Trwa ładowanie...

Percepcja u dzieci w pierwszym roku życia

Lek. Mateusz Nawrocki
05.12.2016 11:06
Percepcja u dzieci w pierwszym roku życia
Percepcja u dzieci w pierwszym roku życia

Naukowcy sugerują, że wszystkie dzieci rodzące się na świecie mają takie same zdolności w momencie porodu. Już w wieku 9 miesięcy są zdolne do rozpoznawania twarzy i emocji ludzi z którymi mają najwięcej do czynienia. Potrafią również analizować wrażenia emocjonalne, które występują w ich otoczeniu.

Analizę badania przeprowadzonego we współpracy psychologów oraz zespołu naukowców z Uniwersytetu Massachusetts można przeczytać w magazynie „Developmental Science”. Naukowcy sugerują, że już w czasie pierwszego roku życia, dzieci rozwijają swoje możliwości percepcyjne w odpowiedzi na przykład na członków rodziny.

Przebywanie w środowisku tylko znanych osób, z najbliższej rodziny może tłumaczyć, dlaczego w przyszłości mogą występować trudności adaptacyjne w innych środowiskach. Podobnie wygląda kwestia nauki mowy. We wczesnym okresie dzieci nie rozróżniają, które słowa są ważne  i wszystkie dźwięki traktują tak samo.

Ważne, aby dziecko poznawało świat już od pierwszych miesięcy swojego życia
Ważne, aby dziecko poznawało świat już od pierwszych miesięcy swojego życia (123RF)
Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

Przejmują dźwięki z otoczenia, próbując samemu wypowiadać zasłyszane słowa, które pojawiły się w ich środowisku. Przeprowadzone badania pozwolą na zrozumienie, jak dzieci czerpią naukę z otaczającego ich świata i jak można wykorzystać to w późniejszym ich wychowaniu.

Równocześnie, ważne jest kształtowanie pojęcia na temat odrębnych ras ludzi. Wyniki badań wskazują, że bardzo ważny okres w rozwoju rozpoznawania świata tak zwany okres niewerbalny, kiedy dziecko jeszcze nie mówi.

Istotą badania była godzinna sesja, w czasie której niemowlętom pokazywano zdjęcia twarzy różnych ras ludzi. Obserwowano jakie emocje towarzyszyły dzieciom w takich chwilach i badano również aktywność mózgu w tym czasie. Analizowano także, jak reagował mózg dzieci na zdjęcia twarzy z ekspresją smutku lub radości i jak reagował na otaczające dźwięki w tym czasie.

Błędy, które najczęściej popełniają rodzice niemowląt
Błędy, które najczęściej popełniają rodzice niemowląt [5 zdjęć]

Świeżo upieczeni rodzice czasami nieświadomie popełniają błędy, które mogą rzutować zarówno na rozwój,

zobacz galerię

W analizie brało udział 48 dzieci rasy kaukaskiej, które nigdy wcześniej nie miały styczności z Afro-Amerykanami lub ludźmi o bardzo ciemnej karnacji.  Wyniki badania wskazują, że u dzieci występowała różna aktywność neuronalna w momencie oglądania zdjęć twarzy ludzi takiej rasy jakiej było dziecko w porównaniu z innymi rasami - takie wnioski dotyczą 9-miesięcznych dzieci.

U pięciolatków nie występowała już taka różnica w percepcji neuronalnej. Sytuacja ta wynika z rozwoju mózgu u dzieci. Jak widać pewne zmiany w adaptacji centralnego systemy nerwowego następują w czasie rozwoju dziecka w czasie jego pierwszych lat życia.

Oczywiście nie chodzi tutaj tylko o dojrzewanie systemu nerwowego, bowiem ten proces zachodzi dość długo. Ważne, aby już w pierwszych miesiącach życia dziecka pokazywać jak wygląda świat w każdym aspekcie – to będzie miało wielki wpływ na jego rozwój i zdolności adaptacyjne w przyszłym życiu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze