Obcinanie paznokci u niemowląt

Pewnie wydaje ci się, że paznokcie twojego dziecka są znacznie delikatniejsze i bardziej giętkie niż paznokcie dorosłego człowieka. W rzeczywistości jest inaczej, bo niemowlęta posiadają wyjątkowo ostre paznokcie. Jeżeli nie będziesz ich regularnie przycinać, może się to skończyć zarysowaniem lub skaleczeniem twarzy dziecka. W jaki sposób możesz obciąć paznokcie u niemowlęcia?

W jaki sposób w odpowiedni sposób obciąć maleńkiemu dziecku paznokcie?

Paznokcie u noworodka rosną tak szybko, że prawdopodobnie będziesz musiała obcinać je kilka razy w tygodniu. Najlepszym momentem pozwalającym ci na bezpieczne obcięcie paznokci u dziecka bez komplikacji jest czas, kiedy ono śpi. Możesz to zrobić nawet wtedy, gdy dziecko zaśnie w samochodzie w foteliku. Pamiętaj o tym, aby niezbędne akcesoria do paznokci nosić przy sobie. Będziesz potrzebowała rzeczy takich jak:

Polecane wideo:

  • specjalny obcinacz do paznokci dziecka,
  • zestaw do pielęgnacji skóry niemowląt,
  • pilniczek dla niemowląt,
  • woda utleniona,
  • czysta chusteczka.


Kolejny dobry moment na obcinanie paznokci u dziecka to czas po kąpieli, gdy paznokcie są miękkie. Pamiętaj o tym, aby upewnić się, że robisz to w dobrze oświetlonym pomieszczeniu. Najlepiej jedną ręką przytrzymać paluszek dziecka, a drugą dłonią nacisnąć opuszek palca, aby uniknąć przycięcia skóry. Teraz możesz spokojnie obciąć paznokieć.

Bardzo ważne jest to, aby paznokcie były obcięte prosto. Następnie warto wyrównać ich brzegi za pomocą pilniczka, gdyż po obcinaniu są one z reguły ostre i dziecko mogłoby się skaleczyć. Niektóre kobiety zamiast obcinania paznokci piłują je tylko pilniczkiem. Jednak taki zabieg wymaga zdecydowanie większej ilości czasu niż w przypadku obcinania. Jeżeli zdecydujesz się na tego rodzaju manicure, to poproś kogoś, aby przytrzymał dziecko, tak aby za bardzo się ono nie wierciło w trakcie zabiegu.

Co zrobić w przypadku, gdy obcinaczem przecięłaś skórę dziecka?

Niestety przypadkowe rozcięcie skóry palca dziecka zdarza się dosyć często. Bardzo trudno w odpowiedni sposób obciąć paznokcie u takiego maleństwa. Ważne jest to, aby szybko zareagować. Przemyj skórę dziecka wodą utlenioną, a następnie owiń zraniony palec czystą chusteczką i tak przez chwilę ją przytrzymaj. W ciągu chwili krwawienie powinno ustąpić.

Raczej unikaj owijania palca dziecka bandażem. Dziecko w trakcie spania może przykładać obandażowany palec do ust, i może się udławić bandażem. Dzieci bardzo często ssają kciuk, więc lepiej unikać zakładania czegoś na palec. Jeżeli chcesz, możesz zakupić w aptece płynny bandaż, który jest zatwierdzony dla dzieci. Ponadto jest on nietoksyczny, szybko schnie i przyspiesza gojenie się ran.

Pamiętaj o tym, że jeżeli twoje dziecko znajduje się w głębokim śnie, to nie powinny się wydarzyć żadne niekontrolowane sytuacje i ryzyko nacięcia skóry dziecka jest niewielkie. Możesz to sprawdzić, biorąc dziecko na ręce - jeżeli dziecko jest bardzo rozluźnione i jego ramiona luźno opadają w dół, dziecko jest w trakcie głębokiego snu i zabieg obcinania paznokci możesz wykonać w bezpieczny sposób.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Pielęgnacja dziewczynki
Pielęgnacja dziewczynki

Ubiór na spacer

Ubiór na spacer

Spacery zimową porą powinny być krótsze niż latem i należy je stopniowo wydłużać. Ujemna temperatura powietrza nie jest przeszkodą do wychodzenia z dzieckiem na spacer.

Pielęgnacja dziewczynki

Czerwone policzki

Czerwone policzki

Czerwone policzki u niemowląt mogą być oznaką ząbkowania, alergii, skazy białkowej, atopowego zapalenia skóry albo po prostu podrażnieniem wywołanym mrozem, wiatrem czy suchym powietrzem.

Pielęgnacja dziewczynki

Spacer z noworodkiem

Spacer z noworodkiem

Spacer z noworodkiem należy zaplanować ze względu na porę roku, w jakiej dziecko przyszło na świat i oczywiście biorąc pod uwagę kondycję zdrowotną maluszka. Na pierwszy spacer najwcześniej wyjdziemy z noworodkiem urodzonym w porze wiosenno-letniej,...

Pielęgnacja dziewczynki

Opryszczka u niemowląt

Wirus opryszczki jest jedną z najpowszechniejszych przyczyn zapalenia błony śluzowej u małych dzieci między 1. a 3. rokiem życia. To bardzo częsta i zaraźliwa choroba. Wywołuje ją wirus HSV, który najczęściej atakuje właśnie skórę. Oprócz miejsc na...

Ważny temat - Pierwszy krok w alergii pokarmowej i atopowym zapaleniu skóry

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt to innymi słowy wyprysk atopowy lub alergiczne zapalenie skóry. Ten rodzaj wyprysku wygląda jak wysypka (...) o drobnych krostkach, które mogą także zawierać ropę i pękać. U niemowląt...

Spadek masy ciała

Owsiki u niemowląt

o higienę. Należy często myć dziecku ręce, nie pozwalać maluszkowi wkładać brudnych rąk do buzi, dbać o czystość zabawek. Zaleca się obcinanie paznokci (...) Owsiki u niemowląt i małych dzieci to po...

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Błędy w pielęgnacji niemowląt

dla mnie jak najlepiej i bardzo się o mnie troszczysz, ale kilka rzeczy powinnaś robić nieco inaczej. Kąpiel niemowląt Droga Mamo: Lubię się kąpać (...) . Higiena intymna niemowląt Na koniec mam jeszcze...

Rodzina

Co wygląd paznokci mówi o stanie zdrowia?

Co wygląd paznokci mówi o stanie zdrowia?

, orzechy laskowe, orzechy arachidowe oraz kiełki pszenicy. Inne przyczyny zażółcenia płytki Żółta barwa paznokci może również świadczyć o przewlekłych (...) infekcjach grzybiczych czy łuszczycy. W skrajnych przypadkach może to być również...

Spadek masy ciała

Gronkowiec u małego dziecka

Gronkowiec u małego dziecka

Gronkowiec u niemowląt jest bardzo niebezpieczną bakterią, która wymaga specjalistycznego leczenia. Gronkowce to kuliste bakterie, które układają się w charakterystyczne grona - stąd ich nazwa.