Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Płacz w ciąży

Avatar placeholder
05.05.2017 09:46
Płacz w ciąży
Płacz w ciąży (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Ciąża to czas ogromnych zmian hormonalnych w ciele kobiety. Wahania poziomu hormonów niosą ze sobą huśtawki nastrojów, dlatego przyszłe mamy naprzemiennie mają okresy obniżonego nastroju ze stanami euforii. W ciąży nawet najmniejszy drobiazg może urosnąć do rangi megaproblemu. Nawet te panie, które przed ciążą były w miarę ustabilizowane emocjonalnie, w czasie ciąży mogą być kapryśne, rozdrażnione, nadwrażliwe, mogą nie potrafić zapanować nad swoimi uczuciami. W czasie ciąży kobiety bardzo często płaczą i łatwo się wzruszają. Panowanie nad emocjami staje się głównym zadaniem mężczyzny, który musi uzbroić się w cierpliwość, zacisnąć zęby i pocieszać się, że płaczliwość partnerki kiedyś minie. Co oznacza płacz w ciąży i jak radzić sobie ze zmiennymi nastrojami ciężarnej?

spis treści

1. Huśtawka nastrojów w ciąży

Płaczliwość w ciąży może utrzymywać się nawet do czwartego miesiąca. Później siła oddziaływania hormonów nieco spada, by uaktywnić się ponownie po porodzie. Nie jest to jednak żadną regułą, bowiem każda kobieta jest inna. Niektóre przyszłe mamy na początku ciąży tryskają energią, dobrze się czują, mają dużo dobrego humoru i entuzjazmu, by zacząć narzekać i płakać w drugim trymestrze ciąży. Zmienność nastrojów kobiety w ciąży stanowi prawdziwe wyzwanie dla jej partnera. Mężczyzna musi zrozumieć, że płacz i niezadowolenie kobiety nie wynikają z jej widzimisię, nie oznaczają tego, że przestała go kochać, że go obwinia za to, co się z nią dzieje, ale są konsekwencją zmian hormonalnych. Kobieta nie potrafi radzić sobie z emocjami, dlatego nie należy się na nią złościć, gniewać, obrażać, nie wolno jej odtrącać, ale trzeba wspierać, pomagać, rozmawiać, pocieszać, uspokajać, po prostu towarzyszyć jej w czasie ciąży i dawać do zrozumienia, że oczekiwanie na dziecko to wspólna sprawa pary.

Jak mogą zmieniać się nastroje kobiety w kolejnych trymestrach ciąży?

Zobacz film: "Jak radzić sobie z ciążową huśtawką nastrojów?"
  • Pierwszy trymestr ciąży – to najbardziej zmienny pod względem nastrojów kobiety okres. Dominują uczucia ambiwalentne: radość i smutek, lęk i entuzjazm, niepokój i zdeterminowanie.
  • Drugi trymestr ciąży – czas względnego spokoju. Kobieta zdążyła przyzwyczaić się do myśli, że jest w ciąży. Powoli ustępują też ciążowe przypadłości i zmniejsza się ryzyko poronienia. Kobieta może poczuć się trochę pewniej.
  • Trzeci trymestr ciąży – ponownie kobieta czuje się zmęczona i poirytowana. Ciąży jej już znacznych rozmiarów brzuch, puchną nogi, boli kręgosłup. Zaczyna dominować uczucie ekscytacji, niecierpliwości, ale również lęk przed porodem.

Warto pamiętać, że huśtawka nastrojów w czasie ciąży jest stanem normalnym. W jednej chwili kobieta może płakać, by za chwilę skakać z radości i śmiać się do rozpuku. Nie warto wpadać w panikę, że partnerka wykazuje zaburzenia emocjonalne, popłakując w kącie kuchni czy ciągle na wszystko narzekając. Ona po prostu reaguje w ten sposób na burzę hormonów, która rozpętała się w jej ciele wraz z poczęciem dziecka. Wzrost adrenaliny, noradrenaliny i endorfiny skutkuje zmiennością nastrojów. Obawa, lęk przed przyszłością, smutne myśli, niepokój w związku z koniecznością zrewolucjonizowania swojego dotychczasowego życia po narodzinach dziecka sprawiają, że przyszła mama jest pełna negatywnych emocji, które mogą wręcz przypominać coś na kształt „depresji przedporodowej”. Jak radzić sobie z huśtawką nastrojów ciężarnej?

2. Jak radzić sobie ze zmiennością humorów kobiety w ciąży?

  1. Znajdź zaufanego lekarza ginekologa, z którym będziesz mogła porozmawiać na każdy temat i zadać, według ciebie, najbardziej śmieszne czy banalne pytania.
  2. Zapisz się do szkoły rodzenia, w której masz szansę spotkać kobiety w analogicznej sytuacji do twojej. Spotkania w szkole rodzenia stwarzają możliwość porozmawiania o swoich dolegliwościach, samopoczuciu w ciąży i pozwalają skonfrontować własne emocje z uczuciami doświadczanymi przez inne przyszłe mamy. Ponadto, w szkole rodzenia otrzymasz fachową pomoc, wskazówki i porady.
  3. Przestań się martwić tym, na co nie masz wpływu,. Nie snuj w głowie najgorszych scenariuszy wydarzeń, nie przewiduj kłopotów, ale staraj się myśleć pozytywnie.
  4. Nie rozmyślaj ciągle o ciąży. Niech ciąża nie będzie centrum twojego życia. Jeżeli jesteś zdrowa, prowadź normalny tryb życia, spotykaj się z ludźmi, bo po narodzinach szkraba możesz mieć na to zbyt mało czasu.
  5. Dużo rozmawiaj. Jeżeli masz wokół siebie potencjalnego słuchacza, wygaduj się. Możliwość rozmowy z kimś zaufanym to często najlepsza metoda na określenie swoich potrzeb, oczekiwań, lęków i przeżyć.
  6. Uśmiechaj się. Stań przed lustrem i uśmiechaj się do swojego odbicia. Wyobrażaj sobie przyjemne obrazy, by móc się zrelaksować i uspokoić.
  7. Pozwól się rozpieszczać innym, a jeśli jesteś samotną mamą, rozpieszczaj się sama. Dbaj o siebie, szukaj wsparcia u innych – męża, partnera, matki, przyjaciółki. Masz prawo czuć się zmęczona. Pozwól się wyręczać, nie musisz być super-bohaterką. Uwierz, że wszystko się dobrze ułoży.
  8. Wypoczywaj i prowadź w miarę regularny tryb życia. Pamiętaj o zdrowej diecie. Dbaj o swój wygląd i samopoczucie. Sprawiaj sobie małe przyjemności – dobra książka, fryzjer, wyjście na plotki z koleżankami, zakupy itp.
  9. Kiedy nie radzisz sobie z własnymi emocjami w ciąży, nie wstydź się skorzystać z pomocy psychologa.

Ciąża to najpiękniejszy stan w życiu kobiety. I chociaż czasem wkradnie się smutek, płacz, gniew, niezadowolenie, łzy, pesymizm, niepokój i lęk, to oczekiwanie na maluszka rekompensuje każdą niedogodność i przykre dolegliwości ciążowe.

Następny artykuł: Rodzicielstwo zagadnieniem pedagogicznym
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze