Objawy PCOS

Objawy PCOS są bardzo zróżnicowane. Zespół policystycznych jajników u różnych kobiet może objawiać się w odmienny sposób. Czym dokładnie jest PCOS? Do końca nie wiadomo.

Pojęcie wzięło się ze współistnienia kilku pozornie niezwiązanych ze sobą zaburzeń: podwyższonego stężenia męskich hormonów we krwi (hiperandrogenizm), braku owulacji lub nieregularnych cyklów owulacyjnych, torbielowatości jajników, zaburzeń metabolicznych i nieprawidłowego poziomu hormonów LH i FSH.

Polecane wideo:

Jakie objawy mogą sugerować PCOS?

  • Hiperandrogenizm – wysokie stężenie męskich hormonów płciowych (androgenów) we krwi skutkuje hirsutyzmem, a więc nadmiernym owłosieniem ciała, a także występowaniem trądziku i łojotoku.
  • Brak owulacji lub nieregularne cykle owulacyjne, powodujące problemy z zajściem w ciążę.
  • Stwierdzane w USG policystyczne jajniki – dwanaście i więcej pęcherzyków o wielkości 2–9 mm w każdym jajniku i/lub objętość jajnika ponad 10 ml.
  • Zaburzenia cyklu menstruacyjnego, np. krwotoczne, rzadkie, nieregularne lub w ogóle nieobecne miesiączki.
  • Zaburzenia metaboliczne: nieprawidłowy wynik testu obciążenia glukozą (insulinooporność), otyłość, zaburzenia przemiany lipidów, nadciśnienie tętnicze.
  • Nieprawidłowości w wynikach badań poziomu hormonów przysadkowych LH i FSH.
  • Bóle w miednicy mniejszej spowodowane uciskiem powiększonych jajników.

Według aktualnych kryteriów lekarskich w rozpoznawaniu PCOS liczą się przede wszystkim trzy pierwsze grupy zaburzeń. Aby zdiagnozować zespół wielotorbielowatych jajników, potrzebne są przynajmniej dwa z nich. Pozostałe symptomy PCOS mają charakter pomocniczy. Zwraca się na nie uwagę i mają one duże znaczenie przy leczeniu PCOS, ale nie decydują o rozpoznaniu choroby.

Z czym różnicować PCOS?

Rozpoznanie PCOS musi być poprzedzone wykluczeniem innych przyczyn zaburzeń owulacji i hiperandrogenizmu. Konieczne jest wykonanie badań w kierunku chorób mogących powodować nieregularne lub nieobecne miesiączki. Należą do nich:

Przyczyna PCOS jest uwarunkowana genetycznie, nieusuwalna i do końca nieznana.

Jak leczyć PCOS?

Lek, który najbardziej „zamieszał” w sprawie leczenia PCOS, to lek przeciwcukrzycowy – metformina. Okazuje się, że jej podawanie nie tylko normuje gospodarkę cukrową u osób z zaburzeniami glikemii i nie tylko przyczynia się do spadku wagi ciała osób otyłych, ale również zmniejsza objawy hiperandrogenizmu (takich jak łojotok, trądzik, nadmierne owłosienie ciała), przywraca cykle owulacyjne i ułatwia zajście kobiety w ciążę.

Lek ten jest podawany u większości chorych z otyłością oraz – według indywidualnych wskazań – u innych pacjentek. W leczeniu PCOS duże znaczenie mają również tradycyjne metody, jak dieta, sport i wsparcie psychologiczne.

Leczenie PCOS ma charakter objawowy i polega na niwelowaniu skutków choroby. Zbyt duże stężenie męskich hormonów we krwi zwalczane jest lekami antykoncepcyjnymi, ewentualnie kojarzonymi z lekami antyandrogennymi. Przy problemach z zajściem w ciążę i w cyklach bezowulacyjnych stosuje się lek indukujący owulację (klomifen) albo syntetyczny hormon przysadkowy FSH. Niekiedy lekarze podejmują decyzję o leczeniu operacyjnym lub o zapłodnieniu in vitro.

Joanna Krocz, ponad rok temu

Bibliografia

  • Bręborowicz G.H., (red.), Położnictwo i ginekologia, t. 2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3927-6.

Zespół policystycznych jajników

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

hormony

iworewen • ostatni post 2 dni temu

1

cd

blondyneczkaa • ostatni post 14 godzin temu

93
Artykuły Zespół policystycznych jajników
Zespół policystycznych jajników

PCOS

PCOS

Objawy PCOS są bardzo zróżnicowane. Zespół policystycznych jajników u różnych kobiet może objawiać się w odmienny sposób. Czym dokładnie jest PCOS? Do końca nie wiadomo.

Zespół policystycznych jajników

Przyczyny PCOS

PCOS (ang. Polycystic Ovary Syndrome) to skrócona nazwa zespołu policystycznych jajników. Choroba dotyczy około 5-10% kobiet w wieku rozrodczym (...) podwzgórza przez hormon gonadoliberynę - GnRH. GnRH to hormon wydzielany...

Zespół policystycznych jajników

Leczenie PCOS

prawidłowej owulacji nawet u połowy kobiet z zespołem policystycznych jajników. Odpowiednia dieta i zwiększona aktywność fizyczna zwiększają wrażliwość tkanek (...) w leczeniu zespołu policystycznych...

Niepłodność

Syndrom policystycznych jajników zwiększa ryzyko autyzmu

Syndrom policystycznych jajników zwiększa ryzyko autyzmu

Dzieci kobiet, które chorują na zespół policystycznych jajników (PCOS), są bardziej narażone na autyzm - wynika z najnowszych badań (...) naukowcy z Wydziału Nauk nad Zdrowiem Publicznym w Instytucie Karolinska w Szwecji. Dowiedli,...

Rodzina

Objawy niepłodności, które bagatelizujemy

Objawy niepłodności, które bagatelizujemy

się także z problemami z owulacją. Zaburzenia te występują u ok. 25 proc. niepłodnych par. Najczęstszą przyczyną zaburzeń miesiączkowania jest PCOS (...) . W związku z tym możemy go również traktować jako symptom niepłodności. Trądzik...

Zdrowie kobiety

Zdrowotne zalety tabletek antykoncepcyjnych

Zdrowotne zalety tabletek antykoncepcyjnych

wystąpienia raka jajnika oraz łagodzą objawy endometriozy. Dobór odpowiednich tabletek antykoncepcyjnych wymaga wywiadu lekarskiego i przeprowadzenia (...) popularnych pigułek ma też dobre strony. Terapia hormonalna reguluje miesiączki,...

Maluch

Zaszła w ciążę będąc w ciąży

Zaszła w ciążę będąc w ciąży

. ## Leczenie hormonalne W 2006 roku u Kate Hill, mieszkanki Australii, zdiagnozowano (https://parenting.pl/portal/objawy-pcos). Kobieta miała (...) Kate Hill zmaga się z PCOS, czyli zespołem policystycznych...

Uczeń

Objawy, które mogą świadczyć o torbielach jajników

Objawy, które mogą świadczyć o torbielach jajników

Torbiele jajników to częste schorzenie pojawiające się u kobiet w każdym wieku. Czynnikami zwiększającymi ryzyko ich powstawania jest: PCOS (...) , tak jest np. z cystami powstałymi w zespole policystycznych jajników, czyli PCOS....

USG ciążowe

Torbiel jajnika w ciąży

objawy, a także zamienić się w formę nowotworową. Rodzaje torbieli jajnika Torbiele na jajnikach to zazwyczaj niegroźne twory (...) rodzajem torbieli są drobne torbiele pojawiające się w przebiegu zespołu policystycznych...