Trwa ładowanie...

Jesteś w ciąży?! Zaplanuj szczepienia swojego maleństwa już dziś

Avatar placeholder
12.10.2020 17:26
Jesteś w ciąży?! Zaplanuj szczepienia swojego maleństwa już dziś
Jesteś w ciąży?! Zaplanuj szczepienia swojego maleństwa już dziś (123rf)

Zapobieganie chorobom jest zawsze lepsze od ich leczenia. Prewencja chorób dzięki zastosowaniu szczepionek niesie za sobą korzyści zarówno indywidualne ‒ dla danego maluszka, jak i dla całej populacji.

Z punktu widzenia rodzica szczepienia chronią malucha (a także dorosłych) przed zachorowaniem na, często bardzo poważne, choroby zakaźne, pozwalając dziecku na prawidłowy rozwój, nie narażając go na niepotrzebny stres i pobyty w szpitalu. Dodatkowo zaszczepienie pozwala rodzicom na uniknięcie dodatkowych kosztów związanych z zakupieniem leków czy przebywaniem na zwolnieniu.

Szczepienia są również bardzo ważne z punktu widzenia całej społeczności, chronią bowiem nie tylko zdrowie zaszczepionego malucha, ale także pośrednio osoby z jego otoczenia: rodzeństwo, rodziców, dziadków, kolegów ze żłobka, przedszkola, szkoły.

Wprowadzenie szczepień do tzw. kalendarza szczepień pozwoliło na ograniczenie chorób, które kiedyś występowały bardzo powszechnie i powodowały wysoką umieralność w populacji zarówno dzieci, jak i dorosłych (na przykład polio, krztusiec, tężec, różyczka i inne).

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowy sen niemowlaka?"

Ponieważ szczepienia są tak ważne nie tylko z punktu widzenia pojedynczej osoby, ale całego społeczeństwa, w większości państw obowiązek ich stosowania został uregulowany prawnie. W naszym kraju kwestia szczepień jest uregulowana w Programie Szczepień Ochronnych, obejmującym szczepienia zalecane i obowiązkowe. Dokument ten jest aktualizowany co roku. Środki finansowe na szczepienia obowiązkowe pochodzą ze skarbu państwa, dlatego są one bezpłatne. Natomiast szczepienia zalecane ze względu na ograniczone środki finansowe nie są refundowane przez państwo, rodzic musi zapłacić za nie sam.

Umieszczenie szczepionki na liście zalecanych zobowiązuje każdego lekarza do poinformowania rodziców o możliwości jej zastosowania i płynących z tego korzyściach.

spis treści

1. Szczepienia obowiązkowe u noworodka

Już w pierwszej dobie życia noworodek powinien otrzymać pierwszą dawkę szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B) oraz szczepionkę przeciwko gruźlicy.

Jak złagodzić u dzieci ból podczas szczepień?
Jak złagodzić u dzieci ból podczas szczepień? [10 zdjęć]

Przed ukończeniem drugiego roku życia dzieci są szczepione około 20 razy, tak aby ochronić je przed

zobacz galerię

2. Szczepienia obowiązkowe i zalecane po 2 miesiącu życia

Po 2 miesiącu życia niemowlę powinno otrzymać: drugą dawkę szczepionki przeciwko WZW typu B oraz pierwszą dawkę szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi oraz krztuścowi (w jednej iniekcji), a także pierwszą dawkę szczepionki przeciwko inwazyjnym zakażeniom Haemophilus influenzae typu b (w oddzielnej iniekcji). Dodatkowo po ukończeniu przez dziecko 6 tygodnia życia może ono otrzymać szczepienia zalecane: pierwszą dawkę szczepień przeciwko rotawirusom, meningokokom, pneumokokom, decyzja należy jednak do rodzica.

3. Szczepienia obowiązkowe i zalecane w 3-4 miesiącu życia

W tym okresie po 6-8 tygodniach od poprzedniego szczepienia maluch powinien otrzymać: kolejną dawkę szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi oraz krztuścowi (druga dawka), kolejną dawkę szczepionki przeciwko inwazyjnym zakażeniom Haemophilus influenzae typu b (druga dawka), pierwszą dawkę szczepionki przeciwko ostremu nagminnemu porażeniu dziecięcemu (poliomyelitis). Dodatkowo dzieci zaszczepione po 2 miesiącu przeciw rotawirusom (min. po 4 tygodniach od podania poprzedniej dawki – w przypadku szczepionki dwudawkowej będzie to ostatnie podanie preparatu), meningokokom, pneumokokom powinny otrzymać drugą dawkę tych szczepionek.

4. Szczepienia obowiązkowe i zalecane w 5-6 miesiącu życia

W tym okresie po 6-8 tygodniach od poprzedniego szczepienia dziecko powinno otrzymać: kolejną dawkę szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi oraz krztuścowi (trzecia dawka), kolejną dawkę szczepionki przeciwko inwazyjnym zakażeniom Haemophilus Influenzae typu b (trzecia dawka), drugą dawkę szczepionki przeciwko ostremu nagminnemu porażeniu dziecięcemu (poliomyelitis).

Niemowlęta, które były szczepione we wcześniejszym okresie również szczepionkami zalecanymi powinny otrzymać: kolejną dawkę szczepionki przeciw rotawirusom (min. po 4 tygodniach od poprzedniej dawki – w przypadku szczepienia preparatem trzydawkowym) oraz kolejną dawkę szczepionki przeciwko pneumokokom.

5. Szczepienia obowiązkowe i zalecane w 7 miesiącu życia

W tym czasie niemowlę powinno otrzymać trzecią dawkę szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B).

6. Szczepienia obowiązkowe i zalecane w 10 miesiącu życia

W tym czasie dzieci zaszczepione przeciwko meningokokom powinny otrzymać kolejną, trzecią dawkę szczepionki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze