Pokaż kategorie Parenting.pl
Pokaż kategorie

Plastry hormonalne

Plastry hormonalne są antykoncepcją hormonalną dla kobiet, które nie chcą obciążać wątroby tabletkami. Jest to także rozwiązanie dla osób, które ze względu na styl życia nie są w stanie pamiętać codziennie o tabletce – plaster nakleja się raz na tydzień, aby cały czas być chronioną przed niechcianą ciążą. Plastry antykoncepcyjne dostarczają takich samych hormonów, jak tabletki antykoncepcyjne, są jednak podawane rzadziej i w innej formie.

Zalety plastrów hormonalnych

Niewątpliwą zaletą wykorzystania tej metody antykoncepcji jest to, że nie trzeba o niej pamiętać codziennie ani przed stosunkiem. Wystarczy, że przykleimy jeden plaster raz na tydzień. Jego skuteczność jest zapewniona, dopóki jest przyklejony do skóry. Ma także równie wysoką skuteczność w zapobieganiu ciąży jak tabletki antykoncepcyjne (0,1 wskaźnika Pearla).

Bardzo ważny jest też fakt, że dzięki podawaniu przez skórę, hormony trafiają bezpośrednio do krwiobiegu, omijając wątrobę. Dzięki temu plastry antykoncepcyjne nie obciążają wątroby tak jak identycznie działające, ale podawane w inny sposób, tabletki antykoncepcyjne.

Wady plastrów hormonalnych

Wadą plastra antykoncepcyjnego jest jego forma. Samoprzylepny plaster po tygodniu może wyglądać nieestetycznie, a co gorsza, odklejać się (szczególnie podczas moczenia skóry podczas kąpieli lub pływania na basenie). Co prawda producenci zapewniają, że plaster nie odpadnie przed czasem, ale wiele kobiet właśnie z tego powodu rezygnuje z takiej formy zabezpieczenia.

Wprowadzanie hormonów przez skórę ma swoje zalety, ale także i wady. Hormony wnikające bezpośrednio do krwiobiegu dostają się tam w większym stężeniu niż podczas brania tabletek. Nie jest to korzystne dla każdej kobiety. Tę decyzję dobrze jest przedyskutować ze swoim ginekologiem. Kobiety cierpiące na różnego rodzaju choroby przewlekłe powinny powiedzieć o nich lekarzowi, który przepisuje im środki antykoncepcyjne. Przeciwwskazaniami do stosowania tej formy antykoncepcji są:

  • choroby serca,
  • cukrzyca,
  • padaczka,
  • wysoki poziom cholesterolu we krwi,
  • problemy z krzepliwością krwi (nadkrzepliwość).

Plastry hormonalne nie powinny być stosowane u kobiet z dużą nadwagą i otyłością.

Plastry antykoncepcyjne są dość drogie w porównaniu z innymi sposobami antykoncepcji. Wykorzystywanie plastrów przez miesiąc to koszt około 60-70 złotych (zużywa się w tym czasie trzy plastry).

Tak jak wszystkie hormonalne metody zapobiegania ciąży, plastry początkowo u wielu kobiet wywołują nieprzyjemne skutki uboczne. Są to objawy występujące także przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych, czyli plamienia, a nawet krwawienia międzymiesiączkowe, mdłości, ból piersi i wahania nastrojów. Wiąże się to z dostosowaniem się organizmu do nowego poziomu hormonów. Jeśli nie są to objawy nasilone, powinny przejść po kilku (najczęściej trzech) miesiącach stosowania. Silne objawy trzeba konsultować z lekarzem.

Wadą wszystkich metod antykoncepcji hormonalnej jest to, że chronią one tylko przed ciążą, a nie przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jednak w przypadku stałego, przebadanego partnera, jest to jak najbardziej bezpieczne rozwiązanie.

Polecane wideo:

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Hormonalny zastrzyk domięśniowy (Depo-Provera)
Badania po poronieniu

Badania hormonalne

Poronienie to nie tylko wstrząs fizyczny dla kobiety ale także psychiczny dla obojga rodziców. Do poronienia ciąży mogą przyczynić się różne czynniki. Aby dowiedzieć się, co było d

Wkładka wewnątrzmaciczna bez hormonów

Tabletki hormonalne a tycie

Tabletki hormonalne a tycie

Dziecko to dla ciebie odległa przyszłość. Tabletki antykoncepcyjne to jedyny sposób zapobiegania ciąży, któremu dowierzasz. Jesteś zdrowa i nic nie stoi na przeszkodzie, by je stos

Niepłodność męska

Zaburzenia hormonalne u mężczyzn

Zaburzenia hormonalne to jedna z możliwych przyczyn niepłodności męskiej. Hormony odpowiadają za niemal wszystkie procesy, jakie zachodzą w naszym organizmie. Mają one ogromny wpływ na przebieg procesu rozmnażania. Zaburzenie równowagi hormonalnej może...

Niepłodność kobiet

Zaburzenia hormonalne u kobiet

Zaburzenia hormonalne mogą stać się przyczyną niepłodności. Hormony odpowiadają za prawidłowy przebieg wielu ważnych procesów życiowych, w tym rozmnażania. Zaburzenia hormonalne u mężczyzn mogą niekorzystnie wpływać na spermatogenezę. U kobiet problemy...

Przyczyny poronienia

Zaburzenia hormonalne a poronienie

Hormony to mikroskopowe cząsteczki, które dosłownie rządzą naszym ciałem. To od nich zależy prawidłowy przebieg procesu dojrzewania, zapłodnienia i wreszcie - donoszenia ciąży. W j