Trwa ładowanie...

Odra

Odra

Odra u niemowląt współcześnie pojawia się bardzo rzadko. Zawdzięczamy to szeroko rozpowszechnionym obowiązkowym szczepieniom niemowląt. Jednak czasem zdarza się, że dzieci po ukończeniu 6 roku życia chorują. Jakie są objawy i sposoby leczenia tej choroby zakaźnej?

 

Objawy odry

Odra to choroba, która jest przenoszona drogą kropelkową. Zarazić można się nawet przez kontakt ze łzami lub moczem zainfekowanej osoby.

Przebieg odry możemy podzielić na 3 etapy:

  • Pierwszy etap – od wylęgania się choroby po zarażeniu wirusem. Trwa zazwyczaj od 9 do 14 dni. W tym czasie chory jest osłabiony i ma nieustępujący stan podgorączkowy.
  • Drugi etap – trwa zazwyczaj do 4 dni. Odra może zostać pomylona ze zwykłą infekcją wirusową. Osoba chora zaczyna gorączkować, nawet do 40 st. C, kicha, męczy ją katar i suchy kaszel. Chore dziecko jest wrażliwe na światło, łzawi i ma zaczerwienione oczy. Czasem na zębach pojawiają się niebieskobiałe plamki, rodzice mogą zauważyć nalot na języku chorego dziecka, nalot obecny jest również na migdałkach.
  • Trzeci etap – w tym czasie pojawia się charakterystyczna wysypka. Wysypka początkowo atakuje twarz, szyję, uszy i w trakcie choroby przesuwa się ku reszcie ciała. Krostki utrzymują się na ciele około tygodnia. Gdy wysypka ustępuje, to dzieje się to w tej samej kolejności, w jakiej zaatakowała, czyli od głowy do nóg. Krostki najpierw mają kolor bladoróżowy i stopniowo zmieniają swoją barwę na ciemnoróżową, aż w końcu osiągają brunatny kolor i łuszczą się. Wtedy gorączka zaczyna opadać.

U każdego dziecka odra przebiega inaczej, w niektórych przypadkach wysypka nie pojawia się. Gdy tylko zauważymy pierwsze objawy odry u dziecka, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Leczenie odry

Lekarz diagnozuje chorobę i w zależności od jej przebiegu pozwala dziecku zostać w domu albo kieruje je do szpitala. Choroba ****wymaga ciągłego leżenia w łóżku, do którego trudno nakłonić małe dzieci. Jeśli maluch leczy się w domu, nie należy  zapominać o innych domownikach i wprowadzić w życie zasady izolacji. Dziecko musi przebywać w osobnym i ciemnym pokoju, warto zwracać uwagę na temperaturę w pomieszczeniu, wirus jest wrażliwy na zbyt niską i zbyt wysoką. Optymalna to 20-21 st. C.

Pokój należy często wietrzyć i zadbać o to, aby maluch nie przebywał w wysuszonym pomieszczeniu, gdyż to jeszcze bardziej podrażni jego błony śluzowe. Dziecko powinno zjadać tylko to, co łatwo mu przełknąć. Dziecko powinno zażywać witaminę A i jeśli gorączka przekracza 38 st. C, można podać mu środek przeciwgorączkowy. Silny kaszel można zwalczać syropem. Jeśli pojawi się sztywność karku, nagłe podwyższenie temperatury i krwawienie z dziąseł, trzeba koniecznie skonsultować się z lekarzem.

Szczepienia na odrę dla niemowląt są formą najskuteczniejszej ochrony przed wirusem odry. Nie można lekceważ tych szczepień i trzeba zabierać dziecko na zalecane szczepienia.