Paracetamol a ibuprofen. Czym się różnią?

Paracetamol i ibuprofen są najpopularniejszymi lekami stosowanymi podczas gorączki lub przeziębienia. Sięgamy po nie, kiedy doskwiera nam ból. Są łatwo dostępne i mają dość szerokie zastosowanie. Czy mają jednak takie same działanie? I czy bezpieczne jest ich łączenie?

Kiedy podać lek przeciwbólowy?

Aby poznać dokładne działanie leków przeciwbólowych, najpierw trzeba zdać sobie sprawę, czym w ogóle jest gorączka. Według terminologii medycznej, gorączka jest reakcją obronną organizmu. Pojawia się, gdy w komórkach zaczyna rozwijać się proces chorobowy. Gdy na termometrze pojawi się wynik od 38 do 38,5 st. Celsjusza – mówimy o gorączce umiarkowanej.

Polecane wideo:

Jeśli natomiast temperatura ciała wynosi ponad 38,5 st. – można mówić o gorączce wysokiej. I tylko taką należy zbijać środkami farmakologicznymi.

Gdy dziecko ma podwyższoną temperaturę ciała (do ok. 38 st.) trzeba je obserwować i kontrolować wartości. Można stosować chłodne, ale nie zimne okłady.

Z lekami przeciwgorączkowymi spieszyć się nie należy. Jak podają pediatrzy pracujący na oddziałach szpitalnych, u dzieci, u których pojawiła się wysoka gorączka zaobserwowano krótszy czas trwania choroby i łagodniejszy jej przebieg. Gorączka pobudza także układ odpornościowy.

Dlatego też leki zbijające wysoką gorączkę należy podać w ostateczności, choć oczywiście nie wolno przesadzać i zwlekać z ich aplikacją zbyt długo, ponieważ mogą wystąpić drgawki gorączkowe.

Który lek wybrać – paracetamol czy ibuprofen? Który z preparatów jest bezpieczniejszy?

Paracetamol – na gorączkę i ból

Paracetamol ma głównie działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Substancja blokuje powstawanie cyklooksygenazy COX-3, enzymu, który odpowiada za powstawanie bólu. Hamuje także syntezę prostaglandyn w podwzgórzu.

Paracetamol nie jest nowym lekiem – wynaleziony został w 1950 roku. Za bezpieczny uznany został w 1983 roku, kiedy to Światowa Organizacja Zdrowia nazwała go "lekiem pierwszego wyboru". Nie niszczy błony śluzowej żołądka. Jest metabolizowany w wątrobie i wydalany wraz z moczem.

Co ważne – paracetamol nie ma działania przeciwzapalnego. Uśmierzy zatem gorączkę, ale nie zapobiegnie rozwijającemu się stanowi zapalnemu.

Ibuprofen - na zapalenie

Ibuprofen powstał 12 lat po wynalezieniu paracetamolu. W 1989 roku został uznany za bezpieczny, ale certyfikat leku bezpiecznego dla małych dzieci uzyskał dopiero w 1999 roku. Pięć lat później wpisano go na listę leków, które można podać niemowlętom po 3. miesiącu życia.

Ibuprofen blokuje cykloksygenazę 2. Łagodzi w ten sposób proces zapalny, a hamując syntezę cytokin IL1, IL6 i TNF zmniejsza temperaturę ciała. Oprócz tego, ibuprofen wykazuje działanie podobne do paracetamolu, hamując lub zmniejszając syntezę prostaglandyn w podwzgórzu.

Lek może jednak uszkadzać śluzówkę żołądka. Dlatego też należy uważać z jego stosowaniem, gdy przeziębieniu towarzyszą bóle brzucha, biegunka czy wymioty. W takim przypadku pojawia się ryzyko uszkodzenia nerek. Lek może wywolać reakcję alergiczną.

Lek metabolizowany jest również w wątrobie i wydalany z moczem.

Paracetamol a ibuprofen

Zarówno paracetamol, jak i ibuprofen są lekami bezpiecznymi, które można podawać dzieciom. Największą różnicą miedzy nimi jest fakt, iż ibuprofen wykazuje działanie przeciwzapalne, a paracetamol – nie, a co za tym idzie ibuprofen jest nawet trzykrotnie silniejszy.

Poza tym ibuprofen może być przyjmowany w zakażeniach dróg oddechowych, również bez wystąpienia gorączki, jako lek przeciwbólowy. Należy jednak na niego uważać, gdy występują bóle brzucha, wymioty, zakażenia dróg moczowych.

Natomiast paracetamol to lek całkowicie bezpieczny i możliwy do stosowania w każdej sytuacji klinicznej – wskazują lekarze. Choć wchodzi w interakcje z lekami przeciwirusowymi i należy na to bardzo uważać, nie jest gastrotoksyczny.

Czy paracetamol można łączyć z ibuprofenem?

Można. A w niektórych sytaucjach nawet trzeba. Naukowcy wykazali bowiem, że terapia, w której połączono obie substancje lecznicze, daje lepsze efekty. Nie jest przy tym toksyczna.

Do badania klinicznego zakwalifikowano dzieci w wieku od 6 do 36 miesięcy, u których gorączka była wyższa niż 38,4 stopnie Celsjusza.

Podzielono je na trzy grupy i podawano przez trzy dni:

  1. paracetamol w dawce 12,5mg/kg mc co 6h (pierwsza grupa dzieci),
  2. ibuprofen w dawce 5 mg/kg mc co 8h (druga grupa dzieci,
  3. paracetamol (w dawce 12,5mg/kg mc) na przemian z ibuprofenem (w dawce 5 mg/kg mc) co 4godziny (trzecia grupa dzieci).

Co się okazało? U dzieci, które otrzymywały naprzemiennie paracetamol i ibuprofen, porównując ją do dzieci przyjmujących leki pojedynczo, lekarze zaobserwowali:

  • mniejszą gorączkę,
  • mniejszy stres,
  • mniejszą ilość przyjętych dawek leków - zmniejszone ryzyko nawrotu gorączki po 5 dniach od zakończenia terapii.

Na podstawie obserwacji grupa badaczy wywnioskowała, że naprzemienne podawanie paracetamolu i ibuprofenu jest skuteczniejsze niż monoterapia. Chodzi oczywiście o leczenie gorączki.

Jak zatem podawać leki przeciwbólowe? Przede wszystkim należy pamiętać, że każde leczenie powinno zostać skonsultowane z lekarzem.

Jeśli ten nie stwierdzi u dziecka niepokojących objawów i zaleci "zbijanie" gorączki lekami przeciwgorączkowymi dostępnymi w aptece bez recepty, można przyjąć taki przykładowy schemat:

  • godz. 0:00 – paracetamol w dawce odpowiadające masie ciała dziecka,
  • godz. 4:00 – ibuprofen, dawka przeliczona na masę ciała dziecka,
  • godz. 8:00 – paracetamol, także w dawce odpowiadającej masie ciała.

Po kolejnych czterech godzinach należy znowu podać ibuprofen, a po następnych – znowu paracetamol. Jeśli nie widać poprawy, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Może to świadczyć o rozwijającym się procesie chorobowym.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Bezpieczeństwo niemowlaka
Bezpieczeństwo niemowlaka

Ukradła dziecko i niezauważona wyszła ze szpitala

Ukradła dziecko i niezauważona wyszła ze szpitala

Kobieta ukradła dwudniowego noworodka. Dzięki nagraniu z kamer policja ma nadzieję schwytać podejrzaną i oddać dziecko zrozpaczonej matce. Do zdarzenia doszło w szpitalu w Indiach. Kobieta jest poszukiwana przez policję, a internauci masowo udostępniają...

Bezpieczeństwo niemowlaka

Actimel przedstawia ACTI - innowację w opiece nad dziećmi!

Przegrzane czy przechłodzone? Spocone czy nie? Wątpliwości, jak właściwie ubrać dziecko zimą, jest całe mnóstwo. Fora są pełne rad: temperaturę należy sprawdzać na karku, rączce czy nosku… rodzice nie są pewni czemu ufać. Teraz Actimel, zimowy pomocnik...

Bezpieczeństwo niemowlaka

Niebezpieczne wózki dla dzieci

Niebezpieczne wózki dla dzieci

Zjednoczonych prawie 362 tys. dzieci doznało uszczerbku na zdrowiu, którego przyczyną był wózek nie spełniający norm bezpieczeństwa lub niebezpieczne (...) bezpieczeństwa Aby wózek dziecięcy został dopuszczony do...

Bezpieczeństwo niemowlaka

Meble dla niemowlaka

Meble dla niemowlaka

Bezpieczne meble nie zastąpią uwagi poświęconej dziecku przez rodziców. Mogą jednak znacznie ułatwić rodzicom opiekę nad ruchliwym maluchem.

Bezpieczeństwo niemowlaka

Niebezpieczne ochraniacze łóżeczkowe

Niebezpieczne ochraniacze łóżeczkowe

Popularne ochraniacze do łóżeczka mogą spowodować śmierć dziecka - alarmuje brytyjska fundacja wspierająca rodziców - The Lullaby Trust. Przypomina również o powtarzających się przypadkach uduszenia podczas snu, czego bezpośrednią przyczyną był właśnie...