Trwa ładowanie...

O jakich chorobach mogą świadczyć siniaki?

Avatar placeholder
28.07.2021 21:44
O jakich chorobach mogą świadczyć siniaki?
O jakich chorobach mogą świadczyć siniaki?

Siniaki u dzieci zawsze budzą niepokój. Mogą świadczyć o stłuczeniu lub stosowanej wobec dziecka przemocy domowej. Podczas urazu mechanicznego dochodzi do pęknięcia naczyń krwionośnych, w skutek czego skóra nabiera fioletowej barwy. Ale siniaki występują także wtedy, gdy w organizmie zaczyna toczyć się proces chorobowy.

spis treści

1. Kiedy siniak powinien niepokoić?

Dzieci, szczególnie te w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, są niezwykle aktywne. Ruch jest bowiem dla nich naturalną potrzebą, której zaspokojenie jest niezbędne do prawidłowego rozwoju fizycznego organizmu. Jeśli siniaki na ciele dziecka pojawiają się w wyniku upadku czy uderzenia o twardy element i występują zazwyczaj na nogach – nie są groźne.

Nie zawsze jednak siniak powstaje wskutek urazu mechanicznego. Jeśli pojawia się samoistnie, jest pierwszym objawem choroby.

Zobacz film: "Co należy wiedzieć na temat fizjologii dwulatka?"

Zmiany na skórze trzeba koniecznie pokazać lekarzowi jeśli siniaki:

  • pojawiają się znikąd i bez wyraźnej przyczyny,
  • znajdują się miejscach, które nie mają związku z uderzeniem,
  • pojawiają się nawet po delikatnym dotknięciu skóry,
  • wiążą się z ogromnym bólem, któy uniemożliwia normalne funkcjonowanie,
  • są bardzo rozległe, a ich rozmiar jest nieadekwatny do urazu.

Siniaki nie zawsze świadczą o uderzeniu lub przemocy. Zdarza się, że są symptomem choroby. Wczesne jej rozpoznanie pozwoli na postawienie diagnozy i wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Dlatego też nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty. O jakich zatem chorobach mogą świadczyć przerwane naczynia krwionośne?

2. Hemofilia

Hemofilia, czyli obniżona krzepliwość krwi w wyniku braku w niej czynnika krzepnięcia, przejawia się skłonnością do tworzenia się siniaków nawet po lekkim uderzeniu. Zmiany są zazwyczaj rozległe i intensywne. U osób chorych, poza siniakami, obserwuje się także silne krawawienie nawet po delikatnym skaleczeniu i częste wycieki krwi z nosa. Zdarza się, że krew występuje także w moczu.

Każdy z tych objawów jest charakterystyczny dla choroby i należy jak najszybciej zgłosić go lekarzowi. Specjalista zleci wykonanie badań i dobierze odpowiednie leczenie.

3. Anemia

Objawy anemii przez długi czas są niejednoznaczne. Skóra staje się blada i sucha, pojawia się stałe zmęczenie, brak apetytu i energii. Jeśli jednak objawy występują jednocześnie – jest bardzo prawdopodobne, że lekarz zleci wykonanie badań w kierunku poziomu hemoglobiny, niedoboru żelaza lub witaminy B12.

To właśnie brak tych dwóch składników odżywczych może być przyczyną powstawania siniaków. Dzieje się tak, ponieważ są one czynnikami krwiotwórczymi. Ich brak powoduje spadek poziomu hemoglobiny, czerwonych krwinek i płytek krwi, a to prowadzi do zaburzeń krzepliwości. Gdy ta jest zaburzona, naczynia krwionośne są kruche i łatwo o siniaki.

Aby nie dopuścić do anemii, warto wprowadzić do diety buraki, szpinak, jaja, rośliny strączkowe oraz natkę pietruszki.

4. Choroby nerek lub wątroby

Niewydolność nerek jest groźną chorobą, a jej pierwszymi objawami mogą być właśnie siniaki. Dlaczego? Jednym ze skutków niewydolności nerek jest zaburzenie krzepliwości krwi, co prowadzi do pękania naczyń krwionośnych i zasinień na skórze.

Symptomami potwierdzającymi chorobę są także: bladość skóry, długotrwałe osłabienie, krwawienia z nosa, bóle brzucha. U dzieci uwagę powinno zwrócić jednak przede wszystkim spowolnienie tempa wzrostu.

W przypadku chorób wątroby, siniaki pojawiają się zazwyczaj na nogach, towarzyszą im obrzęki. Występują także ból brzucha i nudności.

5. Białaczka

Liczne siniaki i wybroczyny, zazwyczaj występujące bez wyraźnych przyczyn mogą być symptomem rozwijającego się w organizmie nowotworu. Mowa o białaczce.

U chorego dziecka obserwuje się także zmęczenie, bóle kości i swędzenie skóry. Jeśli oprócz tego często choruje i ma bladą cerę, udaj się do lekarza. Te objawy mogą, choć nie muszą być oznaką białaczki. Dlatego przed jakimkolwiek leczeniem, należy wykonać badania, które wykluczą chorobę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl[multicontent title="" content-id="61015128330aae7f412b9045|59dde727dbc9ffc8188b457c|5666ea719a26b6003e8b4567" content-title="25-latka urodziła dziewięcioraczki. Potrzebują zmiany pieluch nawet sto razy dziennie|Dieta a rak piersi. Produkty polecane w profilaktyce| 5 znaków ostrzegawczych, które mogą świadczyć o autyzmie u dziecka"]

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze