Trwa ładowanie...

Nowa ustawa o in vitro uderzy w singielki

 Katarzyna Krupka
01.10.2015 10:01
Nowa ustawa o in vitro uderzy w singielki
Nowa ustawa o in vitro uderzy w singielki (Zdjęcie probówek / Shutterstock)

Samotne kobiety, które zamroziły swojej jajeczka i zarodki, nie będą mogły ich wykorzystać. Powód? Zgodnie z nową ustawą o leczeniu niepłodności, która wchodzi w życie 1 listopada, każde dziecko z in vitro musi mieć oboje rodziców.

1. Samotne kobiety pod ostrzałem nowej ustawy

Nowa ustawa o niepłodności najbardziej uderzy w samotne kobiety pragnące mieć dzieci, a zwłaszcza w te, które zamroziły już swoje jajeczka lub zarodki w klinikach leczenia niepłodności i chciały je wykorzystać po 1 listopada.

Większość takich klinik już informuje swoje pacjentki o zachodzących zmianach. Nie chcą, aby wraz z wejściem w życie ustawy kobiety były zaskoczone, że wykorzystanie zamrożonych komórek jajowych będzie możliwe tylko wtedy, jeśli będą miały partnera. To jednak nie wszystko – partner będzie musiał podpisać odpowiednie dokumenty, które w świetle prawa uczynią go ojcem dziecka.

2. Wyjście z sytuacji

Trzeba się spieszyć, aby nie stać się ofiarą nowej ustawy. Jak? Kobiety, które będą chciały wykorzystać swoje zamrożone komórki już po 1 listopada, mogą oddać zarodki do adopcji. Większość z nich zapewne zdecyduje się jednak je odebrać i przenieść za granicę, gdzie podobne uregulowania prawne, utrudniające samotnym kobietom zajście w ciążę, po prostu nie istnieją. Mogą również całkowicie zrezygnować ze swojego materiału lub dalej finansować kriokonserwację i szukać kandydata na ojca. Co z komórkami kobiet, które zrezygnują z zapłodnienia metodą in vitro? Klinika, w której się znajdują, ma obowiązek przechowywać je przez kolejnych 20 lat, a następnie oddać do adopcji.

Zobacz film: "Krioprezerwacja płodności"

Rzeczywiście, od momentu wejścia w życie nowej ustawy o leczeniu niepłodności, singielki nie będą mogły wykorzystać zamrożonych wcześniej komórek jajowych. Dotyczy to zarówno tych kobiet, które zabezpieczyły swoją płodność, ponieważ przechodziły terapię onkologiczną, jak i tych, które chciały przesunąć macierzyństwo do czasu ustabilizowania swojej sytuacji finansowej lub znalezienia odpowiedniego partnera – komentuje rzecznik kliniki leczenia niepłodności InviMed, Aleksandra Bilewicz.

Co będą mogły zrobić? Mają czas do listopada, aby podejść do in vitro na dotychczasowych zasadach. Po wejściu ustawy w życie będą musiały przyjść do kliniki z partnerem, który formalnie stanie się ojcem dziecka. Będą miały na to 20 lat. Po tym czasie komórki zostaną oddane do adopcji. Podobnie będzie w przypadku materiału biologicznego par. Polskie prawo pozwala samotnym kobietom na rodzenie dzieci, dlatego niepłodne samotne kobiety też powinny mieć taką możliwość – to powinien być ich indywidualny wybór – dodaje rzecznik.

Jak poinformowała nas rzecznik kliniki leczenia niepłodności InviMed, koszt zamrożenia i przechowywania komórek to obecnie 900 zł przez pierwszy rok i 400 zł przez kolejne lata. Ceny nie ulegną zmianom, ponieważ wejście w życie nowej ustawy nie ma z nimi żadnego związku.

Dodatkowo, według nowych przepisów, metoda zapłodnienia in vitro będzie dostępna wyłącznie dla par heteroseksualnych.

Zastanawiasz się nad in vitro? Porozmawiaj o tym z forumowiczkami, które poddały się zabiegowi.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze