Czym jest azoospermia?

Całkowity brak plemników w nasieniu nazywany jest fachowo azoospermią. Taka diagnoza to dla mężczyzny informacja, że jest niepłodny. Na zaburzenia tego typu cierpi 1 proc. całej populacji męskiej. Czy azoospermię można leczyć i czy pacjenci mają jakąkolwiek szanse na szczęśliwe ojcostwo?

Seminogram – czyli badanie nasienia

Azoospermię diagnozuje się poprzez analizę nasienia, inaczej seminogram lub badanie seminologiczne. Umożliwia ono ocenę wielu właściwości plemników. Istotna będzie ich liczba, szybkość poruszania się, budowa, a także lepkość, zapach czy wreszcie czas upłynnienia ejakulatu.

Polecane wideo:

Jeżeli w oglądanej pod mikroskopem kropli ejakulatu nie potwierdzi się obecności plemników, nasienie trzeba umieścić w specjalnej wirówce i odwirować.

W powstałym w ten sposób osadzie komórki powinny być już lepiej dostrzegalne. Jeśli w dalszym ciągu w obrazie mikroskopowym nie uda się ich jednak zobaczyć, jest to już podstawa do postawienia diagnozy.

Poznaj przyczynę swojego problemu…

Stwierdzenie azoospermii to nie wszystko. Po dokonaniu rozpoznania warto się jeszcze zastanowić nad przyczyną takiego stanu rzeczy. Będzie to bardzo ważne, choćby z uwagi na ewentualne leczenie. Brak plemników w spermie może być spowodowany m.in. zaburzeniami hormonalnymi, stanami pozapalnymi, chorobami nowotworowymi i towarzyszącą im chemioterapią,  napromieniowaniem, niezdrowym trybem życia i wreszcie wadami o podłożu genetycznym.

Chcecie mieć dziecko? Sprawdź, jak twój mężczyzna może zwiększyć swoją płodność

Czy wiesz, że codzienne nawyki i tryb życia mają negatywny wpływ na jakość spermy? Jeśli staracie się o dziecko, oboje powinniście zadbać o siebie i korzystać...

Azoospermia obstrukcyjna i nieobstrukcyjna – w czym tkwi różnica?

Wyróżnia się dwa rodzaje azoospermii: obstrukcyjną (z jęz. ang. Obstructive Azoospermia) oraz nieobstrukcyjną (z jez. ang. Non Obstructive Azoospermia). Pierwsza wynika najczęściej z niedrożności przewodów nasiennych, druga polega na nieprawidłowościach w produkcji komórek płciowych.

Za azoospermię mogą odpowiadać mutacje genetyczne

Do wystąpienia azoospermii może dojść w wyniku uszkodzenia materiału genetycznego, czyli innymi słowy mutacji genetycznej. Azoospermia będzie występowała w przebiegu takich zespołów wad wrodzonych, jak zespół Klinefeltera, zespół Kallmana czy zespół Pradera-Willego. Identyczne objawy wywoła odpowiedzialna za rozwój mukowiscydozy mutacja w genie CFTR. Mukowiscydoza jest chorobą, która sprawia, że organizm chorego produkuje nadmierne ilości gęstej i lepkiej wydzieliny. Zatyka ona m.in. przewody nasienne, uniemożliwiając tym samym swobodny przepływ plemników. Z kolei mikrodelecja zlokalizowanego na długim ramieniu chromosomu Y regionu AZF zaburza spermatogenezę, czyli proces tworzenia się nowych gamet męskich.

Inne sposoby diagnozowania azoospermii

Oprócz seminogramu u pacjentów z zaburzeniami płodności zaleca się badania hormonalne oraz biopsję jądra. Hormony, których poziom należy sprawdzić w azoospermii, to na pewno testosteron i prolaktyna oraz hormony LH i FSH. Natomiast biopsja jądra to zabieg polegający na pobraniu niewielkiego fragmentu tkanki albo metodą chirurgiczną, albo poprzez nakłucie specjalną igłą, a następnie zbadaniu go pod mikroskopem. Biopsję jądra wykonuje się po to, aby sprawdzić, czy produkcja plemników została zachowana czy też ustała całkowicie. Diagnozę można również postawić w oparciu o wyniki badań molekularnych, w tym analizę kariotypu oraz testy DNA w kierunku określonych mutacji. Takie badania może zlecić lekarz genetyk. Dlatego też, jeśli mężczyzna chce poznać faktyczną przyczynę swoich dolegliwości, powinien pomyśleć o wizycie w poradni genetycznej.

Szanse na ojcostwo wśród pacjentów z azoospermią

Większość mężczyzn traktuje azoospermię niczym wyrok, który raz na zawsze pozbawia ich możliwości posiadania własnego potomstwa. Nie wszyscy panowie z tą przypadłością muszą jednak porzucać marzenia o rodzicielstwie. Niekiedy wystarczy usunąć z najbliższego otoczenia jeden szkodzący element, aby poprawić jakość swoich komórek płciowych. Szansę na dziecko będą mieli ponadto ci pacjenci, których plemniki z różnych przyczyn nie mogą wydostać się na zewnątrz, choć ich produkcja przebiega normalnie. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest wspomniana już biopsja jąder. Z pobranego materiału pozyskuje się wówczas plemniki, zamraża je, a następnie wykorzystuje podczas zabiegu in vitro.

U mężczyzn z azoospermią obstrukcyjną przeprowadza się też zabiegi chirurgiczne mające na celu udrożnienie nasieniowodów. Wszystkich tych możliwości nie będą mieli jednak panowie, których organizmy w ogóle nie produkują plemników. Partnerzy mogą wtedy albo skorzystać z banku nasienia, albo podjąć decyzję o adopcji.

Tekst powstał we współpracy z Natalią Jeziorską z testDNA Laboratorium.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Choroby powodujące niepłodność
Choroby powodujące niepłodność

Nowotwory i ich leczenie

zdarza się również, że niepłodność jest trwała. Ryzyko niepłodności rośnie im bliżej jąder znajduje się rak, a tym samym cel naświetlań. Największe (...) zagrożenie stanowi rak jąder, który powoduje nacieki i negatywnie wpływa na spermatogenezę. Nowotwór...

Zakażenia i stany zapalne

Azoospermia

Azoospermia to całkowity brak plemników w ejakulacie, czyli w nasieniu. Azoospermię stwierdza się na podstawie badania nasienia. Najczęstszą (...) przyczyną braku męskich komórek rozrodczych w nasieniu jest niedorozwój...

#dziejesienazywo

#dziejesienazywo: Kryzys laktacyjny

Czasami, pomimo szczerych chęci mamy, karmienie piersią nie przebiega bezproblemowo. Dość częstym zjawiskiem jest chwilowy brak pokarmu. O tym, czym

Kolizja pępowinowa

Czym jest pępowina?

Czym jest pępowina?

Pępowina jest połączeniem między kobietą a jej dzieckiem. To „przewód", wewnątrz którego przebiega odżywianie dziecka i dostarczanie mu tlenu oraz usuwanie produktów przemiany materii.

Zabawy w plenerze

Jakie są zabawy rodzinne?

Jakie są zabawy rodzinne?

Wielu rodziców zastanawia się, czym zając czas dziecka. Tymczasem ilość zabaw rodzinnych jest nieograniczona.

Zdrowie kobiety

Na czym polega detoks herbatami?

Na czym polega detoks herbatami?

Na czym polega detoks herbatami? Herbaciany detoks nie zmusza nas do zmiany całego dotychczasowego menu. Polega on na stopniowym dodawaniu różnego (...) . Warto poznać przynajmniej kilka z nich. Oczyszczające składniki herbat Herbata...

Karmienie piersią

Odbijanie powietrza po karmieniu

. Na czym polega odbijanie powietrza przez niemowlaka po karmieniu? Bliżej to zagadnienie przedstawia położna.

Aktualności

In vitro a założenie rodziny

In vitro a założenie rodziny

In vitro - czym jest dla małżeństwa? In vitro ma swoich przeciwników i zwolenników. Warto poznać więc zarówno wady, jak i zalety programu in vitro.

Zespół policystycznych jajników

PCOS

PCOS

Objawy PCOS są bardzo zróżnicowane. Zespół policystycznych jajników u różnych kobiet może objawiać się w odmienny sposób. Czym dokładnie jest PCOS? Do końca nie wiadomo.