Nowoczesne technologie multimedialne w samochodzie

Jeszcze kilka lat temu nikomu nie przyszłoby na myśl określenie samochodu mianem multimedialnego centrum, służącego do przemieszczania się. Nadrzędną i w zasadzie jedyną rolą auta było transportowanie osób z jednego punktu do drugiego. Dziś tak przyziemne zastosowanie samochodu powoli schodzi na drugi plan. Nowoczesne technologie bezpardonowo wkraczają w świat motoryzacji, a auta zaczynają spełniać wiele dodatkowych funkcji.

Polecane wideo:

1. Internet w aucie

Możliwość prowadzenia rozmów telefonicznych w samochodzie już od dawna nie wzbudza sensacji. Przez pewien czas dużą popularnością cieszyły się zestawy głośnomówiące, ale przy technologii Bluetooth wypadają one słabo. Bluetooth pozwala kierowcy na rozmowę przez telefon, czytanie wiadomości tekstowych i bezprzewodowe puszczanie muzyki – funkcje te można skonfigurować z samochodem w taki sposób, by interesujące nas informacje pojawiały się na wyświetlaczu samochodu.

Powoli standardem staje się również korzystanie z internetu w aucie. Telefon komórkowy działa wówczas jak modem, umożliwiając ściąganie danych z sieci. Internet pozwala również na łączenie się z nawigacją satelitarną w trybie online – dzięki tej opcji możemy na bieżąco monitorować ruch i znaleźć trasę, która pomoże nam uniknąć stania w korku.

Co ciekawe, w niektórych autach można korzystać z internetu za pomocą przycisków lub ekranu dotykowego – możliwość korzystania z panelu automatycznie znika, gdy prędkość auta przekracza 5 km/h.

Z internetu w samochodzie najbardziej cieszą się zwykle najmłodsi pasażerowie, ale łączność z siecią może mieć praktyczne zastosowanie również dla kierowców. W niektórych autach wprowadzono system łączności między serwisem a autem. Samochód samodzielnie diagnozuje usterki i łączy się z autoryzowanym warsztatem, by ten skontaktował się z kierowcą i umówił na naprawę lub przegląd.

2. Nowinki techniczne a bezpieczeństwo jazdy

Producenci samochodów coraz częściej wysyłają sprzeczne sygnały – z jednej strony nie ustają w staraniach o zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa jazdy autem, a z drugiej usiłują uatrakcyjnić pojazdy funkcjami multimedialnymi, które mogą rozpraszać uwagę kierowcy i zwiększać ryzyko wypadku. Warto zastanowić się, czy możliwość przeczytania maila na wyświetlaczu samochodowym lub włączenia kreskówki małym pasażerom tylnego siedzenia jest warta potencjalnego zagrożenia na drodze.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Zabawki

AlaGrunwald • ostatni post 10 miesięcy temu

8
Artykuły Moto Parenting
Moto Parenting

Bagażnik nowego Citroëna C4 Picasso

Bagażnik nowego Citroëna C4 Picasso

Ogromny bagażnik samochodowy W tym bagażniku spokojnie zmieszczą się wszystkie niezbędne torby, które chcecie zabrać ze sobą w podróż.

Moto Parenting

Wymiana opon

Wymiana opon

Zmiana opon na letnie Należy pamiętać o zmianie opon. Zimowe opony nagrzewają się szybciej niż letnie, tracąc przez to przyczepność czy wydłużając drogę hamowania.

Moto Parenting

Komfortowa podróż

Komfortowa podróż

Przestronne wnętrze nowego Citroëna C4 Picasso Dzięki zastosowaniu platformy modułowej wnętrze samochodu jest przestronne, co zapewnia komfortową jazdę.

Moto Parenting

Tablet w nowym Citroënie C4 Picasso

Tablet w nowym Citroënie C4 Picasso

Sterowaniem za pomocą dotykowego tabletu Sterowanie zestawem głośnomówiącym w nowej wersji Citroëna C4 Picasso jest szybkie i bardzo wygodne.Obsługa klimatyzacji w nowym Citroënie C4 Picasso Dwustrefowa klimatyzacja również jest obsługiwana za pomocą...

Moto Parenting

Auto bezpieczne dla dziecka

Auto bezpieczne dla dziecka

Samochód rodzinny Samochód bezpieczny dla dziecka musi spełniać szereg warunków. Jednym z kluczowych aspektów, na które powinniśmy zwrócić uwagę, jest stan techniczny auta.

Moto Parenting

Tapicerka - ważna sprawa

- Kupujemy nowy samochód - zadecydowała żona. Rzeczywiście nasze BMW serii 3 ma już kilka lat - był to ukochany samochód, kiedy zaczynaliśmy życie małżeńskie. Teraz jesteśmy rodzicami Jasia (7 lat) i Małgosi (4 lata). Wszyscy uwielbiamy aktywnie spędzać...

Moto Parenting

Wybór używanego kombi dla rodziny

przypadku zapewniają znaczną ilość miejsca – zarówno dla pasażerów, jak i na bagaż. Następnym atutem opisywanych przez nas aut są koszty. Kompaktowe

Moto Parenting

Bezpieczna jazda jesienią

Pogoda nie daje się nam jeszcze we znaki, ale nie sposób nie zauważyć, że jesień zadomowiła się na dobre. Już wkrótce temperatura powietrza zacznie stopniowo spadać, a ciepłe kurtki staną się nieodzowne w chłodne, deszczowe dni. Zmiana aury ma wpływ nie...

Moto Parenting

Jak usunąć brzydkie zapachy z auta?

W samochodzie spędzamy coraz więcej czasu, dlatego warto zadbać o przyjemne warunki do jazdy. Świeży zapach w aucie to podstawa - niestety, nie w każdym samochodzie unosi się woń kwiatów. Jeśli w twoim aucie czuć dym papierosowy, stęchliznę, pleśń lub...