Pieluchy ortopedyczne szkodzą - alarmują fizjoterapeuci

Szerokie pieluchy, szczególnie te ortopedyczne, przynoszą więcej szkody niż pożytku – alarmują fizjoterapeuci. Tymczasem lekarze ortopedzi nadal takie pieluchy zalecają, traktując je jak profilaktykę. A rodzice czują się w tym wszystkim zagubieni.

Pieluchy ortopedyczne – profilaktycznie

Beata ze swoim synkiem po raz pierwszy do ortopedy poszła miesiąc po porodzie, zgodnie z zaleceniami neonatologa, który wypisywał ją ze szpitala. Miała to być zwykła wizyta kontrolna, a skończyło się na strachu.

Polecane wideo:

- Lekarz zbadał Jasia ręcznie. Powyginał mu bioderka, podotykał. I na tej podstawie stwierdził, że potrzebne są pieluchy ortopedyczne – opowiada Beata. - Nie zdiagnozował przy tym ani dysplazji, ani innej choroby stawu biodrowego. Powiedział, żeby kupić pieluchy profilaktyczne – dodaje.

Ortopedzi, szczególnie ci „ze starej szkoły”, często zalecają stosowanie pieluch ortopedycznych. Mają one zapobiegać rozwojowi dysplazji, leczyć ją.

Dysplazja – co to jest?

Kiedy dziecko ma prawidłowo rozwinięte biodra, głowa kości udowej idealnie pasuje do panewki stawu biodrowego. Całość jest zamknięta torebką stawową i tworzy staw biodrowy.

Dysplazja stawu biodrowego jest wadą wrodzoną. Według szacunków cierpi na nią nawet co 20 urodzony w Polsce noworodek. Na czym to polega?

Jeśli dziecko cierpi na dysplazję, oznacza to, że panewka stawu biodrowego jest zbyt płyta i plaska, często charakteryzuje się także stromym nachyleniem. Natomiast zaokrąglenie głowy kości udowej jest niedostateczne. W efekcie torebka stawowa staje się wiotka, a elementy stawu biodrowego nie współgrają, nie pasują do siebie.

Jeśli lekarz ortopeda stwierdzi, że panewka stawu biodrowego nie pokrywa kości udowej, możemy mówić o tak zwanej dysplazji fizjologicznej. Jest ona wyleczalna, jeśli zastosujemy odpowiednią profilaktykę.

Szerokie pieluchowanie

Aby zapobiec rozwojowi dysplazji fizjologicznej i pogłębianiu się wady, lekarze często zalecają zakładanie dziecku pieluch ortopedycznych.

- Wykupiłam je. Nie byłam przekonana, czy Jaś faktycznie ich potrzebuje, tym bardziej, że lekarz nie wykonał nawet podstawowego badania USG. Dlatego też zakładałam mu je z bólem serca – wspomina Beata.

Po tygodniu sporadycznego szerokiego pieluchowania, Beata postanowiła skonsultować się z innym ortopedą. Ten rozwiał jej wątpliwości i stwierdził, że dziecko tego nie potrzebuje. Zalecił szerokie noszenie i częste układanie na brzuchu, także podczas kąpieli. Pomogło. Podczas drugiej wizyty u specjalisty, bioderka niemowlaka rozwijały się już prawidłowo.

Nie takie dobre, jak się powszechnie uważa

Przed stosowaniem pieluch ortopedycznych przestrzegają fizjoterapeuci. Paweł Zawitkowski, popularyzator idei noszenia dzieci w chustach oraz odpowiedniej pielęgnacji, w wypowiedzi na portalu Parenting.pl jednoznacznie stwierdza, że szerokie pieluchowanie jest przeżytkiem.

- Leży ono u podstaw wad postawy, ponieważ może przyczyniać się do przodopochylenia miednicy. Poza tym, leżąc w sztywnych pieluchach, dziecko nie ćwiczy przekręcania się, opiera ciężar ciała na zaciśniętych piąstkach, a to może prowadzić do zaburzeń napięcia mięśniowego. Stosowanie sztywnych wkładek grozi także niedorozwojem mięśnia przywodziciela uda, a to z kolei przyczynia się do wykoślawienia kolan – twierdzi Paweł Zawitkowski.

