Trwa ładowanie...

Niesamowite zdjęcie z MRI - to bardzo rzadkie schorzenie

 Agnieszka Gotówka
02.01.2017 08:53
Nóżki dziecka poza macicą
Nóżki dziecka poza macicą (livescience.com)

W renomowanym czasopiśmie medycznym "New England Journal of Medicine” opisano przypadek ciężarnej, u której badanie USG ujawniło niezwykle rzadkie schorzenie: nóżki płodu ulokowane były poza macicą. To efekt rozdarcia macicy.

Literatura opisała jedynie 26 takich przypadków. Pierre-Emmanuel Bouet, lekarz, który wykonał USG, nigdy wcześniej nie widział tego rodzaju schorzenia.

Jako badanie uzupełniające u ciężarnej pacjentki wykonano badanie MRI (rezonans magnetyczny). I to właśne zdjęcie zostało upublicznione.

Powikłania cesarskiego cięcia
Powikłania cesarskiego cięcia

Kobiety często bardzo boją się porodu i bólu z nim związanego. Z tego też powodu nierzadko słyszy się

zobacz galerię
Zobacz film: "Powikłania cesarskiego cięcia"

Kobieta, u której badanie pokazało, że nóżki dziecka ulokowały się poza macicą, ma 33 lata. To jej szósta ciąża, pięć poprzednich rozwiązano poprzez cesarskie cięcie.

Ciężarna nie odczuwała żadnych dolegliwości. Będąc w 22. tygodniu ciąży zgłosiła się na rutynowe badanie do University of Angers Hospital (Francja). To wtedy właśnie ujawniono ten niezwykle rzadko spotykany przypadek.

W ścianie macicy ciężarnej powstała szczelina na 2,5 cm, przez którą wydostał się worek owodniowy.

Nóżki dziecka poza macicą
Nóżki dziecka poza macicą (livescience.com)

Lekarze poinformowali pacjentkę o zagrożeniu, jakie niesie ze sobą takie ułożenie płodu. Istniało ryzyko, że pęknięcie macicy się powiększy, co z kolei doprowadzi do krwawienia wewnętrznego bezpośrednio zagrażającego życiu matki i dziecka.

Kobieta jednak nie zgodziła się na wcześniejsze rozwiązanie ciąży i zdecydowała się ją kontynuować pod okiem specjalistów.

Ciążę udało się utrzymać do 30. tygodnia, kiedy to pęknięcie powiększyło się dwukrotnie. Dziecko przyszło na świat drogą cesarskiego cięcia.

Przeczytaj koniecznie

1. Cesarskie cięcie a pęknięcie macicy

Lekarze są zdania, że do pęknięcia macicy w opisywanym przypadku przyczyniły się poprzednie ciąże rozwiązane drogą cesarskiego cięcia. Każdy taki zabieg poważnie ją bowiem osłabia, czego dowiedli badacze z Emory University w Atlancie (Stany Zjednoczone) i Karolinska Institutet w Sztokholmie (Szwecja).

Z analiz, jakie przeprowadzili, wynika, że w przypadku kobiet, które przebyły cesarskie cięcie i chciałby kolejne dziecko urodzić siłami natury, 9 na 1000 z nich jest narażonych na pęknięcie macicy.

Pęknięciu macicy sprzyja ponadto:

  • wiek ciężarnej powyżej 35 lat,
  • otyłość kobiety,
  • waga dziecka powyżej 4 kilogramów,
  • sztuczne wywoływanie porodu.

Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że odsetek cięć cesarskich nie powinien przekraczać 15 proc. wszystkich urodzeń. W Polsce tymczasem są regiony, w których co drugi noworodek przychodzi na świat w ten sposób. W ciągu ostatniej dekady liczba cięć cesarskich w naszym kraju podwoiła się.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze