Objawy i leczenie kataralnego zapalenia ucha u dzieci

Kataralne zapalenie ucha może dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jest konsekwencją źle wyleczonego przeziębienia. To dolegliwość bolesna, ale i uciążliwa. Nieżytowemu zapaleniu ucha towarzyszą bowiem szumy i upośledzenie słuchu.

Kataralne zapalenie ucha – przyczyny

Najczęściej za dolegliwość tę odpowiadają wirusy, które wywołują również infekcje górnych dróg oddechowych.

Polecane wideo:

Nieżytowe zapalenie ucha uznaje się za powikłanie choroby przeziębieniowej. Patogeny z łatwością rozprzestrzeniają się z nabłonka błony śluzowej nosa na błonę śluzową trąbki słuchowej i ucha środkowego. Dzieje się tak zwłaszcza u najmłodszych pacjentów, których trąbki słuchowe są znacznie krótsze.

W przypadku dzieci ważne jest przede wszystkim poprawne usuwanie wydzieliny z nosa. Jeśli będzie ona w nim zalegać, wówczas o wiele łatwiej o nieżytowe zapalenie ucha.

Kataralne zapalenie ucha – objawy

Nieżytowe zapalenie ucha jest chorobą wtórną. Istotne jest zatem, aby wyleczyć chorobę podstawową, czyli przeziębienie.

Najważniejszą kwestią jest prawidłowe usuwanie wydzieliny. Jeśli jest ona wodnista, wówczas warto zastosować odpowiednie preparaty, które zmniejszą obrzęk i ukrwienie błony śluzowej nosa. W przypadku gęstego kataru, warto stosować wodę morską.

Można również użyć maść majerankową, która ułatwi oddychanie.

Stan zapalny ucha manifestuje swoją obecność przede wszystkim bólem, który przez dorosłych pacjentów opisywany jest jako przeszywający.

Inne objawy kataralnego zapalenia ucha to:

  • uczucie zwiększonego ciśnienia w uchu,
  • dyskomfort odczuwany w chwili żucia i przełykania pokarmów,
  • upośledzenie słuchu.

Chorobie towarzyszyć mogą objawy ogólne, tj. stan podgorączkowy, osłabienie, uczucie rozbicia, kaszel, zmęczenie.

Kataralne zapalenie ucha – leczenie

W przypadku nieżytowego zapalenia ucha istotne jest leczenie choroby podstawowej. Gdy zatem dziecko zgłasza niepokojące objawy, m.in. skarży się na ból ucha, należy udać się z nim do lekarza.

Do pediatry trzeba zgłosić się również wówczas, gdy mimo kilku dni leczenia, katar i kaszel nie ustępują. W czasie badania otoskopem lekarz jest w stanie zaobserwować zmiany w uchu.

Dolegliwość tę leczy się najczęściej stosując preparaty o działaniu obkurczającym. Zmniejszają one stan zapalny w obrębie trąbki słuchowej. Zaleca się również sięgnięcie po leki przeciwhistaminowe.

Podanie antybiotyku jest uzasadnione w sytuacji, gdy doszło do nadkażenia bakteryjnego.

Dziecku ulgę przynieść mogą ponadto leki przeciwbólowe, tj. paracetamol.

Jeśli dolegliwość będzie nawracać lub gdy rodzic zauważy pogorszenie słuchu u swojej pociechy, wówczas konieczna jest wizyta u laryngologa. Specjalista oceni stan błony bębenkowej, ale też zwróci uwagę na gardło i nos. Nawracające problemy z uszami mogą bowiem mieć uzasadnienie, np. w przeroście migdałka gardłowego.

Jeśli dziecko nie ma upośledzonej odporności, wówczas kataralne zapalenie ucha często ustępuje po 7-10 dniach (równocześnie z innymi objawami przeziębienia).

Powikłania nieżytowego zapalenia ucha diagnozowane są stosunkowo rzadko. Pojawiają się najczęściej wówczas, gdy w odpowiednim momencie nie podjęte zostało leczenie.

Jak zapobiegać wystąpieniu kataralnego zaplenia ucha?

Istotna jest tu przede wszystkim odpowiednia higiena nosa. Zalegająca w nim wydzielina powinna być regularnie usuwana. U młodszych dzieci do tego celu stosuje się specjalne aspiratory, przedszkolaki powinny radzić już sobie z samodzielnym oczyszczaniem nosa.

Ważne jest również powietrze, którym dziecko oddycha. Nie wolno narażać go na wdychanie dymu tytoniowego. Trzeba ponadto wietrzyć mieszkanie, zwłaszcza przed snem i dbać o to, by temperatura w pomieszczeniach, w których przebywa dziecko nie przekraczała 21°C.

Jesienią kataralne zapalenie ucha diagnozowane jest zdecydowanie częściej niż w okresie wiosennym. Warto wiedzieć czym dolegliwość ta się objawia, by w porę podjąć się jej leczenia. To pozwoli uchronić dziecko przed powikłaniami.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Jedzenie

aga2410 • ostatni post 3 tygodnie temu

2
Artykuły Maluch
Maluch

Karmienie maluszka

Karmienie maluszka

Zbliżając się do drugich urodzin nasze dziecko powinno czerpać większość składników odżywczych z pokarmów stałych. Musi w związku z tym odżywiać się w sposób urozmaicony.

Maluch

Rodzinny piknik

Rodzinny piknik

Odpowiednie przygotowanie do pikninku to podstawa. Niezbędne będą koc piknikowy i zestaw papierowych tacek i serwetek oraz plastikowych kubeczków i sztućców. Serwetki papierowe (6,99 PLN) to niezbędne wyposażenie na piknik. W PEPCO znajdą się również...

Maluch

Najdziwniejsze zwyczaje świąteczne z różnych stron świata

Najdziwniejsze zwyczaje świąteczne z różnych stron świata

Polskie tradycje W Polsce według tradycji Wigilia rozpoczyna się po zapadnięciu zmroku, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Zgromadzona rodzina rozpoczyna kolację składająca się z tradycyjnych 12 dań. Pod obrusem rozłożone jest sianko, a najstarsza...

Maluch

8 najgorszych prezentów dla dzieci

8 najgorszych prezentów dla dzieci

przy jednym stole z rodziną, którą nie widzieli przez długi czas. Maluchy jednak czekają nie tylko na babcie, dziadków, ciocie, wujków. Tu chodzi (...) mogą jedynie służyć celom edukacyjnym, aby maluch poznał świat...

Maluch

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Wrogowie zdrowia zębów O tym, że cukier nie jest sprzymierzeńcem zdrowych zębów - wiadomo nie od dziś. Jednak gorszy od białego proszku wpływ na zdrowie uzębienia mają produkty kleiste, które przylegają do zębów i stwarzają bakteriom wywołującym próchnicę...

Maluch

Cieciorka - warzywo idealne dla dzieci

Cieciorka - warzywo idealne dla dzieci

Co warto wiedzieć o ciecierzycy? Cieciorka, zwana również ciecierzycą lub grochem włoskim, jest klasyfikowana jako roślina strączkowa. Jest niezwykle popularna na Bliskim Wschodzie i w krajach basenu Morza Śródziemnego. Wykorzystuje się ją do przygotowania...

Maluch

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nie tylko woda Co pić, gdy na dworze żar leje się z nieba? Jak się nawadniać? Czysta woda nie zawsze zdaje egzamin. Napoje słodzone? Są wysokokaloryczne i sprawiają, że pragnienie rośnie. Herbata? Nuda. Wybierz wody owocowe. ****Są pyszne, nawadniają,...

Maluch

Co może sygnalizować ból gardła?

Co może sygnalizować ból gardła?

Przyczyny bólu gardła Ból gardła jest częstym objawem wielu chorób, infekcji wirusowych czy bakteryjnych. Jego leczenie bywa bolesne i może trwać nawet przez kilka tygodni. Jednak, by wdrożone leki naprawdę były skuteczne, należy określić przyczynę bólu....

Maluch

Zapomniane ozdoby świąteczne. Prawdziwy PRL

Zapomniane ozdoby świąteczne. Prawdziwy PRL

Święta, których już nie ma Gdy wspominasz swoje święta, co pamiętasz? Choinkowe lampki z klipsem, mocowane do gałązek drzewka? A może bombki w kształcie grzybków lub kolorowe sopelki i - przede wszystkim - pajacyki z ozdobnych drucików? Choć z dzisiejszego...