Płaskostopie. Ta przypadłość dotyka nie tylko dzieci

Płaskostopie to choroba stóp, która pojawia się często już w dzieciństwie. Taka deformacja może jednak wystąpić także u osób dorosłych, głównie w wyniku noszenia zbyt obcisłego obuwia lub nadwagi czy otyłości. Przyczyną jest zanik jednego lub dwóch łuków w stopie, co powoduje ścisłe jej przyleganie do podłoża. Częściej na chorobę zapadają kobiety, głównie ze względu na słabsze mięśnie.

Przyczyny płaskostopia

Płaskostopie występuje u kilkuletnich dzieci. Związane jest to z pokryciem stóp tkanką tłuszczową oraz słabymi jeszcze więzadłami. W tym czasie należy więc zadbać, aby płaskostopie nie rozwinęło się bardziej w późniejszych latach. Samoistnie powinno ono ustąpić w wieku 3 lat. Dorosłe kobiety często same doprowadzają do rozwinięcia się deformacji stóp, nosząc za ciasne obuwie lub buty na obcasach. U mężczyzn płaskostopie wynika często z nadwagi lub otyłości. Do innych przyczyn należy krzywica, a także długie marsze ze zbyt obciążonym plecakiem. Narażone są również kobiety ciężarne.

Polecane wideo:

Całkowicie rozwinięta stopa pojawia się w wieku 16 lat u dziewczynek, a 18 lat u chłopców. Jeżeli w tym czasie istnieją objawy płaskostopia, konieczne jest leczenie.

Objawy płaskostopia

Wyróżniamy dwa rodzaje płaskostopia – poprzeczne i podłużne. Pierwsze objawia się poszerzeniem przodostopia i często jest skutkiem noszenia nieprawidłowego obuwia. Wynika on z rozejścia się kości śródstopia. Przy tej deformacji stopy ciężar ciała opiera się na innych kościach niż normalnie, co powoduje pieczenie i ból pod podeszwą. Pojawiają się także odciski i modzele.

Płaskostopie podłużne wynika z obniżenia lub zaniku sklepienia podłużnego stopy. Można je zdiagnozować po stanie noszonego obuwia, bowiem strona wewnętrzna jest całkowicie starta. Znane jest także płaskostopie wrodzone. W tym wypadku nie zostały wykształcone w ogóle łuki w stopie.

Utrwalające się w czasie płaskostopie prowadzi do zmian zwyrodnieniowych stawów. Towarzyszą mu także inne deformacje. Są to np. paluchy koślawe lub palce młotkowate.

Leczenie i profilaktyka płaskostopia

Profilaktyka płaskostopia polega na unikaniu nadwagi i dbaniu o prawidłową kondycję fizyczną. Należy także dbać o prawidłowe obuwie. Musi być ono wygodne, z poszerzonym czubkiem i wyprofilowaną podeszwą. Obcas butów dla kobiet nie powinien być wyższy niż 5 cm.

Leczenie płaskostopia polega głównie na wykonywaniu ćwiczeń stóp. Nie są one trudne, ale muszą być wykonywane regularnie. Do takich ćwiczeń należą np.: podnoszenie woreczka lub torebki z ryżem stopą czy masowanie stopy przez turlanie piłeczki. Pomocne jest skakanie na palcach czy chodzenie na zewnętrznych częściach stóp. Chodzenie na boso natomiast powoduje większą pracę mięśni.

W przypadkach bardziej zaawansowanych stosowane są wkładki lub buty ortopedyczne. Pomocna jest także kinezyterapia. W ciężkich przypadkach stosowane jest leczenie operacyjne płaskostopia.

Komentarze

dyskusje na forum

Pomocy...

DzIaBoNg • ostatni post 2 tygodnie temu

5
Artykuły Płaskostopie. Ta przypadłość dotyka nie tylko dzieci
Ubranka dla dzieci

Obuwie korekcyjne dla maluchów

Obuwie korekcyjne dla maluchów

Podobnie jak dorośli, dzieci doświadczają wielu problemów ze stopami - są to m.in. ból pięt, choroba Haglunda-Severa czy płaskostopie. Choroby stóp są równie przygnębiające dla pociech, jak i dla rodziców.

Dziecięce choroby

Sześć najczęstszych zimowych chorób u dzieci

Sześć najczęstszych zimowych chorób u dzieci

starszych dzieci czy dorosłych. Jakie schorzenia najczęściej dotykają maluchy w okresie zimowym? RSV Wirus syncytium nabłonka oddechowego (RSV (...) - respiratory synctial virus) dotyka układu oddechowego...

Zdrowe żywienie przedszkolaka

Czerwone banany. Właściwości i zastosowanie

Czerwone banany. Właściwości i zastosowanie

na biegunkę, zwłaszcza u dzieci. Udowodnili to nawet naukowcy. Eksperci podzielili dzieci cierpiące na tę przypadłość na trzy grupy. U pierwszej (...) się więc dla osób z cukrzycą. Przekarmianie dzieci...

Rozwój fizyczny malucha

Czy chodzenie na palcach to zły objaw?

Czy chodzenie na palcach to zły objaw?

objawem, ponieważ właśnie do tego czasu u dziecka odbywa się najintensywniejszy rozwój mięśni stopy, a maluch może mieć tzw. fizjologiczne płaskostopie (...) Na paluszkach Czy moje dziecko chodzi prawidłowo?...

Choroby i dolegliwości niemowlęce

Progeria - przedwczesna starość

Progeria - przedwczesna starość

badania i sprawdzanie, jak postępuje choroba. Dziecko z progerią rodzi się raz na 4 miliony urodzeń. Szacuje się, że dotkniętych tą chorobą (...) . Wyróżniamy dwie odmiany choroby: * progeria u dzieci - nazywana syndromem...