Trwa ładowanie...

Pielęgnacja włosów

Avatar placeholder
19.12.2013 14:33
Pielęgnacja włosów
Pielęgnacja włosów

Pielęgnacja włosów dziecka wymaga przede wszystkim stosowania odpowiednich kosmetyków – takich, które nie będą podrażniały delikatnej skóry głowy dziecka. Jeśli chodzi o mycie włosów niemowlęcia, to nie powinno się ono kończyć suszeniem za pomocą suszarki, a jedynie delikatnym osuszeniem przy użyciu ręcznika. Do czesania włosów dziecka należy używać delikatnej szczotki z naturalnego włosia, dzięki której można jednocześnie masować skórę głowy i pobudzać mieszki włosowe. Przy pielęgnacji włosów naszej pociechy trzeba też pamiętać o regularnym obcinaniu. Zbyt długie włosy utrudniają dziecku zabawęi są źródłem poważnego dyskomfortu.

1. Mycie głowy dziecka

Niektóre dzieci rodzą się bez włosów, a inne już od pierwszych chwil życia mają bujną czuprynę, o którą trzeba dbać o odpowiedni sposób. Przede wszystkim ważne jest odpowiednie mycie włosów dziecka. Jeśli noworodek urodził się z włosami, to do ich mycia należy używać bezzapachowego mydła, które nie będzie podrażniało delikatnej skóry noworodka.

Zdecydowanie zabronione jest używanie szamponu dla dorosłych, ponieważ może on podrażniać delikatną skórę głowy. Po ukończeniu przez niemowlę pierwszego miesiąca życia, można zacząć stosować specjalny szampon dla dzieci. Ważne jest, by nie tylko dokładnie mył włosy dziecka, ale także dobrze się spłukiwał i nie zostawiał piany podrażniającej delikatną skórę. Po umyciu włosów nie należy ich suszyć za pomocą suszarki ani ciepłego powietrza, gdyż taki zabieg może osłabić cebulki włosów. Głowy niemowlaka nie powinno się myć codziennie. Wyjątkiem może być okres lata, kiedy dziecko bardziej niż zwykle się poci.

2. Pielęgnacja włosów niemowlęcia

Po umyciu i delikatnym osuszeniu włosów ręcznikiem powinny one być wyczesane. Nie powinno się używać do tego grzebienia, bo może podrażniać to delikatną skórę głowy dziecka. Musi to być delikatna i miękka szczotka - najlepiej byłoby, gdyby była wykonana z naturalnego włosia. Regularne czesanie włosów dziecka spełnia w przypadku dziecka rolę masażu skóry głowy, która poprawia ukrwienie i wzmacnia mieszki włosowe, co zapewnia prawidłowy porost włosów.

Zobacz film: "Codzienna pielęgnacja zdrowej skóry niemowląt i małych dzieci"

Pielęgnacja włosów dziecka oznacza także dbałość o ich odpowiednia długość. Nie mogą one wpadać dziecko do oczu, ponieważ przeszkadzają mu w zabawie i są źródłem poważnego dyskomfortu. Jeśli więc zauważysz, że twoje dziecko ma zbyt długą grzywkę, powinnaś ją zwilżyć, gdyż to ułatwi ci równe skrócenie włosów, a po całym „zabiegu” wykąpać dziecko, by ewentualne nie drapały go po ciałku.

3. Włosy u dziecka

Na temat włosów dziecka narosło wiele mitów, które niejednokrotnie powodują nieprawidłową pielęgnację niemowlaka i starszego dziecka. Wiele osób sądzi, że np. słabe włosy u dziecka są efektem zbyt częstego mycia, co jest błędnym myśleniem. Oto niektóre z tych przesądów:

  • przekonanie, że częste obcinanie włosów wzmacnia ich strukturę - w przesąd ten wierzyły nasze babcie i mamy, choć z rzeczywistością ma on niewiele wspólnego, gdyż regularne obcinanie nie wpływa na to, jak w przyszłości będą wyglądały włosy dziecka - to wszystko jest zapisane w genach;
  • częste mycie osłabia włosy dziecka - jeśli tylko będziemy używać odpowiedniego szamponu dla dzieci, nie musimy się obawiać, że częste mycie osłabi włosy dziecka; dużo większą szkodę niż częste mycie może wywołać suszenie włosów przy użyciu suszarki, dlatego też trzeba pamiętać, by włosy dziecka po umyciu osuszyć wyłącznie przy użyciu ręcznika;
  • dziecko, które rodzi się z loczkami będzie miało kręcone włosy w przyszłości - bardzo wiele dzieci rodzi się z kręconymi włosami, co nie oznacza, że będzie miało takie włosy w przyszłości; w ciągu kilku pierwszych lat życia dziecka włosy zmieniają się kilkakrotnie i dopiero między 5. a. 7. rokiem życia dziecka możemy wnioskować o tym, jakie będzie miało ono włosy w przyszłości.

Przy pielęgnacji włosów dziecka trzeba pamiętać jeszcze o tym, że gdy pojawi się ciemieniucha, konieczne jest nacieranie skóry głowy dziecka oliwką.

Ewelina Stanios

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze