Trwa ładowanie...

Objawy przeziębienia

Avatar placeholder
08.06.2021 11:54
Objawy przeziębienia
Objawy przeziębienia

Lekki katar, drapanie w gardle i pokasływanie od czasu do czasu są przez większość z nas ignorowane. Dreszcze, ból głowy i duszący kaszel to objawy, które mówią nam, że lekkie przeziębienie przybrało bardziej poważną formę. Po czym poznać pierwsze objawy przeziębienia? Czym różni się ono od grypy? Po czym poznać, że nasz organizm wygrał walkę z przeziębieniem?

Przeziębienie to infekcja, która rozwija się powoli – w przeciwieństwie do grypy, której objawy są nagłe i bardzo silne. Przy przeziębieniu najpierw czujemy ogólne osłabienie i zmęczenie. Nasza energia spada, pojawia się katar i drapanie w gardle. Niekiedy czujemy, że bierze nas choroba, ale zabiegani w ciągu dnia – ignorujemy objawy przeziębienia. Grypa odbiera siły szybko. Pojawiają się bóle mięśni i wysoka gorączka. Tych objawów już nie można zlekceważyć. Warto wybrać się do lekarza.

spis treści

1. Sposób na przeziębienie

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Na przeziębienie nie ma jednego, skutecznego sposobu. Przede wszystkim należy dużo wypoczywać i się wysypiać, aby organizm miał siłę walczyć z wirusami. Pierwszym krokiem do walki z przeziębieniem jest jednak prawidłowe rozpoznanie choroby. Jak objawia się przeziębienie?

Istnieje kilka skutcznych sposobów na zwalczenie przeziębienia
Istnieje kilka skutcznych sposobów na zwalczenie przeziębienia (123RF)

2. Jak rozwija się przeziębienie?

Przeziębienie może powodować jeden z 200 wirusów. Jedne odpowiadają za drapanie w gardle, inne za ból bliżej krtani. Katar pojawia się zaraz po pierwszych objawach drapania w gardle. Wraz z nim – kaszel. Wodnista wydzielina z nosa zmienia po kilku dniach kolor na żółty lub zielony. Zapchany nos może powodować ból głowy i zatok. Jednym z symptomów przeziębienia może być także podwyższona temperatura. Najczęściej jest to stan podgorączkowy, ale zdarza się, że temperatura sięga nawet 38C. Objawy przeziębienia nasilają się powoli przez około 4–6 dni.

Po kilku dniach wydzielina z nosa staje się bardziej gęsta i zmienia kolor. Pojawiają się trudności z oddychaniem, szczególnie w nocy. Zmienia się nasz głos, gdyż zaczynamy mówić przez nos. Spływająca do nosa wydzielina może powodować ponowne zakażenie w gardle i ataki kaszlu. Gęsty katar może objawiać się także problemami z odkrztuszaniem.

3. Kiedy nasz organizm zwalczy objawy przeziębienia?

Objawy przeziębienia najczęściej ustępują po około 7 dniach. Czujemy wówczas zdecydowaną poprawę samopoczucia, powraca energia i chęć do działania. Podrażnienie nosa jest znacznie mniejsze i łatwiej nam się oddycha. Głos staje się bardziej wyraźny i już nie mówimy przez nos. Jeszcze przez kilka dni może nam doskwierać uczucie podrażnionego gardła i pokasływanie.

Musisz to wiedzieć

Jeżeli natomiast infekcja powróci lub nie czujemy, że organizm zwalcza przeziębienie, należy udać się do lekarza. Może bowiem dojść do infekcji bakteryjnej, a wówczas może się okazać, że potrzebny będzie antybiotyk.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze