Ośmiolatka organizuje kiermasz, by pomóc chorej mamie

Ma dopiero 8 lat, a już poruszyła serca internautów. Rezolutna Asia z poznańskiego Piątkowa postanowiła zorganizować kiermasz i zebrać pieniądze na leczenie chorej mamy. Inicjatywa spotkała się z zainteresowaniem, które przerosło najśmielsze oczekiwania dziewczynki.

- To nie miało tak wyglądać. Wyobrażaliśmy to sobie inaczej. A wyszło takie zamieszanie. I z tego też można się cieszyć – mówi Asia.

Polecane wideo:

Choroba mamy

Mama Asi choruje od 8 lat, czyli całe życie dziewczynki. Chorób jest tyle, że trudno zapamiętać. Kobieta cierpi na padaczkę lekooporną, ma astmę, zakrzepicę, radikulopatię, dyskopatię szyjną, piersiową i lędźwiową. Leczy się także na nadczynność tarczycy i uszkodzone przewodnictwo nerwowe. Jest po wylewie krwi do mózgu, który spowodował niedowład lewej ręki.

Całe wakacje kobieta spędziła w szpitalu. Niedawno przeszła operację kręgosłupa. - Dlatego będzie jej potrzebna specjalna poduszka, żeby mogła wygodnie spać podkreśla dziewczynka. Rodzina nie ma pieniędzy, żeby taką poduszkę kupić.

Dla mamy – wszystko

Aby pomóc mamie w leczeniu, Asia postanowiła zorganizować kiermasz. Przygotowała swoje za małe ubrania, buty, zabawki, którymi się już nie bawi. Są dla niej niewiele warte – dużo bardziej ceni zdrowie i życie mamy.

Trwały właśnie ostatnie dni wakacji, kiedy ośmiolatka do drzwi wejściowych do bloków na osiedlu Batorego w Poznaniu przykleiła własnoręcznie napisane ogłoszenia.

"Zapraszam na kiermasz. Zbieram na leczenie i rehabilitację mojej mamusi. Zachęcam do zakupów i pomocy. Przygotowałam loterię – losy po 1 zł, 2 zł, 5 zł. Będą zabawki, nie tylko dla dziewczynek, artykuły szkolne, ubrania oraz buty używane i nowe" – czytamy na wyrwanej z zeszytu kartce.

W środę rano ogłoszenie Asi zobaczyły setki mieszkańców osiedla. Ktoś zrobił zdjęcie i wrzucił do sieci. Udostępniło je ponad 200 osób. Mały kiermasz przerodził się w prawdziwą zbiórkę.

Przejażdżka motocyklem, smaczne muffinki

Sprawa potoczyła się w kierunku, o którym ośmolatka nawet nie marzyła. Chęć pomocy, z godziny na godzinę, zaczęło zgłaszać coraz więcej osób.

Ktoś zaproponował, że upiecze muffinki, kolejny zorganizuje przejażdżkę motocyklem, ktoś inny przysłał ubrania, które mogą posłużyć jako fanty w loterii. Jeszcze inna osoba przekazała własnoręcznie robioną piniatę w kształcie bohaterów z bajki Angry Birds. Ale to nie wszystko.

W pomoc dziewczynce i jej mamie włączyła się także lokalna pizzeria. Specjalnie na tę okazję upiecze kilka rodzajów pizzy. Pieniądze, jakie zostaną zebrane za sprzedaż każdego kawałka dania zostaną przeznaczone dla mamy Asi.

Z kolei właściciel sklepu z poduszkami zdecydował się przekazać pięć sztuk specjalistycznych poduszek. Pieniądze za ich sprzedaż również trafią na leczenie schrowanej kobiety.

Pomogą także urzędnicy

Choć mama Asi jest bardzo schorowaną kobietą, Zakład Ubezpieczeń Społecznych niedawno odebrał jej rentę. Słysząc to, sprawą postanowili się zająć także poznańscy posłowie.

Do pomocy przyłączył się także tamtejszy ratusz. Jak mówi Jędrzej Solarski, wiceprezydent Poznania, pracownicy urzędu zostali poproszeni o sprawdzenie możliwości pomocy chorej kobiecie. Chodzi o to, by dowiedzieć się, jakiego rodzaju leczenia potrzebuje.

Kiermasz już w sobotę

Kiermasz na rzecz chorej poznanianki odbędzie się w sobotę o godzinie 11.00 przy bloku nr 82 na Osiedlu Batorego.

Co na to wszystko Asia? Cieszy się. Jej mama po dwumiesięcznym pobycie w szpitalu, właśnie wróciła do domu. - Jest kochana. Kocham ją jak stąd do kosmosu. Bo kosmos nigdy się nie kończy – mówi przez łzy szczęścia ośmiolatka.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Wychowanie i psychologia ucznia
Wychowanie i psychologia ucznia

Inicjacja nikotynowa

Wiek inicjacji nikotynowej z roku na rok ulega obniżeniu. Po pierwszego papierosa sięgają już uczniowie klas szkół podstawowych, nawet w okolicach 10. roku życia. Szacuje się, że codziennie zaczyna palić około 500 dzieci. Wtajemniczenie nikotynowe staje...

Wychowanie i psychologia ucznia

Wspomaganie w rozwoju

Wspomaganie w rozwoju ucznia sięga swoimi korzeniami psychologii humanistycznej w ujęciu Carla Rogersa, według którego każda jednostka jest wolna (...) ? Psychologia humanistyczna kładzie nacisk na...

Wychowanie i psychologia ucznia

Pierwsza miłość

Pierwsza miłość

w życiu malucha. Naturalnym etapem pierwszej miłości przedszkolaka czy ucznia jest także zawód miłosny, który kończy pierwsze płomienne uczucie

Wychowanie i psychologia ucznia

Zawód miłosny

Zawód miłosny to trudne doświadczenie życiowe, które przechodził niemal każdy, kto był kiedyś zakochany. Nieudana miłość powoduje, że tracimy optymizm, ochotę i chęć do życia. Rzeczywistość zaczynamy postrzegać w czarnych barwach. Bardzo ważna...

Wychowanie i psychologia ucznia

5 rzeczy, które musisz zrobić, zanim puścisz nastolatka na imprezę

5 rzeczy, które musisz zrobić, zanim puścisz nastolatka na imprezę

To prawda, nie wszyscy nastolatkowie są tacy sami. Podczas gdy dla niektórych granie z grupą przyjaciół w gry towarzyskie będzie szczytem szaleństwa, dla innych licealistów prawdziwą rozrywką są imprezy, często bogate w alkohol i inne używki. Niestety,...

Wychowanie i psychologia ucznia

Siedmioro dzieci, które zmieniły świat

Siedmioro dzieci, które zmieniły świat

Mając kilka lub kilkanaście lat, zdołali zmienić myślenie ludzi na całym świecie. Mali, ale bardzo odważni. Nad wyraz dojrzali i mądrzy. Większość z nich nie dożyła 15 roku życia. Poznajcie siedmioro dzieci, które istotnie wpłynęły na losy świata. Anna...

Wychowanie i psychologia ucznia

Niesamowite czyny młodych bohaterów

Niesamowite czyny młodych bohaterów

Mimo swojego wieku, zasłużyli na miano bohaterów i medale za odwagę. Te dzieci zachowały zimną krew i nie bały się pomóc - dzięki temu uratowały życie innym ludziom. 9-latek ratuje życie mamy Bartosz z Paduch (w województwie mazowieckim)...