Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Natalia Wyciślik

Pielęgnacja wcześniaka

Avatar placeholder
06.06.2017 13:03
Pielęgnacja wcześniaka
Pielęgnacja wcześniaka (Zdjęcie autorstwa Ray Dumas / CC BY-SA 2.0)

Pielęgnacja wcześniaka wymaga od jego mamy niezwykłej ostrożności i czułości. Codzienna opieka dziecka przedwcześnie urodzonego, poza karmieniem i zabiegami higienicznymi, wymaga, m.in. wzajemnej bliskości, gdyż zapewnia ona dziecku lepszy i szybszy rozwój.

Jeśli chodzi natomiast o karmienie wcześniaka piersią, to powinno być one częste i odbywać się nawet co dwie godziny. Naturalne żywienie noworodka można zastąpić żywieniem sztucznym i podawać mu specjalne produkty dla dzieci o niskiej masie urodzeniowej. Jeśli chodzi o przewijanie dziecka, to należy używać do tego specjalnych pieluszek dla wcześniaków i preparatów kosmetycznych.

spis treści

1. Opieka nad wcześniakiem

Pielęgnacja wcześniaka wymaga niezwykłej delikatności i ostrożności. Dopóki wcześniak nie osiągnie wagi co najmniej 2 kg, a tygodniowy przyrost wagi nie wyniesie 90-120 g, musi pozostawać w szpitalu, często w inkubatorze. Nie oznacza to jednak, że kontakt matki z dzieckiem jest ograniczony jedynie do momentów karmienia.

Zobacz film: "Jak radzić sobie z infekcjami u dzieci?"

Obecnie coraz częściej namawia się mamy noworodków, w tym szczególnie wcześniaków, do tzw. kangurowania. Polega ono na bezpośrednim kontakcie matki i dziecka - matka przytula dziecko do nagiej skóry, a ono czuje jej zapach, ciepło i bicie serca. Noworodek, będąc bezpośrednio obok swojej matki, czuje się bezpieczny i spokojny. Ponadto, jak pokazały badania, taki kontakt pozytywnie wpływa na rozwój dziecka, a delikatny masaż powoduje, że dziecko staje się bardziej aktywne i szybciej reaguje na bodźce.

Jeśli chodzi o karmienie dziecka, to wcześniaki urodzone przed 34. tygodniem nie mają wykształconego odruchu ssania i muszą być odżywiane dożylnie. Używa się do tego specjalnej pompy, która może precyzyjnie odmierzać ilość płynów i preparatów odżywczych.

Po upływie pewnego czasu wcześniaka zaczyna się odżywiać mlekiem matki, które jest podawane przez sondę dożołądkową. Następnie używa się specjalnego patyczka z watką oraz specjalnego kubka, dzięki którym wcześniak uczy się synchronizowania odruchów - nabierania płynów i połykania.

Ostatecznym etapem nauki karmienia w przypadku takich wcześniaków jest podanie maluszkowi piersi. Jeśli chodzi o karmienie piersią wcześniaka, to powinno być one częste i odbywać się nawet co dwie godziny. Zazwyczaj trwa ono długo, malec może męczyć się i zasypiać przy piersi. Nie należy go popędzać, a pozwolić, by spokojnie najadł się.

Mleko matki jest najlepszym pokarmem dla wcześniaka, ponieważ zawiera ono przeciwciała, witaminy i minerały. Dzięki niemu malec szybciej wzrasta i zdrowo się odżywia.

Jeśli dziecko nie jest odżywiane mlekiem matki i waży mniej niż 3,5 kg, należy mu podawać specjalne mieszanki modyfikowane, które są przeznaczone dla dzieci o niskiej masie urodzeniowej. Po upływie pewnego czasu mieszanki te zastępuje się standardowymi produktami. Rozpoczęcie karmienia pokarmem stałym należy skonsultować z lekarzem.

2. Opieka nad noworodkiem w domu

Zdrowe, poprawnie rozwijające się i ważące więcej niż 2 kg wcześniaki, mogą być zabrane do domu. Wówczas należy zadbać, m.in. o odpowiednią higienę maleństwa. Do przewijania należy wykorzystywać specjalne pieluszki dla wcześniaków, dostosowane do niewielkiego wzrostu dziecka i specjalne kosmetyki, które nie będą podrażniały ich skóry.

Jeśli chodzi o kąpiel, to wcześniaki ze względu na swoją delikatną skórę, powinny być kąpane przy użyciu odpowiednich kosmetyków do cery wrażliwej. Do przemywania można używać chusteczek bezzapachowych bądź chusteczek zawierających roztwór soli fizjologicznej.

Kąpiel noworodka należy wykonywać o stałej porze i wprowadzać do codziennego rytmu dnia. Wcześniaka można kąpać w specjalnej wanience lub na przewijaku dla dziecka – wówczas namydla się ciało dziecka i stopniowo spłukuje. Buzię wcześniaka najlepiej przemywać wacikami namoczonymi w wodzie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze