Osiem mitów dotyczących poronienia

Do poronień dochodzi znacznie częściej, niż wydaje się większości. Nie jest to też skutek stresu, wzmożonej aktywności fizycznej czy stosowania antykoncepcji hormonalnej. Przyczyny są znacznie bardziej skomplikowane. Obalamy mity dotyczące bolesnej straty dziecka.

1. Poronienia zdarzają się rzadko

To mit – poronienia są bardzo częstym zjawiskiem. Według American College of Obstetricians and Gynecologists strata nienarodzonego dziecka dotyczy 10 proc. wszystkich prowadzonych ciąż. Oznacza to, że w rzeczywistości do poronień dochodzi znacznie częściej.

Do niedawna kobiety nie chciały mówić o bolesnych rozstaniach ze swoimi dziećmi. Ostatnio to się zmienia – poronienie nie jest już tematem tabu. I dobrze – przeżywanie straty wśród innych na pewno jest łatwiejsze.

2. Poronienie wywołują ćwiczenia fizyczne

Obalamy kolejny mit – w ciąży nie musisz przerywać treningów, wystarczy odrobinę je zmienić na lżejsze. Ćwiczenia sprawią, że poczujesz się lepiej. Należy jednak pamiętać, że w ciąży jesteś bardziej podatna na uszkodzenia. Jest to związane z relaksyną – hormonem, który hamuje skurcze mięśni macicy oraz rozluźnia spojenie łonowe podczas porodu.

W ciąży niewskazana jest jazda konna oraz jazda na nartach. Tego rodzaju sporty mogą uszkodzić brzuch.

3. Do poronień dochodzi z powodu antykoncepcji hormonalnej

To kłamstwo – tabletki antykoncepcyjne nie stwarzają żadnego ryzyka dla ciąży. Inaczej jest jednak z wkładką domaciczną. Może ona wywołać poronienie lub przedwczesny poród. Przed planowaniem ciąży upewnij się, że spirala została dokładnie usunięta.

4. Stres naraża na poronienie

To kolejny mit. Stres nie naraża na poronienie, jednak należy go minimalizować. Długotrwałe przebywanie w sytuacjach stresujących może bowiem zwiększyć ryzyko przedwczesnego porodu, wpłynąć na niską masę urodzeniową dziecka lub wywołać różnego rodzaju choroby.

W ciąży należy o siebie dbać – korzystaj więc z dobroczynnych masaży i relaksujących kąpieli.

5. Jeżeli poroniłaś raz, poronisz kolejny

To fałsz. Najczęściej poronienie występuje tylko raz w życiu kobiety. Tylko jeden lub dwa procent stratę dziecka przeżywa kilka razy. Kolejne starania kończą się zwykle sukcesem.

6. Krwawienie i skurcze są objawami poronienia

Chociaż krwawienie i skurcze w ciąży mogą przestraszyć, nie zawsze są one symptomami poronienia. Objawami natomiast są: bóle dolnej części pleców, bóle brzucha oraz skrzepy wydobywające się z pochwy – te nie powinny być ignorowane.

Według statystyk ok. 15–25 proc. kobiet doświadcza krwawienia w pierwszym trymestrze ciąży.

7. Poronienie to twoja wina

Wiele mitów dotyczących poronienia dotyczy postępowania kobiety w ciąży. Aż 76 proc. ankietowanych uważa, że przyczyną poronienia jest stres, natomiast 64 proc. jest zdania, że winne jest podnoszenie ciężkich przedmiotów. Badania wykazały, że 41 proc. kobiet uważa poronienie za skutek swojego nieodpowiedniego zachowania.

Poronienie może wywołać natomiast palenie papierosów, picie alkoholu, a także choroby przewlekłe. Obwiniać należy również choroby genetyczne.

8. Po poronieniu należy czekać kilka miesięcy

Rada „po poronieniu odczekaj trzy miesiące zanim kolejny raz będziesz starała się o dziecko” to również mit. Nie istnieją żadne dowody potwierdzające tę tezę. Ponowne próby możesz zacząć już podczas kolejnego cyklu miesiączkowego.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Maluch
Maluch

Imiona dla dzieci inspirowane walentynkami

Imiona dla dzieci inspirowane walentynkami

malucha i zdeterminować jego przyszłość. Nie jest również łatwo zdecydować, jakie imię będzie najlepsze, kiedy wciąż pojawiają się nowe możliwości (...) powinien nosić wasz maluch, być może warto zainspirować się świętem...

Maluch

Akcesoria do kąpieli dla dzieci

Akcesoria do kąpieli dla dzieci

Rękawki (23 x 15 cm) czy koło do pływania (średnica 56 cm) doskonale sprawdzą się do nauki pływania dla dzieci w wieku 3-6 lat. Basen o średnicy 122 cm i wysokość 25 cm doskonale sprawdzi się jako ogrodowy gadżet dla maluchów. Piłka do gry w wodzie (7,99...

Maluch

Rozwój dziecka w szkole

Rozwój dziecka w szkole

Kreatywne nauczanie Dzieci powinny uczyć się różnymi sposobami. Zabawa i nauka z wykorzystaniem różnych dostępnych przyborów i narzędzi są jak najbardziej pożądane.

Maluch

Idealne zdjęcia dziecka? To nie jest takie proste!

Idealne zdjęcia dziecka? To nie jest takie proste!

w głęboki sen. Wtedy maluch utrzymuje pozycje, a im młodszy maluch, oczywiście więcej odpoczywa. By dziecko dłużej spało upewnijcie się czy jest najedzone (...) jest oczywiście oświetlenie. Odpowiednia ekspozycja pozwoli...

Maluch

Karmienie maluszka

Karmienie maluszka

Zbliżając się do drugich urodzin nasze dziecko powinno czerpać większość składników odżywczych z pokarmów stałych. Musi w związku z tym odżywiać się w sposób urozmaicony.

Maluch

Rodzinny piknik

Rodzinny piknik

Odpowiednie przygotowanie do pikninku to podstawa. Niezbędne będą koc piknikowy i zestaw papierowych tacek i serwetek oraz plastikowych kubeczków i sztućców. Serwetki papierowe (6,99 PLN) to niezbędne wyposażenie na piknik. W PEPCO znajdą się również...

Maluch

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nie tylko woda Co pić, gdy na dworze żar leje się z nieba? Jak się nawadniać? Czysta woda nie zawsze zdaje egzamin. Napoje słodzone? Są wysokokaloryczne i sprawiają, że pragnienie rośnie. Herbata? Nuda. Wybierz wody owocowe. Są pyszne, nawadniają, orzeźwają,...

Maluch

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Wrogowie zdrowia zębów O tym, że cukier nie jest sprzymierzeńcem zdrowych zębów - wiadomo nie od dziś. Jednak gorszy od białego proszku wpływ na zdrowie uzębienia mają produkty kleiste, które przylegają do zębów i stwarzają bakteriom wywołującym próchnicę...

Maluch

Ubranka dla dziewczynek

Ubranka dla dziewczynek

Modny T-shirt dla dziewczynki w niskiej cenie. Każda mała kobietka będzie zachwycona takim ubraniem. Body z wizerunkiem słynnego kotka z pewnością ucieszy dziewczynki. Króliczki, jak większość zwierząt, są także lubiane przez dziewczynki. Bielizna dla...

Maluch

Opieka nad dzieckiem

nie mogą wypracować z nią porozumienia, niezbędnego do pilnowania malucha. Co wtedy? Rodzice mają kilka możliwości. Mogą zatrudnić profesjonalną nianię (...) rozwiązaniem może okazać się klub malucha lub opiekun...