Opieka okołoporodowa w oczach kobiet - wyniki ankiety NFZ

Kobiety w ciąży mają wiedzę z zakresu profilaktyki i badań, znają swoje położne, ale nie wiedzą, kto był ich lekarzem prowadzącym. Mimo że wiedzą o tym, jak ważne jest karmienie piersią, większości dzieci podawano mleko modyfikowane. Takie wnioski płyną z ankiety dotyczącej opieki okołoporodowej w Polsce.

W ankiecie przeprowadzonej przez NFZ udział wzięło 3789 kobiet, które urodziły w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

Polecane wideo:

Badania potwierdzają, że coraz więcej kobiet ma świadomość funkcjonowania systemu opieki okołoporodowej, a wiedza na ten temat jest coraz szersza. 75 proc. zna zasady profilaktyki w ciąży oraz wie, jakie badania zostaną jej zlecone. Jednocześnie raport odkrył wiele luk w systemie.

Mimo świadomości działań dotyczących promocji zdrowia, stosunkowo niewiele kobiet przygotowało (samodzielnie lub we współpracy z położną) plan opieki okołoporodowej. Było to tylko 43 proc. ankietowanych.

Z danych wynika, że aż 73 proc. ciężarnych zna położne środowiskowe, czyli pielęgniarki-położne z przychodni, do których zapisują się przyszłe mamy.

 

Położną wybiera się podczas składania deklaracji wyboru lekarza i pielęgniarki pierwszej opieki zdrowotnej. Niestety, jednocześnie tylko 28 proc. przyszłych mam kierowana jest do położnej POZ przez lekarza prowadzącego ciążę.

Z ankiety wynika również, że mimo szeroko zakrojonych działań promujących świadomą opiekę nad noworodkiem, wciąż wiele kobiet (40 proc.) nie ma dostępu do informacji na temat karmienia piersią.

 

Tylko 38 proc. rodzących miało możliwość odbycia konsultacji u doradcy laktacyjnego lub edukatora. Ponadto aż 32 proc. kobiet odpowiedziało, że na oddziale położniczym nie było takiego specjalisty, a co trzecia nie wiedziała, że takie osoby powinny pomagać młodym matkom.

Brak informacji przekłada się bezpośrednio na zbyt częste dokarmianie mlekiem modyfikowanym. Choć coraz więcej polskich plackówek bierze udział w programie „Szpital przyjazny dziecku”, powstałym z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Fundusz Narodów Zjednoczonych Na Rzecz Dzieci (UNICEF) i założonym po to, by promować naturalne karmienie dzieci, aż 67 proc. niemowląt zamiast wsparcia laktacyjnego otrzymało wskazanie medyczne do dokarmiania sztucznego.

Z ankiety wynika także, że na 3789 kobiet biorących udział w badaniu, dzieci aż 1788 z nich były dokarmiane mieszankami sztucznymi.

 

Kolejną kwestią, która rzuca cień na opiekę okołoporodową w Polsce jest fakt, iż aż 58 proc. respondentek nie przedstawiono sposobów uśmierzania bólu podczas porodu. Prawie połowie Polek (45 proc.) nie zadano również pytania dotyczącego natężenia odczuwalnego bólu.

Z ankiety wyłania się jednocześnie bardzo pozytywny obraz opieki nad kobietami w połogu i noworodkami, jaką sprawują położne środowiskowe. 78 proc. przyznało, że po porodzie zostały przebadane przez położne i aż 94 proc. matek potwierdziło, że odbyło się badanie noworodka.

 

Kobiety zwracały też uwagę na staranność wykonanych zabiegów i opatrunków, dostępność położnych w razie potrzeby oraz pielęgnowanie w atmosferze szacunku i poszanowania godności.

Ankietę na swojej stronie internetowej zamieścił Narodowy Fundusz Zdrowia. Formularz dostępny był w serwisie NFZ od 4 do 30 kwietnia 2016 roku.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ubranka

aurelia.marczak • ostatni post 3 dni temu

2
Artykuły Niemowlę
Niemowlę

Kosmetyki dla dziecka na zimę

Kosmetyki dla dziecka na zimę

Pielęgnacja skóry dziecka zimą Skóra dziecka jest bardzo wrażliwa, dlatego potrzebuje szczególnej ochrony w każdych warunkach pogodowych.

Niemowlę

Czy imię może zdeterminować przyszłość?

Czy imię może zdeterminować przyszłość?

Imiona dłużników Krajowy Rejestr Dłużników stworzył listę najbardziej „zadłużonych"... imion, czyli takich, których właścicielami są najbardziej zadłużeni Polacy. Wśród kobiet znalazły się Katarzyna, Agnieszka i Małgorzata, a rekordzistką została Anna....

Niemowlę

Na co dzieci najczęściej chorują latem?

Na co dzieci najczęściej chorują latem?

Najczęstsze choroby u dzieci latem Lato kojarzy się z beztroskim czasem zabaw, przebywaniem na świeżym powietrzu i częstymi kąpielami w basenie. Rodzice małych dzieci wiedzą jednak, że jest to także okres częstszych zatruć pokarmowych czy poparzeń słonecznych....

Niemowlę

Letnie owoce w diecie dziecka

Letnie owoce w diecie dziecka

Sezon na witaminy Latem bardzo łatwo o świeże warzywa i owoce. O tej porze roku są one nie tylko najsmaczniejsze, ale i najzdrowsze (o ile dojrzewały w pełnym słońcu i bez chemicznych dodatków). Warto nimi wzbogacić dietę dziecka, zwłaszcza że dostarczają...

Niemowlę

Objawy, które mogą wskazywać na chorobę nowotworową u dziecka

Objawy, które mogą wskazywać na chorobę nowotworową u dziecka

Nowotwory wieku dziecięcego Nowotwory dziecięce rozwijają się w błyskawicznym tempie. Są drugą co do częstości przyczyną śmierci najmłodszych. W przypadku dzieci nowotwory dają zupełnie inne objawy niż u dorosłych. Są one często niecharakterystyczne....

Niemowlę

Jak wybrać dobry jogurt naturalny?

Jak wybrać dobry jogurt naturalny?

Wybieramy najlepszy jogurt Zalet jogurtów jest wiele. Są lepiej przyswajalne od mleka, pozytywnie wpływają na układ trawienia, zawierają cenne dla organizmu bakterie i często to probiotyki. Jednak jogurt jogurtowi nie równy. Na półkach w sklepie znajdziemy...

Niemowlę

Oczy niemowlaka

Oczy niemowlaka

Wzrok u niemowląt przechodzi ogromną ewolucją w ciągu pierwszych dwunastu miesięcy życia. Dzieje się tak, ponieważ w macicy było ciemno i dopiero po urodzeniu wzrok noworodka przystosowuje się do widzenia światła.