Pokaż kategorie Parenting.pl
Pokaż kategorie

Objawy poronienia

Poronienie to przedwczesne zakończenie ciąży przed końcem 22. tygodnia wskutek wydalenia obumarłego jaja płodowego. Źródła podają, że około 10 – 15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym. Krwawienie z pochwy w połączeniu z bólami przypominającymi dolegliwości miesiączkowe stanowi najczęstszą jego oznakę. Bez względu na okres ciąży oraz na to czy pojawiają się bóle, czy tylko lekkie plamienia, każda stwierdzona nieprawidłowość podczas ciąży powinna zostać potraktowana bardzo poważnie i skonsultowana z lekarzem ginekologiem. Nie wszystkie poronienia mają taki sam przebieg, stąd tak ważna jest natychmiastowa pomoc medyczna.

1. Rodzaje poronień

Poronienie zwykle stanowi naturalną odpowiedź organizmu kobiety na nieprawidłowy rozwój płodu. Bardzo często tego procesu nie da się zatrzymać, jednak szybka reakcja może w niektórych rodzajach poronień uratować kobietę przed utratą ciąży.

  • Podział patomorfologiczny poronień:
  1. Poronienie zupełne – występuje stosunkowo rzadko. Jajo płodowe (zarodek w worku owodniowym z szypułą kosmówki) na skutek skurczów macicy zostaje całkowicie wydalone (płód i kosmówka). Nie jest potrzebne wówczas łyżeczkowanie macicy.
  2. Poronienie niezupełne – Jest to postać poronienia, w której płód zostaje wydalony z jamy macicy, czasami z fragmentami łożyska i kosmówki. Jama macicy wymaga wtedy wyłyżeczkowania.
  3. Poronienie jednoczasowe – wczesne: to poronienie, do którego dochodzi najczęściej w ciągu pierwszych 3 miesięcy życia (do 12 tygodnia ciąży).
  4. Poronienie dwuczasowe – późne: poronienie, do którego dochodzi z chwilą całkowitego wykształcenia się łożyska między 13. a 22. tygodniem ciąży.
  • Podział kliniczny poronień:

Poronienie zagrażające, abortus imminens – to postać poronienia charakteryzująca się nieznacznym krwawieniem, któremu mogą towarzyszyć bóle podbrzusza przy zamkniętym kanale szyjki macicy. Większość ciąż, które są zagrożone można uratować. Lekarze zalecają przebywanie w łóżku, najlepiej w warunkach szpitalnych. W przypadku ciąży zagrożonej poronieniem wykonuje się badanie USG pozwalające na ocenę rozwoju płodu oraz badania hormonalne, dzięki którym można dowiedzieć się, czy stężenie hormonów jest wystarczające, by utrzymać ciążę.

Poronienie w toku, abortus in tractu – gdy kobieta zaniedba pierwsze oznaki poronienia lub gdy leczenie, podtrzymujące ciążę, nie przynosi efektów. Poronienie zagrażające może rozwinąć się w poronienie w toku. Dochodzi wówczas do utraty ciąży. Objawami takiego poronienia, którego nie można zatrzymać, są silne bóle i skurcze w podbrzuszu oraz intensywne krwawienie.

Poronienie zatrzymane, graviditas obsoleta – poronienie, w którym nie doszło do wydalenia z jamy macicy obumarłego zarodka bądź płodu w ciągu 8. tygodni od jego obumarcia.

Puste jajo płodowe, blind ovum – sytuacja kliniczna, w której w jamie macicy rozwija się jajo płodowe bez elementów zarodka.

Poronienie nawykowe, abortus habitualis – występujące po sobie trzy lub więcej poronienia samoistne. Przyczyną 40 – 70% wszystkich poronień tego typu są wady rozwojowe zarodka.

Poronienie szyjkowe, abortus cervicalis – ma miejsce wtedy, gdy jajo płodowe zostaje uwięzione w rozszerzonym kanale szyjki macicy i nie może zostać wydalone na zewnątrz z powodu zamkniętego ujścia.

2. Wczesne poronienie

Poronienie we wczesnym okresie ciąży występuje bardzo często. Dochodzi do niego w pierwszych trzech miesiącach ciąży, a więc do około 12. tygodnia. Najczęściej objawia się krwawieniem, któremu towarzyszą skurcze lub dolegliwościami bólowymi zlokalizowanymi w środkowej części podbrzusza. Czasem stwierdza się ostry ból w podbrzuszu, trwający nawet kilkadziesiąt godzin z krwawieniem lub bez, lub z plamieniem trwającym nawet kilka dni. Skrzepy krwi z elementami litymi mogą świadczyć o rozpoczętym poronieniu.

3. Późne poronienie

Samoistne wydalenie płodu między końcem pierwszego trymestru ciąży a 20. tygodniem nazywane jest późnym poronieniem i stanowi około 25% poronień samoistnych. Rzadko zdarza się w ciążach niepowikłanych. W przeciwieństwie do poronień w pierwszym trymestrze, których przyczyną bywa zazwyczaj sam płód, w drugim trymetrze ciąży powodem są zazwyczaj zaburzenia dotyczące łożyska lub matki. Łożysko może przedwcześnie oddzielić się od macicy, być nieprawidłowo zagnieżdżone lub nie produkować prawidłowej ilości hormonów odpowiadających za utrzymanie ciąży.

Wczesne objawy poronienia w środkowym trymetrze to utrzymujące się przez kilka dni różowe lub brunatne upławy o specyficznej woni. Nie muszą one być zwiastunem zbliżającego się nieszczęścia, ale zawsze w takim wypadku warto skonsultować się ze swoim lekarzem, który w razie potrzeby podejmie odpowiednie działania, by zapobiec utracie dziecka.

W tym okresie poronienie przebiega w sposób typowy dla porodu. Po skurczach następuje pęknięcie pęcherza owodniowego, dochodzi do rozwarcia szyjki macicy i wydalenia płodu, a następnie łożyska. Pierwszym objawem są zatem skurcze i odpływ płynu owodniowego.

Polecane wideo:

Anna Liszewska, 3 miesiące temu
Komentarze

dyskusje na forum

Kiedy co?

młoda_mama17 • ostatni post 2 miesiące temu

5

ciąża

~malinka92 • ostatni post 2 miesiące temu

1
Artykuły Objawy poronienia
Objawy poronienia

Nie lekceważ tych objawów - mogą wskazywać na poronienie

Nie lekceważ tych objawów - mogą wskazywać na poronienie

tzw. poronienia w toku, do którego może dojść, kiedy zignorujemy objawy poronienia zagrażającego. Poza obfitym krwawieniem wskazuje na nie silny, rwący ból podbrzusza i kręgosłupa w części krzyżowej. Natychmiastowe wezwanie pomocy jest w tym przypadku konieczne, zwłaszcza kiedy wraz z krwią wydalane są strzępy tkanek i skrzepy. Utrzymanie ciąży jest w takim przypadku bardzo trudne, a dodatkowo jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu matki.Objawy towarzyszące Krwawienie i ból to nie jedyne oznaki poronienia. Zdarza się, że u kobiety nieoczekiwanie pojawia się gorączka sięgająca powyżej 38 stopni Celsjusza. Mogą wystąpić bóle mięśni, dreszcze i sztywność karku. W niektórych przypadkach dochodzi do zapalenia przydatków lub błony śluzowej macicy. Do wczesnych objawów poronienia zalicza się także niewytłumaczalną utratę wagi oraz nagły zanik objawów ciąży, takich jak np. obrzmienie piersi czy mdłości. Im szybciej, tym lepiej Największe szanse na podtrzymanie ciąży mamy wówczas, gdy do lekarza zgłosimy się, obserwując u siebie objawy poronienia zagrażającego. Szybka interwencja pozwala uratować około 80 proc. ciąż. Po przeprowadzeniu koniecznych badań - najczęściej USG i testów hormonalnych - pacjentka do zakończenia krwawienia musi pozostać w łóżku. Niezbędne jest zapewnienie jej warunków, w których odpocznie nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. (...) , gdyż do obumarcia płodu dochodzi często na bardzo wczesnym etapie ciąży, zanim jeszcze przyszła matka dowie się o swoim stanie. W tym przypadku objawy

Objawy poronienia

Obumarcie płodu

Wewnątrzmaciczne obumarcie płodu to dramatyczna sytuacja dla każdej rodziny, a przede wszystkim dla kobiety oczekującej dziecka. Obumarcie płodu to zgon dziecka w macicy matki, który nastąpił przed jego urodzeniem, wydobyciem bądź wydaleniem. Często w ciągu dwóch tygodni od obumarcia płodu dochodzi do jego poronienia. O poronieniu mówimy wtedy, gdy ciąża kończy się urodzeniem płodu przed 22. tygodniem ciąży. Kobieta w ciąży, która dowiaduje się o tym, że jej dziecko nie żyje, przeżywając rozpacz, zadaje sobie pytanie - dlaczego tak się stało? Przyczyny wewnątrzmacicznego obumarcia płodu Przyczyn wewnątrzmacicznego obumarcia płodujest wiele. Między innymi są to: ciężkie wady wrodzone płodu, defekty genetyczne (są to najczęściej występujące przyczyny wewnątrzmacicznego obumarcia płodu), infekcje wirusowe i bakteryjne matki, nierozpoznana lub niewyrównana cukrzyca u matki, nadciśnienie tętnicze kobiety w ciąży, choroba hemolityczna spowodowana konfliktem serologicznym, używki przyjmowane przez ciężarną, nieprawidłowa budowa, lokalizacja bądź działanie łożyska, niedotlenienie płodu, przez okręcenie szyi dziecka pępowiną, przyczyny nieznane. Często jest tak, że kobieta po stracie swego dziecka obwinia się o tę sytuację. Powoduje to jeszcze większą gorycz i rozpacz. Jednak przyczyna może być zdiagnozowana tylko po sekcji zwłok i badaniu histopatologicznymlub genetycznym płodu. Objawy obumarcia płodu Obumarcie płodu pewnie i jednoznacznie stwierdza się podczas badania ultrasonograficznego. Lekarz stwierdza wówczas brak czynności serca płodu, czyli FHR (-), brak ruchów płodu, zahamowanie wzrostu płodu. Objawy, które mogą być dla kobiety w ciąży niepokojące, to: we wczesnej ciąży (...) . W przypadku poronienia zatrzymanego w pierwszym trymestrze ciąży często podaje się prostaglandyny w formie tabletek dopochwowych. Nierzadko postępowaniem

Objawy poronienia

Krwawienie i ból w ciąży

Krwawienie i ból w ciąży

Jeśli w czasie ciąży pojawia się uporczywy ból a do tego krwawienie, nie należy zwlekać i trzeba udać się do lekarza. Jeśli specjalista stwierdzi krwotok jest to wskazaniem do szybkiej hospitalizacji oraz przeprowadzenia badań laboratoryjnych. Taki stan jest bardzo niebezpieczny, bo w jeśli pojawi się w II i III trymestrze może świadczyć o takich zaburzeniach jak: uraz dróg rodnych, łożys

Objawy poronienia

Emocje po obumarciu płodu

Emocje po obumarciu płodu

Wewnątrzmaciczne obumarcie płodu to dramatyczna sytuacja dla każdej rodziny, a przede wszystkim dla kobiety oczekującej dziecka.

Objawy poronienia

Objawy świadczące o ciąży pozamacicznej

Objawy świadczące o ciąży pozamacicznej

Na początku kobieta doświadczy objawów charakterystycznych dla prawidłowej ciąży - nie pojawi się krwawienie miesiączkowe, odczuje natomiast ból piersi, nudności i zmęczenie.

Objawy poronienia

Prawa rodziców po poronieniu

Prawa rodziców po poronieniu

, jak również tych urodzonych poza granicami Polski, nawet jeśli państwo, w którym doszło do poronienia/porodu, prawo to ogranicza np. ze względu na długość trwania ciąży

Objawy poronienia

Nietrafione pocieszenia po poronieniu

Nietrafione pocieszenia po poronieniu

bezpośrednio tragedia poronienia ciąży i straty dziecka, nie wiedzą po prostu, co mogą czuć i przeżywać osieroceni rodzice. Bardzo często wysuwają argumenty

Poronienie

Główne przyczyny poronienia

Poronienie Choć przyczyny poronienia nie zawsze udaje się określić, to jednak niektóre z nich zostały ustalone. Część czynników nie jest zależna

Szczepienia

Jakie są objawy różyczki?

R jak różyczka. Jakie są jej objawy? Różyczka to wirusowa choroba zakaźna, która najczęściej występuje u dzieci. Leczy się ją objawowo, podając leki (...) wirusem w pierwszym trymestrze lub bezpośrednio przed zajściem w ciążę, istnieje duże ryzyko poronienia lub wystąpienia poważnych zaburzeń rozwojowych