Opieka okołoporodowa w oczach kobiet - wyniki ankiety NFZ

Kobiety w ciąży mają wiedzę z zakresu profilaktyki i badań, znają swoje położne, ale nie wiedzą, kto był ich lekarzem prowadzącym. Mimo że wiedzą o tym, jak ważne jest karmienie piersią, większości dzieci podawano mleko modyfikowane. Takie wnioski płyną z ankiety dotyczącej opieki okołoporodowej w Polsce.

W ankiecie przeprowadzonej przez NFZ udział wzięło 3789 kobiet, które urodziły w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

Polecane wideo:

Badania potwierdzają, że coraz więcej kobiet ma świadomość funkcjonowania systemu opieki okołoporodowej, a wiedza na ten temat jest coraz szersza. 75 proc. zna zasady profilaktyki w ciąży oraz wie, jakie badania zostaną jej zlecone. Jednocześnie raport odkrył wiele luk w systemie.

Mimo świadomości działań dotyczących promocji zdrowia, stosunkowo niewiele kobiet przygotowało (samodzielnie lub we współpracy z położną) plan opieki okołoporodowej. Było to tylko 43 proc. ankietowanych.

Z danych wynika, że aż 73 proc. ciężarnych zna położne środowiskowe, czyli pielęgniarki-położne z przychodni, do których zapisują się przyszłe mamy.

 

Położną wybiera się podczas składania deklaracji wyboru lekarza i pielęgniarki pierwszej opieki zdrowotnej. Niestety, jednocześnie tylko 28 proc. przyszłych mam kierowana jest do położnej POZ przez lekarza prowadzącego ciążę.

Z ankiety wynika również, że mimo szeroko zakrojonych działań promujących świadomą opiekę nad noworodkiem, wciąż wiele kobiet (40 proc.) nie ma dostępu do informacji na temat karmienia piersią.

 

Tylko 38 proc. rodzących miało możliwość odbycia konsultacji u doradcy laktacyjnego lub edukatora. Ponadto aż 32 proc. kobiet odpowiedziało, że na oddziale położniczym nie było takiego specjalisty, a co trzecia nie wiedziała, że takie osoby powinny pomagać młodym matkom.

Brak informacji przekłada się bezpośrednio na zbyt częste dokarmianie mlekiem modyfikowanym. Choć coraz więcej polskich plackówek bierze udział w programie „Szpital przyjazny dziecku”, powstałym z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Fundusz Narodów Zjednoczonych Na Rzecz Dzieci (UNICEF) i założonym po to, by promować naturalne karmienie dzieci, aż 67 proc. niemowląt zamiast wsparcia laktacyjnego otrzymało wskazanie medyczne do dokarmiania sztucznego.

Z ankiety wynika także, że na 3789 kobiet biorących udział w badaniu, dzieci aż 1788 z nich były dokarmiane mieszankami sztucznymi.

 

Kolejną kwestią, która rzuca cień na opiekę okołoporodową w Polsce jest fakt, iż aż 58 proc. respondentek nie przedstawiono sposobów uśmierzania bólu podczas porodu. Prawie połowie Polek (45 proc.) nie zadano również pytania dotyczącego natężenia odczuwalnego bólu.

Z ankiety wyłania się jednocześnie bardzo pozytywny obraz opieki nad kobietami w połogu i noworodkami, jaką sprawują położne środowiskowe. 78 proc. przyznało, że po porodzie zostały przebadane przez położne i aż 94 proc. matek potwierdziło, że odbyło się badanie noworodka.

 

Kobiety zwracały też uwagę na staranność wykonanych zabiegów i opatrunków, dostępność położnych w razie potrzeby oraz pielęgnowanie w atmosferze szacunku i poszanowania godności.

Ankietę na swojej stronie internetowej zamieścił Narodowy Fundusz Zdrowia. Formularz dostępny był w serwisie NFZ od 4 do 30 kwietnia 2016 roku.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Niemowlę
Niemowlę

Maluszek w domu

Maluszek w domu

Niemowlę z rodzicami Więź z rodzicami powinno się budować już od samego początku.

Niemowlę

Szampony Sweet Baby

Szampony Sweet Baby

Szampon i płyn do kąpieli w jednym to delikatny kosmetyk przygotowany w wersji dla dziewczynek i chłopców. Wersja szamponu dla chłopców różni się zapachem (zamiast malin dodano ekstrakt jagodowy) i wyglądem opakowania.

Niemowlę

Koszalin. Pierwszy noworodek pozostawiony w oknie życia

Koszalin. Pierwszy noworodek pozostawiony w oknie życia

Pierwszy noworodek uratowany To była najzimniejsza noc tej zimy. Noworodek był zmarznięty, prawie nagi. Miał niezawiązaną pępowinę. Nie urodził się w szpitalu. Gdyby nie pomoc czuwających przy oknie sióstr, mógłby tej nocy nie przeżyć. Teraz o jego losie...

Niemowlę

To imię bije rekordy popularności wśród rodziców

To imię bije rekordy popularności wśród rodziców

Wybór nie jest prosty Wybór imienia to ważny element przygotowań do narodzin dziecka, ale także ogromne wyzwanie. Rodzice wierzą często, że może ono zdeterminować całe życie, dlatego czytają o jego znaczeniu, korzystają ze słowników i forów internetowych....

Niemowlę

5 typów ukąszeń, których nie wolno ignorować u dzieci

5 typów ukąszeń, których nie wolno ignorować u dzieci

Ukąszenia owadów u dzieci Temat ukąszeń owadów u najmłodszych powraca co roku w lecie. O ile najczęściej są one łagodnymi zmianami, o tyle niektóre z nich mogą przysporzyć wielu problemów. Sprawdź, jak rozpoznać rodzaj ukąszenia i jakich symptomów nie...

Niemowlę

Kilka rad, jak uspokoić płaczące dziecko

Kilka rad, jak uspokoić płaczące dziecko

Uspokajanie dziecka Czasami uspokojenie dziecka nie sprawia większych trudności. Wystarczy twój delikatny dotyk i ciepły głos, aby przestało płakać. Jednak są i takie chwile, gdy maluch płacze bez ustanku, żadne sposoby nie pomagają, a rodzic czuje się...

Niemowlę

Kwiatowe i owocowe imiona dla dzieci

Kwiatowe i owocowe imiona dla dzieci

Jedyne takie imiona Wybór imienia dla dziecka to dla rodziców trudna decyzja. Jedni chcą imieniem uczcić pamięć o bliskich, inni - nazwać dziecko niepowtarzalnie. Dla kolejnych imiona to symbole i ogromną wagę przykładają do ich pochodzenia oraz znaczenia....

Niemowlę

Nowa linia kosmetyków Sweet Baby

Nowa linia kosmetyków Sweet Baby

Kosmetyki Sweet Baby zostały wyprodukowane specjalnie dla dzieci. Mogą je stosować rodzice zarówno niemowląt, jak i starszych dzieci.

Niemowlę

Poród w domu kontra poród w szpitalu

Poród w domu kontra poród w szpitalu

Co mówią przepisy Jeszcze na początku XX wieku kobiety ciężarne rodziły w domu i nikt się temu nie dziwił. Dzisiaj, gdy słyszymy o porodzie domowym, pukamy się w czoło. To niebezpieczne i lekkomyślne - odradzamy przyszłej matce. Tymczasem okazuje się,...