Obiad dla przedszkolaka

Przed przyrządzeniem obiadu dla przedszkolaka musimy dobrze się zastanowić. To właśnie w wieku przedszkolnym kształtują się u dziecka pewne nawyki żywieniowe, które pozostaną z nim na dłużej, być może nawet na całe życie. Dziecko przyzwyczaja się do produktów, smaków i przypraw. Postarajmy się, aby to, co serwujemy naszemu dziecku było zdrowe: zawierało niezbędne mu w tym wieku witaminy i minerały, tłuszcze, białka i węglowodanyzłożone.

Żywienie przedszkolaka

Żywienie przedszkolaka powinno być przemyślane i regularne. Posiłki podajemy o takich samych porach tak, aby dziecko się do nich przyzwyczaiło. Podajemy śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację. Przestrzegajmy także zasady niejedzenia słodyczy przed obiadem, jeśli nie chcemy, aby dziecko później grymasiło.

Polecane wideo:

Posiłki dla przedszkolaka przede wszystkim powinny dziecku dostarczyć energii, a także wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Nie zapominajmy o chudym mięsie bogatym w białko, rybach zawierających zdrowe kwasy tłuszczowe Omega-3, świeżych owocach i warzywach bogatych w witaminy. Ciemny ryż, pełnoziarnista mąka i ciemny makaron dostarczają dziecku błonnika w stopniu znacznie większym niż ich białe odpowiedniki.

Menu przedszkolaka powinno być urozmaicone, aby mieć pewność, że zapewniamy dziecku różnorodne składniki odżywcze, potrzebne dla jego rozwoju. Dzieci lubią grymasić przy jedzeniu, dlatego też warto podawać różnorodne potrawy. Świetnie sprawdza się tutaj kuchnia włoska.

Zadbajmy także o estetykę podawanych potraw, szczególnie jeśli mamy w domu niejadka. Kolorowe sałatki, jajko na twardo z wąsami ze szczypiorku, czy kuleczki z ryżu to tylko kilka pomysłów na to, by podać ciekawy obiad dla przedszkolaka. Nawet największy niejadek będzie chętnie zjadał zabawne, kolorowe dania. Pamiętajmy także o ulubionym talerzyku i widelczyku dziecka, jeśli takie ma.

Dobry przykład dla malucha to jego rodzice. Mama i tata ze smakiem jedzący sałatkę sprawią, że malec będzie chciał ich naśladować. A o to przecież chodzi!

Przykładowy obiad dla przedszkolaka

Starajmy się podawać potrawy o smakach, które odpowiadają dziecku. Jeśli maluch lubi słodkości, można zrobić pierogi z jagodami lub z truskawkami. Jeśli woli kwaskowate potrawy, można przyrządzić pierś z kurczaka w sosie słodko-kwaśnym. Dzieci raczej nie lubią ostrych przypraw, dlatego raczej zrezygnujmy z pieprzu i curry. Pomysł na obiad dla dziecka to także kotleciki z cukinii, jeśli maluch nie lubi mięsa. Pamiętajmy jednak, by mięso pojawiło się w menu przedszkolaka. Możemy na przykład upiec filety z kurczaka (inne rodzaje mięsa staramy się przyrządzić tak, by były miękkie) z ananasem i z serem. Takie połączenie powinno posmakować nawet niejadkom. Na obiad starajmy się zawsze podawać surowe warzywa w postaci sałatki, niezależnie od głównego dania. Unikajmy pizzy i frytek na obiad przedszkolaka.

Do picia przy obiedzie najzdrowiej jest podawać niegazowaną wodę mineralną, średniozmineralizowaną. Przyzwyczai to dziecko do takiego napoju zamiast podrażniających żołądek gazowanych i słodkich napojów. Uważajmy także na „naturalne” soki owocowe, gdyż w większości są one dosładzane – cukrem lub syropem glukozowo-fruktozowym. Zdrowiej jest dać dziecku do picia wodę, zaś na deser owoce.

Wapń jest bardzo ważny dla rozwoju kości dziecka, jednak pamiętajmy, że do 3. roku życia nie podajemy dziecku mleka krowiego. Może ono uczulić dziecko. Po 3. roku życia można raz na jakiś czas dawać dziecku szklankę mleka, np. po obiedzie, ale nie przesadzajmy z jego ilością.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Menu dla przedszkolaka
Menu dla przedszkolaka

Kolacja dla przedszkolaka

, urozmaicających (//parenting.pl/portal/menu-dla-przedszkolaka). Kolacja dla dziecka może być przyrządzona z jajek lub na słodko. Dobry pomysł na kolację dziecka (...) planując **menu przedszkolaka**. ...

Menu dla przedszkolaka

Podwieczorek dla dziecka

Podwieczorek dla dziecka

Podwieczorek powinien być najprzyjemniejszym posiłkiem dnia - smakołykiem, na który dziecko przychodzi do domu punktualnie i dla którego zrobi wszystko (nawet będzie grzeczne cały dzień). Jednak, aby ten pyszny posiłek nie przerodził się w zupełne czekoladowe...

Menu dla przedszkolaka

Tęczowe tosty serowe - hit internetu

Tęczowe tosty serowe - hit internetu

tosty. Danie doskonałe na wiosenne śniadanie dla przedszkolaków. Będzie również atrakcją podczas przyjęć urodzinowych czy rodzinnego pikniku

Menu dla przedszkolaka

Czekoladki Kinder rakotwórcze?

Czekoladki Kinder rakotwórcze?

Organizacja konsumencka Foodwatch wezwała markę Ferrero, jak również Lindt i Schokohappen do usunięcia z półek sklepowych niektórych swoich produktów. Chodzi przede wszystkim o batoniki „Kinder Riegel", praliny „Fioretto Nougat Minis" oraz czekoladę „Sun...

Menu dla przedszkolaka

Menu jak z bajki… Bohaterowie popularnych bajek i ich wzorce odżywiania

Menu jak z bajki… Bohaterowie popularnych bajek i ich wzorce odżywiania

Barwny świat bajek i ich morały towarzyszą dzieciom już od samego początku. Czas spędzony wspólnie z rodzicem nad książeczką z ulubioną bajką ma niebagatelne znaczenie dla rozwoju dziecka. Bajki bawią i uczą, ale czy tworzą też prawidłowe wzorce żywieniowe...

Menu dla przedszkolaka

Śniadanie dla dziecka

w ciągu reszty dnia. Szczególnie ważne jest (//parenting.pl/portal/sniadanie-dwulatka), z reguły z wielką energią i impetem rozpoczynającego każdy dzień. ## Poranne żywienie przedszkolaka

Menu dla przedszkolaka

Przekąska dla dziecka

Przekąska dla dziecka

Podwieczorek powinien być najprzyjemniejszym posiłkiem dnia - smakołykiem, na który dziecko przychodzi do domu punktualnie i dla którego zrobi wszystko (nawet będzie grzeczne cały dzień).