Trwa ładowanie...

Obojnactwo – czym jest, rodzaje

Avatar placeholder
15.06.2023 01:34
Obojnactwo – czym jest, rodzaje
Obojnactwo – czym jest, rodzaje

Obojnactwo to inaczej hermafrodytyzm lub interseksualizm. Jest to określenie zaburzeń związanych z narządami płciowymi nabytych jeszcze w okresie rozwoju płodowego. Według badań i opinii lekarzy obojnactwo ma podłoże genetyczne, ale również powstaje w wyniku zaburzeń hormonalnych.

spis treści

1. Obojnactwo – czym jest

Obojnactwo (hermafrodytyzm lub interseksualizm) nie może być mylone z zaburzeniami mającymi podłoże psychiczne przykładowo z transwestytyzmem czy transseksualizmem. Obojnactwo w większości przypadków wpływa na poczucie jednej płci, mimo tego, że występują nieprawidłowości w budowie anatomicznej narządów płciowych. Według statystyk obojnactwo diagnozuje się w 1 na 500 lub 1 na 1500 przypadków porodów.

Obojnactwo, w wielu przypadkach może stanowić przyczynę depresji i poczucia odrzucenia społecznego
Obojnactwo, w wielu przypadkach może stanowić przyczynę depresji i poczucia odrzucenia społecznego

2. Obojnactwo – rodzaje

Zobacz film: "Jak przewijać niemowlę?"

Ogólnie obojnactwo dzieli się na obojnactwo prawdziwe, obojnactwo rzekome męskie i obojnactwo rzekome żeńskie. W niektórych przypadkach może dojść do zmieszania się tych form, co powoduje powstanie innych, atypowych form obojnactwa.

To też warto wiedzieć

Czym jest obojnactwo prawdziwe? Jest to najrzadziej spotykana forma obojnactwa. W takim przypadku u osoby występują zarówno tkanki jajnika, jak i jąder. Obojnactwo prawdziwe powoduje, że problemem jest rozpoznanie narządów płciowych u noworodka, a tym samym trudne jest jednoznaczne ustalenie płci. Bardzo często z jednej strony występuje jajnik, a z drugiej jądro. W tym przypadku płeć genetyczna ma charakter mozaikowy. W większości przypadków, kiedy osoba już określa swoją przynależność płciową najczęściej dokonuje się operacji chirurgicznej polegającej na rekonstrukcji narządu. Tego typu operacja ma na celu osiągnięcie zgodności cech fizycznych z określoną orientacją seksualną.

Sąd odebrał jej syna. Był zbyt "zniewieściały"
Sąd odebrał jej syna. Był zbyt "zniewieściały" [6 zdjęć]

Już od kilku lat toczą się dyskusje na temat tego, że dziewczyny stają się coraz bardziej agresywne,

zobacz galerię

Czym jest obojnactwo rzekome? Są to pośrednie formy w budowie narządów płciowych żeńskich i męskich. Jądra lub jajniki są rozwinięte w zróżnicowanym stopniu ich formy mogą być też szczątkowe. Obojnactwo rzekome żeńskie cechuje się tym, że narządy płciowe wyglądają jak narządy płciowe męskie, ale w układzie znajdują się jajniki. Dodatkowo pojawiają się cechy maskulinizacji. Obojnactwo rzekome męskie cechuje zachowanie struktury jąder, ale przy jednoczesnym zachowaniu cech żeńskich narządów płciowych zewnętrznych. Dochodzi do wykształcenia się krótkiej pochwy, jednak nie wykształca się macica, jajniki i jajowody. Obojnactwo rzekomo męskie charakteryzuje się też niewłaściwie rozwiniętymi jądrami, które są usuwane operacyjnie, ponieważ istnieje zwiększone ryzyko pojawienia się zmian nowotworowych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze