Nietrzymanie moczu po porodzie

Nietrzymanie moczu to dolegliwość jaka pojawia się po ciąży i porodzie. Przyczyny nietrzymania moczu leżą po stronie rozluźnienia mięśni dna miednicy, które odpowiadają m.in. za zamykanie cewki moczowej. Popuszczanie moczu nasila się także w przypadku kilku ciąż lub urodzenia dziecka powyżej 4kg. Najlepszym sposobem radzenia sobie z tą wstydliwą dolegliwością są ćwiczenia na nietrzymanie moczu. W trakcie ich wykonywania kobieta wzmacnia mięśnie Kegla odpowiedzialne za przytrzymywanie zwieraczy.

Polecane wideo:

Przyczyny i rodzaje nietrzymania moczu u kobiet

Nietrzymanie moczu objawia się niekontrolowanym wyciekiem moczu. Problem nasila się wraz z wiekiem, często po okresie przekwitania. Po menopauzie jajniki...

1. Przyczyny nietrzymania moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu po porodzie dotyczy szczególnie kobiet, które urodziły dziecko cięższe niż 4 kg, lub które przechodziły kolejną ciążę. Jak wskazują lekarze, nietrzymanie moczu po porodzie może być także spowodowane użyciem kleszczy w trakcie akcji porodowej czy wykonaniem późnociągu. Osłabienie mięśni odpowiedzialnych za trzymanie moczu może wynikać ponadto z otyłości oraz częstych zaparć, jakie towarzyszą kobiecie w okresie ciąży.

Problemy z trzymaniem moczu

Nietrzymanie moczu to dolegliwość jaka pojawia się po ciąży i porodzie. Przyczyny nietrzymania moczu leżą po stronie rozluźnienia mięśni dna miednicy,...

2. Leczenie nietrzymania moczu

Popuszczanie moczu to wstydliwa dolegliwość, która uniemożliwia kobiecie pełną aktywność. Aby sobie z nią poradzić, konieczne jest m.in. wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, których rolą jest wzmocnienie mięśni Kegla. Ćwiczenia na nietrzymanie moczu polegają na zaciskaniu mięśni pochwy oraz odbytu w czasie oddawania moczu i chwilowego przytrzymywania. Uczucie, jakie może ci wówczas towarzyszyć jest podobne do tego, jakie odczuwasz przy powstrzymywaniu moczu. Wykonując ćwiczenie powinnaś pamiętać o głębokim oddychaniu, gdyż w ten sposób zostają dotlenione mięśnie.

Ćwiczenia mięśni Kegla najlepiej rozpocząć w trakcie oddawania moczu, w pozycji siedzącej, a następnie wykonywać je w pozycji stojącej w trakcie codziennych czynności, np. jazdy autobusem czy spacerowania. Nie zniechęcaj się, jeśli początkowo gimnastyka mięśni nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Powrót mięśni do dawnej sprawności wymaga czasu (kilka tygodni) i regularności. Dzięki takiej gimnastyce mięśnie Kegla są bardziej elastyczne, co wpływa także na osiąganie większej przyjemności seksualnej.

Jeśli kilkutygodniowe ćwiczenia nie przyniosą spodziewanego rezultatu, powinnaś skontaktować się z lekarzem. Wówczas możliwe jest leczenie dolegliwości poprzez elektrostymulację mięśni dna macicy. Dzięki zastosowaniu prądu elektrycznego mięśnie są pobudzane do skurczu.

3. Sposoby na nietrzymanie moczu

Poza ćwiczeniami mięśni Kegla możesz wypróbować kilku innych sposobów na nietrzymanie moczu, dzięki którym poczujesz większy komfort i bezpieczeństwo. Po pierwsze, staraj się zawsze „wysikać na zapas” – jeśli wychodzisz z domu i wiesz, że przez długi czas nie będziesz miała możliwości skorzystania z toalety, postaraj się oddać mocz w domu, nawet jeśli nie odczuwasz takiej potrzeby.

Po drugie, popuszczanie moczu możesz kontrolować poprzez używanie specjalnych wkładek urologicznych pochłaniających mocz. Te wkładki są lepiej przystosowane do tego zadania niż zwykłe podpaski, dzięki czemu ich długotrwałe stosowanie nie niesie za sobą ryzyka rozwoju bakterii i zapaleń. Częsta zmiana bielizny pomoże natomiast ustrzec się przed nieprzyjemnym zapachem, jaki może się pojawić po popuszczeniu moczu. Odpowiednia higiena osobista wraz z użyciem wkładek urologicznych wpłyną na mniejszą podatność na infekcje intymne.

Po trzecie, musisz obserwować swój organizm. Zwróć uwagę, po jakim czasie od wypicia napoju odczuwasz upływ moczu. Wtedy będziesz mogła się udać do toalety zanim nastąpi niekontrolowane oddanie moczu.

Komentarze

dyskusje na forum