Trwa ładowanie...

Odruchy noworodka

Avatar placeholder
28.01.2015 11:05
Odruchy noworodka
Odruchy noworodka

Noworodek jest niesamowitym stworzeniem. Dzięki licznym odruchom, z którymi przychodzi na świat, dziecko jest w stanie przeżyć i zdobyć kluczowe dla swojego rozwoju umiejętności. Warto wiedzieć, jakie odruchy u noworodka są naturalne – w ten sposób można lepiej poznać własne dziecko i jego reakcje. Jakie zachowania są typowe dla noworodków? Czemu służą poszczególne odruchy u dziecka?

spis treści

1. Odruchy podczas karmienia

Jednym z najważniejszych odruchów, które warunkują prawidłowy rozwój dziecka jest ssanie. Noworodek zaczyna ssać pierś lub smoczek od butelki natychmiast po włożeniu ich do ust. Jest to naturalny odruch, który około drugiego miesiąca życia zostaje zastąpiony bardziej świadomym ssaniem. W czasie karmienia ogromnie przydatny jest również inny odruch u noworodka. Gdy mama dziecka głaszcze jego policzek, noworodek zwraca się w jej stronę, zwykle szukając pożywienia. Ten odruch jest niezwykle przydatny, jeśli kobieta karmi piersią. Po upływie czterech miesięcy dziecko przestaje reagować w ten sposób, ale do tego czasu noworodek odwraca się w stronę piersi nawet po przypadkowym dotknięciu policzka własną dłonią. Może to być dla niego źródłem frustracji, zwłaszcza gdy macha rękami w czasie karmienia. W takiej sytuacji w trakcie posiłków warto zastosować kocyk do owinięcia i przytrzymania rąk dziecka blisko tułowia.

2. Inne odruchy u noworodka

Uważni rodzice mogą zaobserwować u swojego dziecka szereg odruchów. Jeśli rodzic nie podpiera szyi i głowy noworodka, trzymając go na rękach, ręce dziecka rozkładają się na zewnątrz, po czym noworodek wydaje się obejmować sam siebie. Odruch ten znika około drugiego miesiąca życia. Kiedy ktoś dotyka wewnętrznej strony dłoni dziecka, jego palce zaciskają się i chwytają palec lub przedmiot. Podobnie reagują stopy noworodka. Jeśli rodzic delikatnie głaszcze podeszwę stopy dziecka, jego palce u nóg prostują się, a stopa lekko kieruje się do wewnętrznej strony. Jest to tak zwany odruch Babińskiego, który zazwyczaj zanika do końca pierwszego roku życia dziecka. Rodzice mogą dostrzec również odruch przypominający próby chodzenia.

Zobacz film: "Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu"

Jeśli stopy noworodka znajdują się na twardym podłożu, dziecko zdaje się chodzić, stawiając jedną stopę za drugą. Nie jest to jednak prawdziwy chód, a sam odruch znika do czwartego miesiąca życia. W tym samym czasie zanika tak zwany odruch szermierza. Kiedy rodzic kładzie noworodka na plecach, a jego głowa jest skierowana w bok, dziecko prostuje rękę i nogę po tej stronie, podczas gdy noga i ręka po przeciwnej stronie zginają się. W takiej pozycji noworodek wygląda jakby miał uprawiać szermierkę. Kolejnym ciekawym odruchem u noworodka jest pływanie. Jeśli dziecko poniżej szóstego miesiąca życia jest włożone do wody, zaczyna poruszać nogami i rękami, wstrzymując przy tym oddech. W żadnym wypadku nie należy sprawdzać tego odruchu u dziecka w domu z oczywistych względów bezpieczeństwa.

Odruchy u noworodka są badane wkrótce po narodzinach. Ich brak lub osłabienie może być spowodowane urazem podczas porodu, przyjmowanymi lekami lub chorobą. Rodzice, którzy niepokoją się o odruchy u swojego dziecka powinni skonsultować się z pediatrą.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze