Obawy młodej mamy

Jestem w ciąży. JA JESTEM W CIĄŻY!! Widzisz dwie kreski na teście ciążowym, patrzysz w lustro i dostrzegasz zupełnie inną osobę. Nie beztroską kobietę, nie lubiącą sobotnie imprezki w gronie znajomych, szaloną duszę towarzystwa, ale… przyszłą mamę! Rodzi się malec. – Jestem już mamą! - myślisz. Cieszysz się, bo będziesz mieć teraz przy sobie tę małą istotkę, bo zmieni się Twój świat, bo szczęście zawita w twoje życie. Ale też… czujesz niepokój. Martwisz się, bo uważasz, że to coś nienormalnego – powinnaś przecież się tylko cieszyć, a nie panikować. Musisz wiedzieć jednak, droga mamo, że niepokój, jaki teraz Cię ogarnia, to rzecz normalna, nie możesz się tego wstydzić.

Polecane wideo:

Rozterki matki

10 spraw, jakie pojawiają się w sercu i głowie młodej mamy:

  • Nie nadaję się!

Pierwsze tygodnie nowej sytuacji mogą być dla Ciebie… szokiem. Malec płacze, ty nieraz nie potrafisz go uspokoić. Obwiniasz się o brak umiejętności. To normalne. Chciałabyś pomóc maluszkowi, a on wciąż szlocha i zawodzi. Pamiętaj – płacz u dziecka jest normalny i nie musi świadczyć wcale, że ono czegoś potrzebuje. Może być nakarmione i mieć sucho, a i tak będzie krzyczeć – tak się komunikuje ze światem, tak przekazuje swoje emocje. Z czasem się do tego przyzwyczaisz i nauczysz rozróżniać płacz dziecka.

  • Mam dość!

Myślisz, a zaraz potem obwiniasz się: - Jak w ogóle mogłam tak pomyśleć! – Nie przejmuj się. Jesteś zmęczona i niewyspana, chciałabyś odpocząć, a nie możesz. Masz prawo czuć się podenerwowana. W takiej sytuacji poproś partnera, mamę, teściową o chwilę dla malca, a sama weź kąpiel, przejdź się lub po prostu połóż.

  • Czy dobrze je karmię?

Zastanawiasz się bez przerwy, czy dajesz malcowi wystarczająco dużo jedzenia. Pamiętaj, że jeśli malec odpowiednio przybiera na wadze, nie jest apatyczny, to na pewno karmisz go wystarczająco. Czasem młode mamy patrzą na karmienie dziecka przez pryzmat ilości, jakie jedzą dorośli. Maleństwo je kilka razy mniej, nie potrzebuje, póki jest niemowlaczkiem, porządnego obiadu, kolacji, deseru itp. Wystarczy mu mleko, kaszka, przecier warzywny czy owocowy. Wszystko w swoim czasie.

  • Ono coś za cicho śpi

Myślisz i bez przerwy wstajesz, nachylasz się nad dzieckiem, sprawdzasz czy oddycha. To normalne. Niemalże każda mama przez to przechodzi.

  • Ubrałam je za ciepło/za lekko

Naucz się, że maluszkowi zakładasz średnio jedną warstwę więcej niż sobie. Na spacer zabieraj zawsze dodatkowy kocyk. Sprawdzaj też dziecku temperaturę, dotykając karku.

  • Bez przerwy dzwonię do lekarza

To także normalne. Jeśli to Twoje pierwsze dziecko, wszystkiego się dopiero uczysz. A wiadomo - uczyć musisz się od kogoś. Jeśli coś w zachowaniu dziecka Cię niepokoi, zawsze warto się uspokoić pytając fachowca.

  • Mam ochotę na samotność

Zmęczona ciągłą pracą przy dziecku pragniesz chwili odpoczynku. Zrób tak jak w punkcie „2”: poproś kogoś z rodziny o opiekę nad dzieckiemi daj sobie chwilę relaksu.

  • Czuję się uziemiona

Im dłużej siedzisz w domu, tym więcej myślisz - każdy dzień z dzieckiem zdaje Ci się taki sam. Boisz się, że tak będzie zawsze. OTÓŻ NIE! Urozmaić sobie ten wychowawczy czas. Spakuj się, wsiądź z malcem w samochód i pojedźcie na spacer w inne miejsce, gdzie jeszcze nie byliście. Odwiedź swoje koleżanki, pójdźcie gdzieś razem. Nie bój się zabierać maluszka ze sobą. Unikaj tylko hipermarketów - nie są to korzystne miejsca dla dzieciaczków.

  • Chyba już nie jestem atrakcyjna

O co to, to nie!!! Jesteś, i to podwójnie. Jesteś kobietą i matką. Opieka nad maleństwem ma Cię wznosić i uskrzydlać, a nie podłamywać. Gdy maluszek śpi, ułóż sobie włosy, zrób makijaż, zrób peeling, etc. Piękna mamato naprawdę najcudowniejsze zjawisko świata.

  • Nie wiem, czy jestem dobrą mamą

Oczywiście, że jesteś. Stworzyliście z partnerem nowe życie, a Ty je pielęgnujesz i dbasz o nie.
JESTEŚ DOBRĄ MAMĄ w 100%!!!

Ewelina Niestrawska-Mazur

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Emocje w ciąży
Emocje w ciąży

W oczekiwaniu na dzidziusia

W oczekiwaniu na dzidziusia

Oczekiwanie na potomstwo i snucie planów z nim związanych jest ekscytujące zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla ojca.

Emocje w ciąży

Przyszła mama

Przyszła mama

Tak to już jest z kobietami, że gdy tylko zobaczą dwie kreski na teście ciążowym, zaczynają robić zakupy. Nawet jeżeli początkowo ograniczają się wyłącznie do planowania i zwiedzania sklepów. Wybierają meble, zabawki (na następne 10 lat), ubrania, grzechotki,...

Emocje w ciąży

Uczucie osamotnienia

Uczucie osamotnienia

Ciąża to piękne chwile w życiu kobiety, ale jednocześnie wielkie wyzwanie. Dobrze, kiedy czas oczekiwania na dziecko można dzielić z partnerem, kiedy można porozmawiać o wszystkich obawach, lękach, marzeniach, wątpliwościach i nadziejach.

Emocje w ciąży

Obawy w ciąży

Obawy w ciąży

Ciąża to okres huśtawki hormonalnej, więc twoje emocje mogą być nieadekwatne do sytuacji. Jeśli sobie z nimi nie radzisz, poszukaj profesjonalnej pomocy.

Emocje w ciąży

Pierwsze dziecko

Pierwsze dziecko

Oczekiwanie na pierwsze dziecko jest niesamowitym przeżyciem.

Emocje w ciąży

Przesądy w ciąży

Przesądy w ciąży

Przyszła mama bardzo często jest atakowana przez najbliższych przesądami dotyczącymi tego co powinna robić, a czego unikać w czasie ciąży (...) jest, niestety, ziarenko prawdy. Jeśli do tej pory byłaś bierna i był Ci obcy wysiłek...

Emocje w ciąży

Hormony w ciąży

Ciąża to prawdziwa huśtawka nastrojów. Przez dziewięć miesięcy ciąży kobieta doświadcza skrajnych emocji. Śmiech i łzy, radość i smutek, euforię (...) będą jedynie pozytywne emocje....

Emocje w ciąży

Samotność w ciąży

Ciąża to piękne chwile w życiu kobiety, ale jednocześnie wielkie wyzwanie. Dobrze, kiedy czas oczekiwania na dziecko można dzielić z partnerem (...) o rodzinę. Bierze nogi za pas, a przyszła mama musi radzić sobie ze wszystkimi obowiązkami....

Emocje w ciąży

Nastrój w ciąży

na maluszka i jak dbać o samopoczucie w czasie ciąży? Ciążowe emocje Nie ma szablonu czy wzorca, w jaki musiałaby wkomponować się ciężarna ze swoim (...) Nastrój w ciąży jest bardzo zmienny z powodu...

Emocje w ciąży

Sny w ciąży

Sny w ciąży

Sny w ciąży u większości kobiet są dużo bardziej szczegółowe, pełne kolorów i smaków, emocji - pozytywnych i negatywnych. Zarówno koszmary (...) emocje są silniejsze niż zwykle, potrzeba do nich więcej...