Pięć najczęstszych nowotworów u mężczyzn

W Polsce i w Europie nowotwory są drugą, zaraz po chorobach układu krążenia, przyczyną zgonów. Na raka szczególnie narażeni są mężczyźni. Oto pięć najczęstszych typów raka, na które narażeni są mężczyźni.

 

Rak prostaty

Rak prostaty jest najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn. Statystyki mówią także, że jest on drugą, zaraz po raku płuc, przyczyną zgonów. Jak podaje American Cancer Society, rak prostaty zostaje prawidłowo zdiagnozowany tylko u jednego na siedmiu mężczyzn.

Choroba rozpoczyna się, gdy komórki w gruczole prostaty zaczynają gwałtownie wzrastać. Niemal każdy nowotwór prostaty to gruczolakorak, który powstaje z komórek gruczołowych – tych samych, które produkują wydzielinę łączącą się z nasieniem. 

Rak płuc

Według statystyk, jeden na 14 mężczyzn zachoruje na raka płuc. Dane te obejmują zarówno osoby palące, jak i niepalące. U palaczy jednak ryzyko nowotworu płuc jest zdecydowanie wyższe.

Charakteryzuje się on nieprawidłowym wzrostem komórek w jednym lub w obu płucach. Zbyt szybkie ich rozprzestrzenianie się może tworzyć guzy, co następnie zaburza pracę tego narządu.

Rak jelita grubego i odbytu

Na trzecim miejscu na liście najczęstszych nowotworów występujących u mężczyzn znajduje się rak jelita grubego i odbytu. Nie zawsze jednak występują one razem.

Komórki rakowe nie zanikają w naturalny sposób – nieustannie dzielą się, tworząc nowe. Ważna jest profilaktyka, tj. aktywność fizyczna, brak papierosów i spożywanie małej ilości alkoholu.

Rak pęcherza

90 proc. przypadków raka pęcherza występuje u mężczyzn powyżej 55. roku życia, a średni wiek w chwili rozpoznania wynosi 73 lata. Ten rodzaj nowotworu diagnozowany jest u jednego na 26 mężczyzn.

Rak pęcherza pojawia się, gdy komórki rakowe wnikną do mięśni pęcherza przez błonę śluzową. Często występują tutaj także przerzuty do innych organów.

Rak skóry

U mężczyzn często pojawia się czerniak. Ryzyko wystąpienia raka skóry wzrasta wraz z wiekiem, dlatego średnio do diagnozy dochodzi w 63. roku życia. Nie jest on jednak rzadkością także u młodszych osób.

Rak skóry powstaje z powodu nieprawidłowego podziału komórek, które łatwo rozprzestrzeniają się na inne części ciała. Najlepiej jest więc zapobiegać chorobie, np. poprzez dbanie o skórę podczas kąpieli słonecznych. Szczególnie uważać powinny osoby o wrażliwej, jasnej skórze z piegami.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Maluch
Maluch

Imiona dla dzieci inspirowane walentynkami

Imiona dla dzieci inspirowane walentynkami

malucha i zdeterminować jego przyszłość. Nie jest również łatwo zdecydować, jakie imię będzie najlepsze, kiedy wciąż pojawiają się nowe możliwości (...) powinien nosić wasz maluch, być może warto zainspirować się świętem...

Maluch

Akcesoria do kąpieli dla dzieci

Akcesoria do kąpieli dla dzieci

Rękawki (23 x 15 cm) czy koło do pływania (średnica 56 cm) doskonale sprawdzą się do nauki pływania dla dzieci w wieku 3-6 lat. Basen o średnicy 122 cm i wysokość 25 cm doskonale sprawdzi się jako ogrodowy gadżet dla maluchów. Piłka do gry w wodzie (7,99...

Maluch

Rozwój dziecka w szkole

Rozwój dziecka w szkole

Kreatywne nauczanie Dzieci powinny uczyć się różnymi sposobami. Zabawa i nauka z wykorzystaniem różnych dostępnych przyborów i narzędzi są jak najbardziej pożądane.

Maluch

Idealne zdjęcia dziecka? To nie jest takie proste!

Idealne zdjęcia dziecka? To nie jest takie proste!

w głęboki sen. Wtedy maluch utrzymuje pozycje, a im młodszy maluch, oczywiście więcej odpoczywa. By dziecko dłużej spało upewnijcie się czy jest najedzone (...) jest oczywiście oświetlenie. Odpowiednia ekspozycja pozwoli...

Maluch

Karmienie maluszka

Karmienie maluszka

Zbliżając się do drugich urodzin nasze dziecko powinno czerpać większość składników odżywczych z pokarmów stałych. Musi w związku z tym odżywiać się w sposób urozmaicony.

Maluch

Rodzinny piknik

Rodzinny piknik

Odpowiednie przygotowanie do pikninku to podstawa. Niezbędne będą koc piknikowy i zestaw papierowych tacek i serwetek oraz plastikowych kubeczków i sztućców. Serwetki papierowe (6,99 PLN) to niezbędne wyposażenie na piknik. W PEPCO znajdą się również...

Maluch

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nie tylko woda Co pić, gdy na dworze żar leje się z nieba? Jak się nawadniać? Czysta woda nie zawsze zdaje egzamin. Napoje słodzone? Są wysokokaloryczne i sprawiają, że pragnienie rośnie. Herbata? Nuda. Wybierz wody owocowe. Są pyszne, nawadniają, orzeźwają,...

Maluch

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Wrogowie zdrowia zębów O tym, że cukier nie jest sprzymierzeńcem zdrowych zębów - wiadomo nie od dziś. Jednak gorszy od białego proszku wpływ na zdrowie uzębienia mają produkty kleiste, które przylegają do zębów i stwarzają bakteriom wywołującym próchnicę...

Maluch

Ubranka dla dziewczynek

Ubranka dla dziewczynek

Modny T-shirt dla dziewczynki w niskiej cenie. Każda mała kobietka będzie zachwycona takim ubraniem. Body z wizerunkiem słynnego kotka z pewnością ucieszy dziewczynki. Króliczki, jak większość zwierząt, są także lubiane przez dziewczynki. Bielizna dla...

Maluch

Opieka nad dzieckiem

nie mogą wypracować z nią porozumienia, niezbędnego do pilnowania malucha. Co wtedy? Rodzice mają kilka możliwości. Mogą zatrudnić profesjonalną nianię (...) rozwiązaniem może okazać się klub malucha lub opiekun...