Trwa ładowanie...

O grypie pomyśl jesienią

 Agnieszka Gotówka
01.01.2019 22:05
Szczepienia na grypę
Szczepienia na grypę (123RF)

Szczyt zachorowań w Polsce ma miejsce w pierwszych miesiącach roku, ale specjaliści przekonują, że to właśnie teraz jest odpowiedni czas na to, by zaszczepić się przeciwko grypie. Czy warto?

Z pewnością tak, jeśli przyjrzymy się statystykom. Liczba zachorowań na grypę z roku na rok jest bowiem coraz wyższa. NIZP-PZH podaje, że od września 2015 roku na grypę i choroby grypopodobne zachorowało aż 4 035 178 osób. To niemal 7 proc. więcej niż w poprzednim sezonie. O 32 proc. wyższy był odsetek pacjentów, którzy wymagali hospitalizacji. Niestety, 140 chorych zmarło z powodu grypy i związanych z nią powikłań. Odnotowano ponadto wiele przypadków zarażeń wirusem grypy A/H1N1.

Dziecko chore na grypę
Dziecko chore na grypę (123RF)
Zobacz film: "AH1N1 - jak się ustrzec przed zakażeniem?"

Najnowsze meldunki NIZP-PZH również nie są optymistyczne. W okresie od 23 do 31 sierpnia 2016 roku zarejestrowano w Polsce ogółem 34 234 zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę.

1. Nierówna walka z wirusem

Choć lato jeszcze się nie skończyło, do aptek i zakładów opieki zdrowotnej trafiły już nowe szczepionki przeciw grypie. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy wskazują, że to właśnie teraz jest najlepszy czas na to, by wzmocnić odporność i uchronić się przed powikłaniami pogrypowymi.

W tym roku skład szczepionki przeciw grypie został zaktualizowany. Pojawiły się w niej dwa nowe szczepy wirusa.

Szczepienie przeciw grypie powinny rozważyć zwłaszcza osoby z grup ryzyka, do których należą:

Grypa może jednak dotyczyć każdego. I choć jest infekcją często bagatelizowaną, jest w stanie poważnie osłabić dotychczas zdrową i silną osobę.

  • W każdej dziedzinie życia, ważna jest konsekwencja i regularnośćTa sama reguła dotyczy szczepień. Coroczne szczepienia uodporniają nasz organizm na wszystkie występujące w szczepionce typy wirusa grypy.

Regularne szczepienie chroni w szczególności przed groźnymi dla zdrowia i życia powikłanymi grypowymi – powiedział prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

2. Objawy grypy

Grypa to zespół objawów klinicznych, które związane są z zakażeniem układu oddechowego. Choroba pojawia się nagle, jej okres wylęgania jest bardzo krótki (średnio są to dwa dni).

O grypie nie bez powodu mówi się, że „zwala z nóg”. Jej objawy są niezwykle gwałtowne. Pacjent skarży się na ból głowy, mięśni, ma dreszcze i gorączkę.  W przebiegu infekcji pojawić się może również ból gardła, nieżyt nosa i suchy kaszel.

Grypa jest chorobą wirusową, więc w jej przebiegu nie jest konieczne aplikowanie antybiotyków. Choremu podaje się leki przeciwgorączkowe, np. paracetamol lub niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen). Ze względu na ryzyko zespołu Reye’a u dzieci i młodzieży do 18. roku życia nie wolno stosować kwasu acetylosalicylowego.

W niektórych przypadkach stosuje się leki przeciwwirusowe.

3. Powikłania grypy

Według danych Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, na świecie średnio co minutę z powodu grypy umiera jedna osoba. Jest to choroba podstępna oraz niebezpieczna, przede wszystkim ze względu na stosunkowo wysokie ryzyko powikłań.

A jest ich cała lista, by wspomnieć choćby o zapaleniu płuc, anginie paciorkowcowej, zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych. Wyjście z choroby jest zdecydowanie trudniejsze w przypadku osób z współwystępującymi chorobami przewlekłymi, takimi jak: cukrzyca, POChP, astma, choroba niedokrwienna.

Podstawową metodą profilaktyki jest szczepienie. Nie daje ono 100 proc. gwarancji ochrony przed chorobą, gdyż uzależnione jest od sezonu i stanu zdrowia chorego.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze