Plastry hormonalne

Plastry hormonalne są antykoncepcją hormonalną dla kobiet, które nie chcą obciążać wątroby tabletkami. Jest to także rozwiązanie dla osób, które ze względu na styl życia nie są w stanie pamiętać codziennie o tabletce – plaster nakleja się raz na tydzień, aby cały czas być chronioną przed niechcianą ciążą. Plastry antykoncepcyjne dostarczają takich samych hormonów, jak tabletki antykoncepcyjne, są jednak podawane rzadziej i w innej formie.

Zalety plastrów hormonalnych

Niewątpliwą zaletą wykorzystania tej metody antykoncepcji jest to, że nie trzeba o niej pamiętać codziennie ani przed stosunkiem. Wystarczy, że przykleimy jeden plaster raz na tydzień. Jego skuteczność jest zapewniona, dopóki jest przyklejony do skóry. Ma także równie wysoką skuteczność w zapobieganiu ciąży jak tabletki antykoncepcyjne (0,1 wskaźnika Pearla).

Polecane wideo:

Bardzo ważny jest też fakt, że dzięki podawaniu przez skórę, hormony trafiają bezpośrednio do krwiobiegu, omijając wątrobę. Dzięki temu plastry antykoncepcyjne nie obciążają wątroby tak jak identycznie działające, ale podawane w inny sposób, tabletki antykoncepcyjne.

Wady plastrów hormonalnych

Wadą plastra antykoncepcyjnego jest jego forma. Samoprzylepny plaster po tygodniu może wyglądać nieestetycznie, a co gorsza, odklejać się (szczególnie podczas moczenia skóry podczas kąpieli lub pływania na basenie). Co prawda producenci zapewniają, że plaster nie odpadnie przed czasem, ale wiele kobiet właśnie z tego powodu rezygnuje z takiej formy zabezpieczenia.

Wprowadzanie hormonów przez skórę ma swoje zalety, ale także i wady. Hormony wnikające bezpośrednio do krwiobiegu dostają się tam w większym stężeniu niż podczas brania tabletek. Nie jest to korzystne dla każdej kobiety. Tę decyzję dobrze jest przedyskutować ze swoim ginekologiem. Kobiety cierpiące na różnego rodzaju choroby przewlekłe powinny powiedzieć o nich lekarzowi, który przepisuje im środki antykoncepcyjne. Przeciwwskazaniami do stosowania tej formy antykoncepcji są:

  • choroby serca,
  • cukrzyca,
  • padaczka,
  • wysoki poziom cholesterolu we krwi,
  • problemy z krzepliwością krwi (nadkrzepliwość).

Plastry hormonalne nie powinny być stosowane u kobiet z dużą nadwagą i otyłością.

Plastry antykoncepcyjne są dość drogie w porównaniu z innymi sposobami antykoncepcji. Wykorzystywanie plastrów przez miesiąc to koszt około 60-70 złotych (zużywa się w tym czasie trzy plastry).

Tak jak wszystkie hormonalne metody zapobiegania ciąży, plastry początkowo u wielu kobiet wywołują nieprzyjemne skutki uboczne. Są to objawy występujące także przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych, czyli plamienia, a nawet krwawienia międzymiesiączkowe, mdłości, ból piersi i wahania nastrojów. Wiąże się to z dostosowaniem się organizmu do nowego poziomu hormonów. Jeśli nie są to objawy nasilone, powinny przejść po kilku (najczęściej trzech) miesiącach stosowania. Silne objawy trzeba konsultować z lekarzem.

Wadą wszystkich metod antykoncepcji hormonalnej jest to, że chronią one tylko przed ciążą, a nie przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jednak w przypadku stałego, przebadanego partnera, jest to jak najbardziej bezpieczne rozwiązanie.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Hormonalny zastrzyk domięśniowy (Depo-Provera)
Zaburzenia hormonalne u mężczyzn

Hiperprolaktynemia u mężczyzny

Hiperprolaktynemia u mężczyzny

Hiperprolaktynemia to częste zaburzenie hormonalne, wpływające na poziom prolaktyny we krwi.

Testy ciążowe

Wiarygodność testów ciążowych cz. 2/2

/plastry-hormonalne), (//parenting.pl/portal/hormonalny-zastrzyk-domiesniowy-depo-provera), (//parenting.pl/portal/wkladka-wewnatrzmaciczna-uwalniajaca (...) , kiedy kobieta była niedawno w ciąży. Wahania...

Diagnostyka niepłodności

Konsultacja ginekologiczna

Konsultacja ginekologiczna

Zaburzenia hormonalne to częsta przyczyna niepłodności kobiecej. Do zaburzenia gospodarki hormonalnej doprowadzić może zespół policystycznych jajników, hiperprolaktynemia oraz choroby tarczycy.

Dania z wołowiny

Strogonow z wołowiną

Strogonow z wołowiną

Strogonow to danie popularne właściwie na całym świecie. Klasyczna potrawa a la Strogonow składa się z pokrojonej w plastry polędwicy i dodatku

Włosy w ciąży

Wypadające włosy

Wypadające włosy

Zmiany hormonalne u kobiety ciężarnej mogą powodować wypadanie włosów.

Zaburzenia hormonalne u kobiet

Zaburzone miesiączkowanie

Zaburzone miesiączkowanie

Zaburzenia cyklu menstruacyjnego - jak wynika z badań statystycznych - dotyczą co piątej kobiety w Polsce. Zaburzenia miesiączkowania można wewnętrznie podzielić na trzy grupy: zaburzenia rytmu miesiączkowania, zaburzenia obfitości miesiączkowania oraz...

Trudności w wypróżnianiu po porodzie

Banany na zaparcia

Banany na zaparcia

Zaparcie to nieregularne i zbyt rzadkie wydalanie stolca. Najczęstszą przyczynę zatwardzenia stanowi zbyt mała ilość błonnika w diecie, przyjmowanie niektórych leków czy zaburzenia hormonalne.