Trwa ładowanie...

Nowe dane wskazują na zwiększone ryzyko wad wrodzonych u dzieci, których matki przyjmowały w ciąży antydepresanty

Avatar placeholder
20.01.2017 11:29
Nowe dane wskazują na zwiększone ryzyko wad wrodzonych u dzieci, których matki przyjmowały w ciąży antydepresanty
Nowe dane wskazują na zwiększone ryzyko wad wrodzonych u dzieci, których matki przyjmowały w ciąży antydepresanty

Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Université de Montréal dowodzą, że leki przeciwdepresyjne przepisywane kobietom w ciąży mogą zwiększyć ryzyko urodzenia dziecka z wadami wrodzonymi.

Ryzyko to wynosi od 6 do 10 procent w porównaniu z ryzykiem wynoszącym od 3 do 5 procent u kobiet, które nie biorą takich leków. Jest ono na tyle wysokie, że należy zalecić ostrożność w ich używaniu, zwłaszcza, że w większości przypadków, są tylko marginalnie skuteczne, jak sugerują naukowcy.

"Kobieta w ciąży i jej zdrowie jest bardzo ważne, ale martwiąc się o dziecko w łonie matki, korzyści z określonych działań muszą przewyższać ryzyko" - powiedział główny autor badania, Anick Bérard, profesor na Wydziale Farmacji i badacz w szpitalu dziecięcym.

Znany ekspert w dziedzinie ciąży i depresji, Bérard wcześniej ustalił powiązania między lekami przeciwdepresyjnymi i wadami wrodzonymi, niską wagą urodzeniową, nadciśnieniem ciążowym, poronieniami i autyzmem. Nowe badanie jest jednym z pierwszych sprawdzających związek między wadami wrodzonymi u dzieci ciężarnych kobiet z depresją.

Zobacz film: "Defekty odporności u dzieci"
Naukowcy dowiedli, jak szkodliwe dla rozwoju płodu może być przyjmowanie antydepresantów przez ciężarną
Naukowcy dowiedli, jak szkodliwe dla rozwoju płodu może być przyjmowanie antydepresantów przez ciężarną

Każdego roku wiele tysięcy kobiet zachodzi w ciążę, a wśród nich znajduje się pewien odsetek kobiet, które cierpią na depresję. Zazwyczaj jej poziom wynosi od łagodnego do umiarkowanego, jednak istnieją też przypadki ciężkiej depresji u ciężarnych.

W badaniu, monitorowano 18,487 kobiet w ciąży z depresją. Spośród badanych kobiet, 20 procent przyjmowało leki przeciwdepresyjne w pierwszych trzech miesiącach ciąży.

Pierwszy trymestr ciąży jest to okres, w którym wszystkie narządy płodu rozwijają się. Po 12 tygodniach, narządy dziecka są już utworzone.

Przeciwdepresyjne leki stosowane w tym czasie mogą powodować zakłócania spożycia serotoniny przez płód, które może doprowadzić do wad rozwojowych.

Gwiazdy, które przeszły depresję poporodową
Gwiazdy, które przeszły depresję poporodową [10 zdjęć]

Gwiazda przeżyła ciążę bardzo euforycznie, lecz po porodzie córki Frankie przeszła depresję poporodową.

zobacz galerię

"Serotonina we wczesnym okresie ciąży jest niezbędna dla rozwoju wszystkich komórek embrionalnych, a więc każdy problem, który zakłóca proces sygnalizacji serotoniny ma potencjał, aby doprowadzić do różnorodnych wad" – mówią naukowcy.

Na depresję zapada coraz więcej ludzi na całym świecie i jest to główna przyczyna śmierci, według Światowej Organizacji Zdrowia. Depresja jest szczególnie poważnym schorzeniem w czasie ciąży, a lekarze - zwłaszcza psychiatrzy, położnicy i inni specjaliści - przepisują leki przeciwdepresyjne dla kobiet w ciąży.

W ciągu kilkunastu lat, odsetek kobiet w ciąży przyjmujących leki przeciwdepresyjne wzrósł dwukrotnie, z 21 przypadków na 1000 w roku 1998 i z 43 na 1000 w 2009 roku.

"Biorąc pod uwagę, że coraz większa liczba kobiet z rozpoznaniem depresji w czasie ciąży została zidentyfikowana w ostatnich czasach, wyniki badań mają bezpośredni wpływ na kliniczne zarządzanie chorobą. Jest to tym bardziej ważne, że skuteczność leków antydepresyjnych w czasie ciąży w leczeniu większości przypadków depresji okazała się być wątpliwa.

Stąd, potrzebne jest zalecenie ostrożności w stosowaniu środków przeciwdepresyjnych podczas ciąży i stosowanie alternatywnych opcji, które omijają leczenie farmakologiczne” – podsumowują naukowcy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze