Objawy zatrucia ciążowego

Objawy zatrucia ciążowego obejmują m.in. obrzęki twarzy i kończyn, zaburzenia widzenia, nadciśnienie tętnicze oraz białkomocz, czyli zwiększone wydalanie białka z moczem. Zatrucie ciążowe, inaczej gestoza, jest powikłaniem występującym zazwyczaj w drugiej połowy ciąży, najczęściej w ostatnim miesiącu. Pojawia się zazwyczaj u kobiet będących w ciąży po raz pierwszy. Przebiega w dwóch etapach. Pierwszy to tzw. stan przedrzucawkowy, natomiast drugi – bardzo niebezpieczny dla matki i dziecka – to rzucawka ciążowa.

Polecane wideo:

Gestoza w ciąży

Lekarze wyróżniają dwa rodzaje gestozy: wczesną i późną. Gestoza wczesna może występować już w pierwszym trymestrze ciąży. Jej głównymi objawami są nudności i wymioty występujące zwykle w godzinach rannych. Czasami jednak mogą one dokuczać w ciągu całego dnia. Częste wymioty w ciąży szybko prowadzą do odwodnienia organizmu. Konieczne jest wówczas dożylne podawanie elektrolitów. W większości przypadków wczesne zatrucie ciążowe przechodzi samoistnie, nie wymaga interwencji lekarza.

Przyczyny gestozy wczesnej upatruje się w zmianach hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety w czasie ciąży lub w zaburzeniach psychicznych, np. braku akceptacji ciąży.

Gestoza późna przebiega w dwóch etapach. Jest to stan przedrzucawkowy i rzucawka ciążowa. Późne zatrucie ciążowe pojawia się w trzecim trymestrze ciąży. Do objawów gestozy późnej należą:

  • obrzęki twarzy, rąk oraz nóg – wynikają ze złej gospodarki wodnej organizmu,
  • białkomocz, czyli zwiększone wydalanie białka z moczem – powyżej 0,3 g/l lub powyżej 0,5 g na dobę,
  • nadciśnienie tętnicze – ciśnienie krwi powyżej 140/90 mmHg.

Opuchnięte kostki czy łydki nie są u kobiet ciężarnych żadnymi objawami patologicznymi, jeśli ustępują po nocnym wypoczynku. Niepokojące są jednak obrzęki uogólnione występujące w różnych częściach ciała, a zwłaszcza w obrębie twarzy, brzucha, górnej części nóg i rąk, nieznikające po przespanej nocy. Kobieta ze zdiagnozowaną gestozą jest poważnie zagrożona wystąpieniem rzucawki, która ****grozi niedotlenieniem ośrodkowego układu nerwowego, przedwczesnym odklejeniem się łożyska i silnymi krwotokami okołoporodowymi.

Objawy rzucawki ciążowej

Rzucawka ciążowa obejmuje zespół symptomów towarzyszących gestozie połączony z napadami drgawek. Jakie objawy świadczą o zbliżającej się rzucawce? Są to:

 

  • silne bóle i zawroty głowy,
  • ogólny niepokój i złe samopoczucie,
  • zaburzenia widzenia, tzw. widzenie przez mgłę, mroczki przed oczami, widzenie podwójne,
  • objawy żołądkowe: bóle brzucha, nudności, wymioty,
  • zaburzenia świadomości, utrata przytomności, śpiączka.

Drgawki w rzucawce przypominają napad padaczkowy. Niekiedy pojawiają się nie tylko w ostatnim trymestrze ciąży, ale również w trakcie porodu lub po urodzeniu dziecka. Drgawki występujące w czasie akcji porodowej wymagają podjęcia decyzji o indukcji porodu lub o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia – w zależności od stanu ciężarnej. Rzucawce może towarzyszyć przyspieszone tętno oraz gorączka.

Leczenie gestozy

Im szybciej zatrucie ciążowe jest zdiagnozowane, tym łatwiejsze w leczeniu. Dlatego tak ważne są comiesięczne wizyty ciężarnej u lekarza, przeprowadzanie badań, mierzenie ciśnienia tętniczego krwi i dokonywanie pomiarów wagi ciała. Ciężarna z podejrzeniem zatrucia ciążowego kierowana jest do szpitala, gdzie poddawana jest dokładnym badaniom diagnostycznym. Przy gestozie zaleca się bezwzględne leżenie w łóżku. Chorej podaje się leki na obniżenie ciśnienia krwi, regulujące gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu i zapobiegające skurczom. Po kilku dniach ciężarna zwykle wraca do domu. Jeśli ciśnienie krwi jest nadal wysokie i stan pacjentki nie poprawia się, wymaga ona długoterminowej hospitalizacji. Zaawansowana ciąża może być wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ciaza

gosia1.9 • ostatni post 2 tygodnie temu

1
Artykuły Zatrucie ciążowe (gestoza)
Zatrucie ciążowe (gestoza)

Gestoza ciążowa

Gestoza ciążowa

Objawami gestozy są obrzęki twarzy i kończyn, nadciśnienie tętnicze, białkomocz oraz zaburzenia widzenia. Ciężkie zatrucie jest groźne dla ciężarnej.

Zatrucie ciążowe (gestoza)

Przyczyny zatrucia ciążowego

Przyczyny zatrucia ciążowego do tej pory nie są do końca znane. Lekarze wiedzą jednak, jakie czynniki sprzyjają występowaniu gestozy. (//parenting.pl (...) u ciężarnej określa się mianem gestozy...

Zatrucie ciążowe (gestoza)

Padaczka w ciąży

trymestrze ciąży mogą pojawić się ciążowe wymioty, które powodują, że lek zostaje zwrócony, a dawka substancji we krwi spada. Trzeba zatem

Choroby i dolegliwości w ciąży

Zatrucie ciążowe

może nawet doprowadzić do śmierci matki oraz obumarcia płodu. Jakie są przyczyny gestozy?    ## Objawy zatrucia ciążowego Zatrucie ciążowe (...) (//parenting.pl/portal/zatrucie-ciazowe-gestoza),...

Objawy ciąży

10 rzeczy, które zrozumie każda kobieta w ciąży

10 rzeczy, które zrozumie każda kobieta w ciąży

im również inne objawy, no. zmęczenie, ciężkość nóg i ból stawów. Obrzęki ciążowe są skutkiem nadmiernego gromadzenia się wody w tkankach. W ten sposób organizm (...) umiarem w spożywaniu słodkich przekąsek, ponieważ...

Testy ciążowe

Test ciążowy

Na forach internetowych często spotyka się wpisy dotyczące ciąży. Młode kobiety szczegółowo opisując swoje objawy starają się uzyskać odpowiedź (...) nikt nie jest w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Aby mieć pewność najlepszym...

Dziecięce choroby

Naturalne sposoby na ból brzucha u dziecka

Naturalne sposoby na ból brzucha u dziecka

się do ochrony układu pokarmowego przed zatruciem oraz zredukować objawy typowe dla bólu brzucha. Jogurt zaleca się szczególnie w przypadku wystąpienia (...) Ból brzucha u dziecka Ból brzucha u dzieci może mieć charakter...

Biegunka

Preparat Orsalit

Preparat Orsalit

ORSALIT łagodzi objawy biegunki i zapobiega odwodnieniu organizmu. ORSALIT skutecznie zapobiega odwodnieniu. ORSALIT to podstawa twojej podręcznej apteczki.