Pokaż kategorie Parenting.pl
Pokaż kategorie

Płodowy zespół alkoholowy (FAS)

Alkoholowy Zespół Płodowy (FAS - z angielskiego fetal alcohol syndrome) to zespół wad wrodzonych dziecka, obejmujących zaburzenia psychiczne i fizyczne, spowodowane spożyciem alkoholu przez matkę w trakcie ciąży. Nie ma dokładnych danych, jaka ilość alkoholu wywołuje Alkoholowy Zespół Płodowy. Dlatego też obecnie nie zaleca się spożycia żadnych ilości alkoholu w czasie ciąży, niezależnie od trymestru.

Polecane wideo:

Zobacz, których produktów powinnaś unikać w ciąży

Jeśli nie możesz poradzić sobie bez dziennej dawki kofeiny, ogranicz jej spożycie do 2 filiżanek dziennie. Najlepiej oczywiście całkowicie pozbyć się kofeiny...

1. Wpływ alkoholu na ciążę

Alkohol to substancja, która z łatwością przedostaje się przez łożysko do płodu. Wpływa on na rozwój płodu, uszkadza mózg i hamuje prawidłowy wzrost dziecka. W przypadku dużych ilości, alkohol w ciąży może doprowadzić do śmierci płodu.

Zespół Alkoholowy płodu jest nieuleczalny. Dlatego warto zastanowić się, czy alkohol w ciąży jest naprawdę niezbędny kobiecie. Syndrom FAS na pewno nie pojawi się, jeśli kobieta nie spożywała alkoholu w czasie ciąży.
Są czynniki, które mogą zmniejszyć ryzyko dalszych zaburzeń u dziecka. Są to "czynniki ochronne", które sprawiają, że rozwój dziecka jest całkiem poprawny:

 • szybka diagnoza (do 6. roku życia),
 • szybkie rozpoczęcie terapii,
 • dobra atmosfera w domu,
 • brak przemocy w domu.

Oprócz objawów bezpośrednio związanych z uszkodzeniem mózgu dziecka. Zespół Alkoholowy powoduje także pojawienie się tzw. "zaburzeń wtórnych" u dziecka. Są to objawy pośrednio wynikające ze zniszczeń mózgu, są to między innymi:

 • problemy w szkole,
 • trudności ze znalezieniem pracy,
 • ADHD,
 • problemy w pracy,
 • trudności w związkach w innymi ludźmi,
 • uzależnienia,
 • depresja,
 • niedostosowanie społeczne,
 • stosowanie przemocy fizycznej.

Wszystkie te zaburzenia wynikają nie ze złej woli, ale ze zniszczeń i zmian mózgu osoby dotkniętej FAS, szczególnie jeśli zaburzenie nie zostało zdiagnozowane i leczone.

2. Objawy i diagnostyka FAS

Objawy u dziecka dotkniętego Alkoholowym Zespołem Płodowym mogą obejmować:

 • niewielki wzrost,
 • słabą koordynację ruchową,
 • problemy ze wzrokiem i słuchem,
 • choroby serca,
 • choroby nerek,
 • choroby kości.

Szczególnie charakterystycznymi objawami FAS są zmiany w wyglądzie twarzy chorego dziecka (w przypadku syndromu FAS pojawia się większość tych cech):

 • rynienka nosowa jest wygładzona,
 • cienka górna warga,
 • niewielki obwód głowy,
 • zmarszczka w kąciku oka,
 • niewielkie, szeroko rozstawione oczy.

Ten charakterystyczny wygląd twarzy niemal zawsze łączy się z objawami zaburzeń umysłowych.
Alkoholowy Zespół Płodowywywołuje uszkodzenia mózgu, które prowadzą do pojawienia się objawów takich jak:

 • trudności w nauce,
 • słaba pamięć,
 • nadaktywność,
 • niskie IQ,
 • upośledzenie umysłowe,
 • trudności w rozwiązywaniu problemów,
 • zaburzenia uwagi,
 • problemy z myśleniem abstrakcyjnym,
 • problemy z kontrolowaniem impulsywnego zachowania.

W diagnozie Alkoholowego Zespołu Płodowego brane pod uwagę są 4 czynniki:

 • wygląd twarzy (co najmniej kilka cech),
 • niewielka waga i niski wzrost,
 • zaburzenia dotykające centralnego układu nerwowego,
 • potwierdzone spożycie alkoholu przez matkę.

Alkoholowego Zespołu Płodowego można bardzo łatwo uniknąć: nie pijąc alkoholu wczasie 9 miesięcy ciąży. To jedna z niewielu chorób wrodzonych dziecka, na którą matka ma całkowity wpływ. Nie odmawiając sobie alkoholu w tym czasie, skazuje dziecko na problemy zdrowotne i psychiczne.

Polecane wideo:

Komentarze

dyskusje na forum

Artykuły Płodowy zespół alkoholowy (FAS)
Alkohol w ciąży

Jak alkohol wpływa na płód?

nadpobudliwości u dziecka. Najniebezpieczniejszy jest jednak Alkoholowy Zespół Płodowy (FAS - od ang. nazwy Fetal Alcohol Syndrome). Tymczasem cały czas

Czy w ciąży mogę..?

Alkohol w ciąży

, leukemię, wady nerek, problemy ze słuchem i wzrokiem. Alkoholowy zespół płodowy Zespół alkoholowy płodu (FAS) wiąże się z fizycznymi, umysłowymi i behawioralnymi anomaliami. Może spowodować narodziny dziecka z niską wagą, upośledzeniem psychicznym i fizycznym (zwłaszcza głowy, twarzy, serca, kończyn i centralnego układu nerwowego). Zwiększa ponadto śmiertelność płodów. Dzieci z zespołem FAS mają w późniejszym wieku kłopoty z nauką, właściwym zachowaniem, cierpią na problemy natury społecznej. Cechy charakterystyczne zespołu FAS: Wady wzrostu, niska waga urodzeniowa, mała głowa, niedobór wzrostu, zaburzenia rozwojowe. Deformacje twarzy: małe, szeroko rozstawione oczy, skrócone szpary powiekowe, opadające powieki, krótkowzroczność, zez, małożuchwie, krótki zadarty nos, brak rynienki podnosowej, brak czerwieni wargowej, spłaszczony środek twarzy, słabo rozwinięta szczęka, duże lub źle ukształtowane uszy, wąskie czoło, niepowodzenia w prosperowaniu, nierozwinięte paznokcie u rąk i nóg, krótka szyja, słaba koordynacja wzrokowo-ruchowa, problemy ze słuchem, anomalia stawów i kości. Najczęściej występujące problemy z zachowaniem: nadaktywność, nieustępliwość, impulsywność, problemy ze snem, nadwrażliwość na dotyk i dźwięk, trudności z adaptacją, problemy z organizacją, trudności z rozumieniem pojęć abstrakcyjnych (matematyka, czas, pieniądze), myśleniem przyczynowo –skutkowym, niska samoocena, trudności z samokontrolą, deficyt uwagi, deficyt pamięci, brak poczucia czasu, godziny, dopasowania pewnych czynności do określonych godzin, łatwość popadania w stany depresyjne, problemy sfery seksualnej. Nie istnieje pojęcie bezpiecznej ilości wypijanego alkoholu we krwi. Regularne spożywanie alkoholu może prowadzić do wystąpienia psychicznych i fizycznych upośledzeń u dziecka. Im szybciej kobieta nadużywająca alkoholu przestanie go spożywać w ciąży, tym mniejsze ryzyko dla dziecka. (...) jak do krwi matki, powodując m.in.: płodowy zespół alkoholowy, zwiększenie ryzyka poronienia oraz porodu przedwczesnego, ryzyko komplikacji

Alkohol w ciąży

Wino w ciąży

Wino w ciąży

alkoholowego zespołu płodowego(FAS). Szkodliwość alkoholu na płód Etanol zawarty w winie, jak również w innych napojach alkoholowych, jest czynnikiem (...) zespół płodowy (ang. fetal alcohol syndrome; FAS). Dzieci, których matki w czasie ciąży spożywały alkohol, mają: spowolniony wzrost

Alkohol w ciąży

Picie alkoholu w czasie ciąży

Picie alkoholu w czasie ciąży

problemy z sercem, nerkami, wzrokiem i słuchem zaburzenia w utrzymaniu równowagi nadpobudliwość i impulsywność FAS (Płodowy Zespół Alkoholowy) To tylko niektóre ze skutków picia alkoholu. Oczywiście, kobiety mimo spożywania alkoholu, rodzą także zdrowe dzieci, ale każda ciąża jest inna i trudno przewidzieć jakie skutki będą miały nasze działania. Tylko czy warto ryzykować? (...) stosuje się do zaleceń i rzeczywiście unika papierosów i alkoholu? Jak podaje Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (badanie

Czy w ciąży mogę..?

Ciąża a używki

. Na świecie rodzi się znacznie więcej dzieci z FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy) niż nawet z zespołem Downa. Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, jaką to mogą wypić kobiety w ciąży bez poważnych konsekwencji dla nienarodzonego dziecka. FAS powoduje najczęściej opóźnienie umysłowe, anomalie w rozwoju płodowym, jak i późniejszym, dysfunkcje działania mózgu, poważne zaburzenia uczenia się, jak i również zaburzenia psychologiczne. Nie zawsze FAS można jednoznacznie zdiagnozować. Najbardziej oczywiste są anomalie w wyglądzie i deformacje ciała dziecka. Mogą wystąpić również wady serca, nieprawidłowości w funkcjonowaniu mózgu oraz śmierć. Dzieci z FAS są naznaczone piętnem społecznym. Palenie papierosów ma także negatywny wpływ na rozwijający się płód. Tytoń przenika przez łożysko, niszczy je i może doprowadzić do poronienia, problemów z układem oddechowym dziecka, a nawet do jego śmierci. Skutki zażywania narkotyków podczas ciąży Jeśli chodzi o narkotyki, to lista ich niekorzystnego oddziaływania na organizm nienarodzonego dziecka i matki jest długa. Jeśli matka bierze narkotyki, to dziecko zawsze jest współuzależnione. Ponosi ono konsekwencje takie same jak matka. Marihuana i inne miękkie narkotyki działają podobnie jak tytoń. Wszystkie one przenikają przez łożysko do krwiobiegu dziecka i wywołują groźne dla jego zdrowia i życia skutki. Może dojść do poronienia. Jednym z najniebezpieczniejszych narkotyków jest bez wątpienia kokaina. Może ona powodować u matki zawał serca, nadciśnienie, a u dziecka porażenie mózgowe, deformacje w wyglądzie, problemy neurologiczne i psychologiczne, wrodzone wady serca, nerek, wątroby, a w ekstremalnych przypadkach również i śmierć. Przyszła mamo, zastanów się dobrze, zanim sięgniesz po kolejny kieliszek lub kolejną porcję narkotyku! Jeśli nie liczysz się sama ze sobą, to pomyśl o swoim nienarodzonym dziecku.

Dieta w ciąży

Produkty zakazane w ciąży

Produkty zakazane w ciąży to m.in. surowe owoce morza, mięsa ryb, sery pleśniowe, pasztety, nie w pełni ścięte jajka czy orzeszki ziemne. Kobiety ciężarne wielokrotnie zadają sobie pytanie, co powinny jeść, aby ich dziecko właściwie się rozwijało. Dieta kobiety w ciąży powinna być zróżnicowana, tzn. powinna zapewniać organizmowi komplet niezbędnych składników pokarmowych ze wszystkich grup żywienia: ziarna, owoce i warzywa, mięso, nabiał, produkty zbożowe. Jakich produktów spożywczych należy jednak w ciąży unikać? Jakiej żywności unikać w ciąży? Rodzaj żywności Skutki zdrowotne spożycia żywności mocna kawa lub herbata, coca-cola kofeina powoduje zaburzenia rytmu serca dziecka i niską wagę urodzeniową, wypłukuje z organizmu ciężarnej witaminy B oraz C, wapń, cynk i potas niedogotowane lub surowe mięso, np. tatar, słabo wysmażone steki, szynka parmeńska grozi zachorowaniem kobiety na toksoplazmozę, co może skutkować poronieniem, obumarciem płodu lub wadami rozwojowymi dziecka, np. wodogłowiem rozpuszczone i ponownie zamrożone lody, sery pleśniowe, np. brie lub camembert zawierają bakterie typu Listeria, które mogą prowadzić do poronienia, obumarcia płodu, porodu przedwczesnego lub poważnej choroby u noworodka ryby słodkowodne zawierają związki chemiczne z zanieczyszczonych wód surowe owoce morza (ostrygi, sushi) i ryby morskie (wędzony łosoś, tuńczyk) bywają zakażone bakteriami, ryby zawierają wysoki poziom rtęci, co może mieć negatywny wpływ na rozwój układu nerwowego u płodu niedogotowane lub surowe jaja (kogel-mogel, sernik na zimno), mleko niepasteryzowane grożą zatruciem bakterią typu Salmonella, która powoduje ciężkie zatrucie pokarmowe i jest groźna dla rozwoju płodu wątróbka i pasztety spożywane w nadmiarze nadmiar witaminy A może być szkodliwy dla rozwijającego się dziecka pepperoni stwarza ryzyko toksoplazmozy zupki i sosy w proszku zawierają glutaminian sodu, który może wywoływać zaburzenia trawienia i skórne reakcje alergiczne u kobiety ciężarnej, pogarszają wchłanianie żelaza orzeszki ziemne mogą powodować uczulenie na orzeszki u dziecka Oczywiście, w ciąży należy także wystrzegać się picia alkoholu. Badania naukowe sugerują, że nawet umiarkowane picie alkoholu w ciąży, tzn. np. dwa kieliszki wina tygodniowo, może negatywnie wpływać na rozwój cewy nerwowej u płodu. Poważnym skutkiem nadmiernego spożywania alkoholu w ciąży jest urodzenie dziecka z zespołem FAS (ang. Fetal Alcohol Syndrome – alkoholowy zespół płodowy). Dieta w ciąży Wszystkie

Ciąża tydzień po tygodniu

3 tydzień ciąży

rozwojowe. Przedwczesny poród. Zaburzenia funkcjonowania narządów zmysłów. Płodowy zespół alkoholowy - FAS (ang. Fetal Alcohol Syndrome (...) Spożywanie napojów alkoholowych. Nie pij alkoholu w ciąży! Nikotyna

Dieta w ciąży

Dieta w 1 trymestrze ciąży

Pierwszy trymestr ciąży jest dla dziecka najważniejszy. To wtedy zaczyna rozwijać się jego ciało i mózg. Dlatego tak ważne jest prawidłowe odżywianie matki od samego początku. Dieta w pierwszym trymestrze ciąży W I trymestrze dziecko potrzebuje najbardziej: pełnowartościowego białka, a raczej zawartych w nim aminokwasów, tłuszczów - głównie nienasyconych omega-3, kwasu foliowego oraz witamin z grupy B - są one konieczne do prawidłowego rozwoju komórek nerwowych, cukrów - stanowią źródło energii, witaminy D - bierze ona udział w budowie kości i zębów; pomaga także rozprowadzać tlen, witaminy E - chroni ona m.in. przed poronieniem. Nudności w ciąży Niestety wiele kobiet odczuwa w tym okresie nudności i wymioty, które utrudniają prowadzenie zdrowej diety. Zaleca się wtedy przyjmowanie często małych i lekkich posiłków. Zwykle organizm dobrze toleruje potrawy, które nie są wyraźne w smaku, np. jogurty, płatki, owoce. Chociaż zdarza się i tak, że kobietom pomaga ostre jedzenie. Jeśli pojawiają się nudności, jeszcze przed wstaniem z łóżka, można zjeść słone krakersy lub ciasteczka imbirowe. Nie ma tutaj jednej reguły, trzeba słuchać organizmu. Należy także pamiętać o ciągłym przyjmowaniu płynów, szczególnie, gdy dochodzi do wymiotów. Istnieje wtedy niebezpieczeństwo odwodnienia, które może być groźne dla dziecka. Lekarz w takim wypadku może przepisać specjalne środki łagodzące dolegliwości. Dieta przed ciążą Jeszcze przed zajściem w ciążę warto, aby kobieta wyeliminowała ze swojego jadłospisu niezdrowe jedzenie (wysoce kaloryczne, o niskiej wartości odżywczej), produkty wysoko przetworzone, tłuszcze trans i cukier. Powinna jeść za to zielone warzywa liściaste, w których znajduje się kwas foliowy (do 20. tygodnia ciąży powinno się go suplementowa w pastylkach) oraz witamina E. Udowodniono, że kwas foliowy chroni przed wadą cewy nerwowej, do której dochodzi, gdy tkanki wokół kręgosłupa dziecka formują się w niewłaściwy sposób. Zaleca się też duże ilości białka, które może być pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Witaminy D, jodu i kwasów tłuszczowych dostarczą tłuste ryby. Do woli kobieta może jeść różne owoce i warzywa, które są cennym źródłem witamin i składników mineralnych, np. fosforu, selenu, magnezu, fluoru i miedzi. Lepiej, żeby ciężarna nie spożywała surowego mięsa i surowych ryb - mogą być one źródłem zakażenia toksoplazmozą. Unikać powinna też serów pleśniowych - mogą znajdować się w nich zarazki listeriozy, a także niedogotowanych jajek i niedopieczonego drobiu ze względu na ryzyko skażenia ich salmonellozą. Choroby te są groźne szczególnie na początku ciąży. Ciężarna musi zrezygnować z alkoholu. Substancja przenika łożyska i dociera do dziecka. Może powodować płodowy zespół alkoholowy, który skutkuje wieloma zaburzeniami w rozwoju dziecka. Należy także ograniczyć kawę. Jej nadmiar może doprowadzić do poronienia albo przedwczesnego porodu. Przykładowy jadłospis: Śniadanie: miseczka mieszanki płatków owsianych z orzechowo-owocowym muesli zalanych mlekiem, szklanka soku ze świeżych owoców. Drugie śniadanie: kromka ciemnego pieczywa z masłem i pastą twarogową ze świeżymi warzywami. Obiad: czysty barszcz czerwony, ryż z lekko podduszonymi warzywami i kurczakiem, surówka z białej kapusty, kompot z suszonych śliwek. Podwieczorek: jogurt naturalny z owocami, sucharek. Kolacja: kromka chrupkiego pieczywa z plasterkiem żółtego sera i sałatą, papryką lub pomidorem i natką pietruszki. Bień A. Opieka nad kobietą ciężarną, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3649-7, Piwowar A. (red.), Mikroskładniki odżywcze, MedPharm, Wrocław 2010, ISBN 978-83-60466-82-7, Cichocka A., Szostak-Węgierek D., Żywienie kobiet w ciąży, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3131-1, Datta S. Metody łagodzenia bólu podczas porodu, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3833-0

Palenie w ciąży

Płodowy zespół ponikotynowy

Płodowy zespół ponikotynowy

Centrum Onkologii w Warszawie oszacowało, że 29% populacji Polaków pali codziennie, co stanowi około 9 mln ludzi! Dlaczego w tej grupie zawierają się kobiety w ciąży? Powodów takiego zjawiska może być kilka. Głównym jest jednak bagatelizowanie zaleceń lekarzy przez same kobiety w stanie błogosławionym. Paląc (zarówno aktywnie jak i biernie) narażają one swoje dziecko na wady rozwojowe i mni

Dieta w ciąży

Czego nie wolno jeść w ciąży?

spożywały alkohol występuje FAS (Fetal Alcohol Syndrome), czyli zespół alkoholowy płodu. Alkohol wypijany przez ciężarne przenika przez łożysko (...) i uszkadza nieodwracalnie płód. Zespół nieprawidłowości obejmuje fizyczne, umysłowe i behawioralne zmiany zachodzące w dziecku. Jak sprawa wygląda