Trwa ładowanie...

Odmrożenie - objawy i leczenie

Odmrożenie - objawy i leczenie
Odmrożenie - objawy i leczenie (123RF)

Zimą, gdy temperatury spadają poniżej zera, nietrudno o odmrożenie. Niewiele jednak osób wie, jak prawidłowo postępować w przypadku, gdy nasza skóra szczypie, jest zaczerwieniona i zaczyna drętwieć. Przemarznięte ciało jest szczególnie podatne na uszkodzenia. Nie jest prawdą, że odmrożone miejsca należy intensywnie rozgrzewać gorącą wodą czy pocierać śniegiem. Jak zatem prawidłowo leczyć odmrożenia zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

1. Zabezpieczyć się przed mrozem

Przeczytaj koniecznie

Odmrożenie to uszkodzenie skóry spowodowane niską temperaturą, poniżej 0 stopni Celsjusza. W przemarzniętych tkankach pojawiają kryształki lodu. Naczynia krwionośne kurczą się, przez co zaburzone zostaje krążenie. Nos, uszy, policzki, palce rąk i stóp - te miejsca są szczególnie wrażliwe na niskie temperatury.

By nie doszło do odmrożenia, wychodząc na dwór należy odpowiednio się ubrać. Nie zapominajmy o takich elementach naszej garderoby jak: czapka, szalik, rękawiczkim czy skarpety. Przed zimnem nasze ciało zabezpieczy również bielizna temoaktywna. Buty zimowe kupujmy o numer większe, warto włożyć do nich filcową wkładkę, która również ochroni stopy przed mrozem.

Zobacz film: "Farmakologiczne leczenie zmian skórnych"

Zanim wyjdziemy z domu, powinniśmy posmarować miejsca szczególnie wrażliwe kremem. Gdy na dworze siarczysty mróz, lepiej pozostać w domu, na pewno niewskazane jest długie przebywanie na powietrzu. Nie możemy dopuścić, by nasze buty czy rękawice przemokły, organizm wówczas szybko się wychładza i nietrudno o odmrożenia. Jeśli jesteśmy z dzieckiem na spacerze, obserwujmy jego zachowanie i stan skóry.

2. Objawy odmrożenia

Pierwszymi syptomami jest pieczenie i szczypanie skóry. W odmrożonych kończynach czujemy zimno. Nasze palce drętwieją, skóra staje się czerwona, nawet z lekko fioletowym zabarwieniem.

Kolejne stadium cechuje się dużo poważniejszymi objawami. Skóra wydaje się biała, opuchnięta. Jest twarda w dotyku. Mogą pojawić się pęcherze z płynem lub krwią. Najcięższy stopień odmrożenia jest wtedy, gdy skóra nabiera ciemnego, niebieskiego koloru, wdaje się martwica. To poważna sytuacja, w wyniku której może dojść nawet do amputacji odmrożonej części ciała. Niezbędna będzie pomoc lekarska.

3. Leczenie odmrożenia

Przede wszystkim nie powinniśmy panikować. Po przyjściu do domu zdejmijmy powoli ubranie, pamiętając, że skóra może być uszkodzona. Odmrożone miejsca ogrzewamy letnią, ciepłą, nigdy gorącą wodą. Na twarz kładziemy ciepłe okłady.

Nigdy nie pocieramy odmrożonej skóry śniegiem ani dłońmi, nie polewamy także gorącą wodą. Gdy już rozgrzaliśmy się w kąpieli, czas na ciepłe płyny. Powinniśmy wypić kakao, mleko lub herbatę z dodatkiem miodu czy imbiru.

Dorosłym nie zaleca się picia alkoholu. To mit, że rozgrzewa, jest wręcz przeciwnie - rozszerza naczynia krwionośne i zwiększa ryzyko wychłodzenia organizmu. Odmrożone miejsca warto owinąć czymś miękkim, może być bandaż, kocyk. Jeśli przemroziliśmy stopy, unieśmy je wyżej. Na zmarzniętą i uszkodzoną skórę pomoże także maść np. ichtiolowa, wcieramy ją tylko wtedy, gdy jesteśmy już rozgrzani. Skuteczne są także okłady z parafiny lub z ciepłej oliwy.

4. Kiedy do lekarza?

Wizyta u lekarza jest wskazana, gdy na skórze pojawią się pęcherze, z których wycieka krew lub ropa. Po pomoc medyczną trzeba zgłosić wówczas gdy, mimo ogrzewania, czucie nie powróciło, a także gdy odmrożeniu dodatkowo towarzyszy gorączka, bóle głowy i osłabienie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze