Niezwykły gest zmarłego chłopca

Wszystko potoczyło się błyskawicznie. Walka chłopca ze śmiertelną infekcją, która zaatakowała jego mózg, trwała jedynie kilkanaście dni. Chłopiec nie odszedł jednak bez pożegnania. Ostatnie słowa przekazał rodzicom w sposób, którego nie zapomną do końca życia.

Leland Shoemake od samego początku był dzieckiem niezwykłym. Chociaż na świat przyszedł przed wyznaczonym terminem, rozwijał się nadzwyczaj zdrowo pod czujnym okiem kochających rodziców.

Był bardzo inteligentny. Zanim ukończył roczek, znał cały alfabet, potrafił liczyć i wypowiedzieć aż 20 słów. Nazywał kształty i kolory – wspomina matka chłopca, Amber.

Jego szczęśliwe, spokojne dzieciństwo nie trwało jednak długo. Gdy  Leland skończył sześć lat, zapadł na poważną chorobę. Było to we wrześniu. Jego młody organizm został zainfekowany przez amebę, pasożyta, który żywi się tkankami mózgowymi.

Ameba przedostaje się do organizmu przez drogi moczowe lub uszkodzoną skórę. Migrując do centralnego układu nerwowego, może wywołać ziarniakowe zapalenie mózgu (GAE), na które w największym stopniu narażone są osoby z obniżoną odpornością.

U chorego pojawiają się problemy ze wzrokiem, trudności w połykaniu i odporne na leczenie farmakologiczne zmiany skórne. Z czasem dochodzi do paraliżu ciała. W leczeniu stosowane są silne antybiotyki oraz preparaty przeciwgrzybicze, jednak terapia w wielu przypadkach okazuje się nieskuteczna.

– Lekarze mówili nam, że kiedy Leland się obudzi, pozostanie w szpitalu jeszcze przez kilka tygodni, gdyż będzie potrzebna rehabilitacja. Zaznaczali, że przez następne lata będzie musiał przyjmować leki. Nadzieja na powrót chłopca do zdrowia okazała się płonna. Chociaż malec dzielnie walczył o życie, choroba była silniejsza. Leland zmarł 26 września.

Załamani rodzice opuścili szpital, by zabrać z domu ubrania, w których malec miał zostać pochowany. Nie podejrzewali, że czeka tam na nich poruszający prezent. Na kuchennym stole leżał list. Napis na ozdobionej czerwonym serduszkiem karteczce poruszył ich do głębi:

„Nadal jestem z wami. Dziękuję mamo i tato. Kocham was. Do zobaczenia”.

Rodzice nie mają pojęcia, kiedy chłopiec mógł napisać tę przejmującą wiadomość, jednak list nie był dla nich zaskoczeniem. Od zawsze wiedzieli, że ich dziecko jest po prostu niezwykłe. Na jednym z portali społecznościowych matka chłopca zamieściła wówczas wzruszający post:

– Robiłam wszystko, co w mojej mocy, by Leland był bezpieczny. Był całym moim światem. Zrobił ze mnie matkę. Nikt nigdy nie powinien chować swojego dziecka. Zawsze myślałam, że to ja pożegnam ten świat jako pierwsza.

Nie jestem na tyle silna, by poradzić sobie z czymś takim. To nierealne. Był światłem naszej rodziny, całego naszego życia. Odliczam dni, kiedy znów będę mogła zobaczyć jego roześmianą buzię i usłyszeć jego słodki głos.

Rodzice zorganizowali zbiórkę na leczenie Lelanda. Dzięki zebranej kwocie, niemal 13 tys. dolarów, pokryli koszty pogrzebu chłopca.

 

Anna Kołodziejczyk, ponad rok temu

Zdrowie przedszkolaka

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Zdrowie przedszkolaka
Zdrowie przedszkolaka

Pelargonia afrykańska - zanim sięgniesz po antybiotyk

Pelargonia afrykańska - zanim sięgniesz po antybiotyk

Według danych pozyskanych z programu European Surveillance of Antibiotic Consumption, rokrocznie wzrasta liczba spożywanych przez nas antybiotyków. W tym niechlubnym rankingu Polska zajmuje pierwsze miejsce spośród 10 krajów europejskich. Czy rzeczywiście...

Zdrowie przedszkolaka

Kompleksowy mechanizm działania pelargonii afrykańskiej w infekcjach

Jesień to czas, kiedy wzrasta ryzyko przeziębienia, grypy czy infekcji dróg oddechowych. Szacuje się, że prawie 25% osób, które w tym okresie udają się do lekarza, ma problem właśnie z tymi dolegliwościami. Najczęściej infekcje mają podłoże wirusowe,...

Zdrowie przedszkolaka

Produkty, dzięki którym twoje dziecko będzie miało białe zęby

Produkty, dzięki którym twoje dziecko będzie miało białe zęby

Zdrowe i białe zęby bez chemii Higiena jamy ustnej to bardzo ważna rzecz. Mycia zębów należy uczyć dzieci już od najmłodszych lat. Ale to nie jedyny sposób, by zachować uzębienie zdrowe. Z pomocą przychodzi dobrze dobrana i zbilansowana dieta oraz regularne...

Zdrowie przedszkolaka

Jak się uchronić przed kleszczem i boreliozą

Jak się uchronić przed kleszczem i boreliozą

Kleszcz - realne zagrożenie Choć gołym okiem ledwo je widać, potrafią wyrządzić człowiekowi ogromną krzywdę. Kleszcze, bo o nich mowa przenoszą groźną dla człowieka bakterię boreliozy i coraz częściej nią zarażają. Dane są alarmujące: w 2015 roku zachorowało...

Zdrowie przedszkolaka

8 sposobów na ochronę dziecka przed przeziębieniem

8 sposobów na ochronę dziecka przed przeziębieniem

je przed chorobą, istnieją za to pewne sposoby na to, żeby przetrwały sezon przeziębień. Sto lat w zdrowiu Mycie rąk to najefektywniejsza znana metoda (...) , więc dotykanie go przez dzieci może zagrażać ich zdrowiu....

Zdrowie przedszkolaka

Mity o ADHD, w które wciąż wierzymy

Mity o ADHD, w które wciąż wierzymy

Mit: ADHD nie jest schorzeniem medycznym ADHD to zaburzenia związane z deficytem uwagi. Statystyki mówią, że w Polsce choruje około 80 tys. dzieci, a na całym świecie problem dotyczy 3-5 proc. dzieci w wieku szkolnym. ADHD jest wpisane do rejestru chorób,...