Profilaktyka

Co zatem należy zrobić, jeśli lekarz zdiagnozuje u dziecka fizjologiczną dysplazję stawu biodrowego?

- Zalecam szerokie noszenie przodem do rodzica. Można także stosować chustę – mówi fizjoterapeuta.

Oprócz tego, w zniwelowaniu wady stawu biodrowego może pomóc częste układanie dziecka na brzuchu ze zgiętymi nóżkami. Nogi dziecka znajdują się w fizjologicznej pozycji, a to pomaga odpowiednio kształtować kości uda i panewkę.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Rozwój niemowlęcia
Rozwój niemowlęcia

Roczne dziecko

Roczne dziecko

Kiedy tylko ujrzysz dwie kreseczki na teście, zastanawiasz się jakie będzie twoje dziecko. Czy będzie podobne do Ciebie, czy do męża, jaki będzie miało kolor oczu i barwę włosów. Zastanawiasz się czy będzie to chłopiec, czy dziewczynka. Tysiące myśli...

Rozwój niemowlęcia

Dlaczego dzieci powinny chodzić boso?

Dlaczego dzieci powinny chodzić boso?

. Dzieciaki kochają swobodne bieganie bez obuwia, dlatego sprawdź, czy warto im na to pozwalać. Chodzenie boso a rozwój stopy dziecka Od chwili (...) przypominać dorosłą kończynę. To czas, kiedy nic i nikt nie powinno zakłócać...

Rozwój niemowlęcia

Dzieci są mądrzejsze niż myślimy!

Dzieci są mądrzejsze niż myślimy!

Któż z nas patrząc na dziecko znajomych nie pomyślał, że jego dziwne zachowanie nie zalicza malucha do najinteligentniejszych istot na ziemi. Ciągłe jedzenie, spanie i bawienie się w kółko jedną, najprostszą zabawką nie może przecież świadczyć o jego...

Rozwój niemowlęcia

Chusty do noszenia dziecka - czego się boimy?

z koniecznością zapewnienia opieki i jedzenia niemowlęciu. Przeobrażenia cywilizacyjne w dużym stopniu zmieniły nasz styl życia popychając nas ku nowoczesnym (...) i konsultacji. Z drugiej jednak strony aktualny stan wiedzy o...

Rozwój niemowlęcia

Jak kwas DHA wpływa na rozwój mózgu dziecka?

Jak kwas DHA wpływa na rozwój mózgu dziecka?

suplementacji diety kobiet karmiących piersią. Kwas DHA ma bowiem korzystny wpływ na rozwój ostrości wzroku u dziecka, a wiele młodych mam doświadcza (...) Ginekologiczne zalecają ciężarnym kobietom suplementację DHA w ilości co...

Rozwój niemowlęcia

Operacja z wykorzystaniem druku 3D uratowała życie chłopcu

Operacja z wykorzystaniem druku 3D uratowała życie chłopcu

Bentley urodził się z przepukliną mózgową. Miał umrzeć godzinę po porodzie. Dziś, gdy mija już siedem miesięcy od jego narodzin, chłopiec jest już po operacji mózgu i rekonstrukcji czaszki. Ma się dobrze. A to wszystko dzięki technologii rodem z filmów...

Rozwój niemowlęcia

Zachowanie u niemowlaka

Zachowanie u niemowlaka

Stan w jakim noworodek przychodzi na świat jest informacją o jego rozwoju prenatalnym, doświadczeniach w brzuchu mamy i w okresie okołoporodowym. Ten stan ma ogromne znaczenie na całe życie.

Rozwój niemowlęcia

Pływanie niemowląt

Pływanie niemowląt

Pływanie niemowlaka wydaje się czymś niespotykanym, a nawet niebezpiecznym. Wiele osób zapomina bowiem, że przez 9 miesięcy ciąży to właśnie woda była naturalnym środowiskiem, w którym żyło i rozwijało się dziecko.