Trwa ładowanie...

Opieka okołoporodowa w oczach kobiet - wyniki ankiety NFZ

 Ewa Rycerz
15.07.2016 12:59
Opieka okołoporodowa w oczach kobiet - wyniki ankiety NFZ
Opieka okołoporodowa w oczach kobiet - wyniki ankiety NFZ (123RF)

Kobiety w ciąży mają wiedzę z zakresu profilaktyki i badań, znają swoje położne, ale nie wiedzą, kto był ich lekarzem prowadzącym. Mimo że wiedzą o tym, jak ważne jest karmienie piersią, większości dzieci podawano mleko modyfikowane. Takie wnioski płyną z ankiety dotyczącej opieki okołoporodowej w Polsce.

W ankiecie przeprowadzonej przez NFZ udział wzięło 3789 kobiet, które urodziły w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

Badania potwierdzają, że coraz więcej kobiet ma świadomość funkcjonowania systemu opieki okołoporodowej, a wiedza na ten temat jest coraz szersza. 75 proc. zna zasady profilaktyki w ciąży oraz wie, jakie badania zostaną jej zlecone. Jednocześnie raport odkrył wiele luk w systemie.

Mimo świadomości działań dotyczących promocji zdrowia, stosunkowo niewiele kobiet przygotowało (samodzielnie lub we współpracy z położną) plan opieki okołoporodowej. Było to tylko 43 proc. ankietowanych.

Zobacz film: "Jak kąpać niemowlę w wiaderku?"

Z danych wynika, że aż 73 proc. ciężarnych zna położne środowiskowe, czyli pielęgniarki-położne z przychodni, do których zapisują się przyszłe mamy.

 

Położną wybiera się podczas składania deklaracji wyboru lekarza i pielęgniarki pierwszej opieki zdrowotnej. Niestety, jednocześnie tylko 28 proc. przyszłych mam kierowana jest do położnej POZ przez lekarza prowadzącego ciążę.

Z ankiety wynika również, że mimo szeroko zakrojonych działań promujących świadomą opiekę nad noworodkiem, wciąż wiele kobiet (40 proc.) nie ma dostępu do informacji na temat karmienia piersią.

 

Tylko 38 proc. rodzących miało możliwość odbycia konsultacji u doradcy laktacyjnego lub edukatora. Ponadto aż 32 proc. kobiet odpowiedziało, że na oddziale położniczym nie było takiego specjalisty, a co trzecia nie wiedziała, że takie osoby powinny pomagać młodym matkom.

Brak informacji przekłada się bezpośrednio na zbyt częste dokarmianie mlekiem modyfikowanym. Choć coraz więcej polskich plackówek bierze udział w programie „Szpital przyjazny dziecku”, powstałym z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Fundusz Narodów Zjednoczonych Na Rzecz Dzieci (UNICEF) i założonym po to, by promować naturalne karmienie dzieci, aż 67 proc. niemowląt zamiast wsparcia laktacyjnego otrzymało wskazanie medyczne do dokarmiania sztucznego.

Z ankiety wynika także, że na 3789 kobiet biorących udział w badaniu, dzieci aż 1788 z nich były dokarmiane mieszankami sztucznymi.

 

Kolejną kwestią, która rzuca cień na opiekę okołoporodową w Polsce jest fakt, iż aż 58 proc. respondentek nie przedstawiono sposobów uśmierzania bólu podczas porodu. Prawie połowie Polek (45 proc.) nie zadano również pytania dotyczącego natężenia odczuwalnego bólu.

Z ankiety wyłania się jednocześnie bardzo pozytywny obraz opieki nad kobietami w połogu i noworodkami, jaką sprawują położne środowiskowe. 78 proc. przyznało, że po porodzie zostały przebadane przez położne i aż 94 proc. matek potwierdziło, że odbyło się badanie noworodka.

 

Kobiety zwracały też uwagę na staranność wykonanych zabiegów i opatrunków, dostępność położnych w razie potrzeby oraz pielęgnowanie w atmosferze szacunku i poszanowania godności.

Ankietę na swojej stronie internetowej zamieścił Narodowy Fundusz Zdrowia. Formularz dostępny był w serwisie NFZ od 4 do 30 kwietnia 2016 roku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze