonywania w czasie ciąży. Ryzyko kontuzji podczas pływania jest niewielkie. Co powinnaś wiedzieć o pływaniu w trakcie ciąży?

W jaki sposób bezpiecznie ćwiczyć w ciąży?

Każdy rodzaj ćwiczeń aerobowych pomaga zwiększyć zdolność organizmu do przetwarzania i wykorzystywania tlenu. Jest to niezwykle ważne dla ciebie i twojego dziecka. Regularne pływanie poprawia krążenie, zwiększa energię i wydolność organizmu. Pływając, spalisz nadmierne kalorie i będziesz się czuła mniej zmęczona. Aktywna kobieta ciężarna znacznie lepiej znosi dolegliwości spowodowane ciążą.

Polecane wideo:

Warto wiedzieć o tym, że pływanie to najbezpieczniejsza forma aktywności ruchowej dla kobiety ciężarnej. Jeżeli przed zajściem w ciążę regularnie pływałaś, to w trakcie ciąży możesz to robić bez wprowadzania żadnych zmian. Jeżeli jednak do tej pory tego nie robiłaś, skonsultuj się z lekarzem lub położną. Taką aktywność zaczynaj stopniowo. Przed rozpoczęciem pływania odpowiednio przygotuj mięśnie za pomocą rozgrzewki. Na początek pływaj dwa razy w tygodniu. Wraz z upływem czasu, możesz zwiększać częstotliwość uczęszczania na basen.

Pamiętaj o tym, aby regularnie uzupełniać płyny. W okresie ciąży jest to niezwykle ważne. W trakcie aktywności fizycznej takiej jak pływanie, łatwo zapomnieć o spożywaniu płynów. W czasie pobytu na basenie mniej zawsze przy sobie butelkę z wodą i podczas wysiłku rób przerwy na picie. Warto również pić jedną filiżankę płynów przed ćwiczeniami oraz 20 minut po ćwiczeniach. W przypadku cieplejszych dni należy zwiększyć tę ilość.

Jak pływać w trakcie ciąży?

W pierwszym trymestrze ciąży pływaj około 30 minut. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić rano to przeciwdziałać nudnościom i nastawić się pozytywnie do późniejszego wykonania ćwiczeń.

W czasie drugiego trymestru ciąży zwróć uwagę na dobór odpowiedniego, wygodnego stroju kąpielowego. Jeżeli rozpoczęłaś regularne chodzenie na basen już na początku ciąży, będziesz mogła teraz pływać około 4-5 razy w tygodniu.

Pływanie wzmacnia stawy i więzadła. Ta forma aktywności nie grozi późniejszymi kontuzjami. Ponadto ćwiczenia te nie powodują zagrożenia takiego jak przegrzanie organizmu, co jest bardzo niebezpieczne dla płodu.

W trakcie ciąży najodpowiedniejszym stylem pływania jest żabka. Ta forma pływania nie wymaga rotacji tułowia i kosztuje znacznie mniej wysiłku. Ponadto, pływając żabką, wzmocnisz mięśnie kręgosłupa i ramion, co ułatwi ci utrzymanie odpowiedniej postawy w całym okresie ciąży.

Wskazane jest również pływanie na grzbiecie. Woda zmniejsza działanie sił grawitacji, a ty możesz swobodnie położyć się plecami na wodzie bez narażenia na zaburzenia krążenia przepływu krwi.

Każda kobieta w ciąży powinna regularnie wykonywać łagodne ćwiczenia fizyczne. Basen w ciąży to idealna w tym czasie forma aktywności. Dzięki temu zapewnisz zdrowie sobie i dziecku.

Pływanie w ciąży

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ciaza

gosia1.9 • ostatni post 6 dni temu

1
Artykuły Pływanie w ciąży
Pływanie w ciąży

Styl pływania

trymestrze ciąży. Korzyści, jakie przynosi regularne pływanie w trakcie ciąży, to: poprawa krążenia, wzmocnienie serca i płuc, wzmocnienie siły (...) skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą....

Zmysły niemowlęcia

Nauka pływania dla niemowląt

Nauka pływania dla niemowląt

nie tylko dla rozwoju fizycznego niemowlaka. Niemowlę na basenie Większość szkół pływania dla niemowląt zachęca rodziców do wspólnych zajęć z maleństwem (...) . Rozwój niemowlaka w basenie Zalety...

Sport

Dziecko w basenie

Dziecko w basenie

Im wcześniej poślesz dziecko na naukę pływania, tym szybciej nauczy się ono pływać.

Basen w ciąży

Ciąża a pływanie

Ciąża a pływanie

Pływanie w czasie ciąży jest fantastycznym sposobem na zrelaksowanie się i rozluźnienie napiętych mięśni.

Niemowlę

Na co dzieci najczęściej chorują latem?

Na co dzieci najczęściej chorują latem?

może dojść nawet poprzez pływanie w skażonym basenie. Rodzice mogą zapobiec chorobie tylko w jeden sposób - przypominając dzieciom o częstym i dokładnym (...) Najczęstsze choroby u dzieci latem Lato kojarzy się z beztroskim...

Przedszkolak

Zajęcia dla przedszkolaków

Zajęcia dla przedszkolaków

Uwaga pięciolatków jest krótkotrwała. Dziecko utrzymuje uwagę na zajęciach około 10-15 minut. Zajęcia na basenie to dobra forma spędzania czasu dla aktywnego przedszkolaka.

Rozwój fizyczny malucha

Nauka pływania dla dzieci

Nauka pływania dla dzieci

Środowisko prenatalne każdego człowieka oswaja go z przebywaniem w wodzie. Dlatego warto rozważyć kontynuowanie pływania po narodzinach dziecka (...) . Tym bardziej, że jest więcej zalet niż wad tej aktywności ruchowej. Pływanie...

Sport

Pływanie dla dzieci

Pływanie dla dzieci

będzie miał zajęcia na basenie ma szanse stać się super pływakiem? * Dla noworodków pływanie jest naturalne. Dzięki wrodzonej zdolności pływania maluchy w wodzie (...) i pływamy na...

Rozwój fizyczny przedszkolaka

Najlepsze sporty dla dzieci

Najlepsze sporty dla dzieci

;utm_campaign=traffic-redirection), ju-jutsu, brazylijskie ju-jutsu, karate, taekwon-do i kick-boxing. Pływanie Ruch w wodzie relaksuje, dodaje energii (...) , ale jest też świetną zabawą. W ostatnim czasie lekcje pływania...