Niepokoje przyszłej mamy – jak sobie z nimi radzić

W dzisiejszych czasach kobiety mają prawie nieograniczony dostęp do informacji dotyczących ciąży i macierzyństwa. Dzięki nim często mogą lepiej o siebie zadbać i przygotować się do nowej roli. Ale ich zdobywanie ma też swoją drugą stronę. Przyszła mama dowiaduje się, jak wiele niebezpieczeństw czyha na nią i jej dziecko. W takiej sytuacji obawy i niepokój są zupełnie naturalne. Na duchu nie podnosi zwykle fakt, że 97–98 proc. dzieci rodzi się zdrowych. Tych wątpliwości nie da się całkiem wyeliminować, ale można wiele zrobić, by je ograniczyć.

Polecane wideo:

Wpływ emocji w ciąży na dziecko

Ciężarne doświadczają bardzo różnych nastrojów, co jest zupełnie naturalne. Emocje mamy docierają do dziecka już w trakcie życia płodowego. Proces ten odbywa się na drodze fizjologicznej, między innymi za pośrednictwem hormonów. Bardzo skrajne stany emocjonalne (silny i długotrwały stres lub obniżony nastrój w ciąży) mogą wpływać na dzidziusia.

Co robić? Poszukaj tego, co może poprawić twój humor – nawet drobnych przyjemności (spacer w parku, wizyta u fryzjera, spotkanie z przyjaciółką, krótkie zakupy). Nie rób rzeczy, na które nie masz ochoty. Jeśli czujesz, że coś „musisz” zrobić, zastanów się, czy naprawdę jest to absolutnie konieczne. W takich momentach najczęściej okazuje się, że żadna katastrofa nie nastąpi, gdy tego nie zrobisz albo poprosisz kogoś, by cię wyręczył. Staraj się znaleźć czas na relaks. Połóż się, poczytaj ulubioną książkę, posłuchaj ulubionej muzyki. Zdobywanie wiedzy na temat ciąży i macierzyństwa ma jak najbardziej sens, ale część mam popada w nadgorliwość. Wiedza o powikłaniach czy chorobach wzbudza najczęściej jedynie

lęk i powoduje, że przyszła mama przestaje wierzyć w to, że urodzi zdrowe i piękne dziecko.

Dobrze jest poszukać lekarza, któremu będziesz naprawdę ufała i pytać o wszelkie sprawy, które cię niepokoją. Świadomość problemów zdrowotnych, jakie mogą dotyczyć ciebie i twojej pociechy,  jest ci tylko wtedy potrzebna, gdy służy profilaktyce lub wczesnemu podjęciu leczenia. Czytanie o schorzeniach, na których rozwój i leczenie nie masz wpływu, nie wniesie do twojej sytuacji nic dobrego.

Rady dla przyszłej mamy

Kobieta spodziewajaca się dziecka jest najczęściej zasypywana dobrymi radami, zakazami i nakazami, czasem nawet od zupełnie obcych osób. Nierzadko też słyszy przeróżne historie dotyczące ciąży i porodu. Niestety, niewiele z nich to opowieści pozytywne. Najczęściej dotyczą one bardzo dramatycznych sytuacji, które szybko wyprowadzają z równowagi.

Co robić? Nie traktuj zdania innych osób jak wyroczni. Pamiętaj, że każda kobieta jest inna, inna jest więc także jej ciąża i dziecko. Nie daj się wpędzić w poczucie winy i przestrzegaj tych zaleceń, które mają medyczne uzasadnienie. Mów otwarcie o tym, co cię denerwuje, czy sprawia ci przykrość, gdy ktoś udziela ci „niezbędnych” rad albo raczy cię kolejną „niesamowitą” opowieścią.

Badania w ciąży

Badania to kolejny bardzo istotny obszar dla mam. Zupełnie zrozumiałe jest podejście kobiet w ciąży, które wolą zrobić ich więcej niż za mało. Jednak poszukiwanie coraz to nowych, wykluczających kolejne schorzenia, bywa bardzo stresujące i często naprawdę nie jest konieczne.

Co robić? Wykonuj wszystkie badania, jakie zaleci ci lekarz. Pamiętaj, że podstawowym wskaźnikiem twojego zdrowia jest to, jak się czujesz. Ufaj więc bardziej swojemu dobremu samopoczuciu niż dodatkowym badaniom. Jeśli jednak nic innego cię nie uspokoi, wykonaj dodatkowe testy. Zastanów się, czy w razie wykrycia problemów będzie można podjąć leczenie od razu. Czasem zdobyta w ten sposób wiedza powoduje jedynie, że oczekiwanie na poród jest wypełnione lękiem i niepokojem.

Nastroje w ciąży

Bliscy nie zawsze rozumieją zachowania i odczucia kobiety w ciąży. Bywają zirytowani nastrojami przyszłej mamy. Szczególnie trudny może być dla niej brak zrozumienia ze strony partnera. Mimo wszystko trzeba pamiętać, że mężczyźni przeżywają tę sytuację inaczej. Są nastawieni bardziej zadaniowo, gotowi do rozwiązywania problemów i udzielania raczej „technicznej” niż emocjonalnej pomocy.

Co robić? Dziel się swoimi przeżyciami z osobami, o których wiesz, że są do ciebie życzliwie nastawione. Mów im, co ci pomaga – pomoc w codziennych obowiązkach, a może po prostu wysłuchanie tego, co masz do powiedzenia, twoich radości i obaw. Dotyczy to również partnera. Najprawdopodobniej będziesz musiała kilkakrotnie mu przypomnieć, czego potrzebujesz – pamiętaj, że on też musi mieć czas, by nauczyć się nowych zachowań.

Czasem dopadają cię czarne myśli. Mając wiedzę o wszystkich niebezpieczeństwach, jakie czyhają na ciebie i dziecko, nie możesz uwierzyć, że wszystko będzie dobrze. Zaczynasz wsłuchiwać się w swoje ciało i to, co normalnie nie zwróciłoby twojej uwagi, zaczyna cię niepokoić. Z jednej strony nie chcesz popadać w przesadę, a z drugiej nie chcesz niczego zaniedbać.

Co robić? W swoim życiu stawiałaś zapewne czoła już różnym trudnym sytuacjom. W związku z tym masz też wypracowane metody radzenia sobie z nimi. Często sposoby takie są dość uniwersalne. Warto jest po nie sięgnąć. Kiedy już nic innego nie pomaga, dobrze jest zająć się jakąś pracą. Nie jest istotna tutaj sensowność czy pożyteczność twoich działań, ale to, czy sprawią, że poczujesz się lepiej. Może poukładasz ubranka dla dzidziusia? Nawet jeśli zrobisz to dwudziesty raz, ważne jest, że dzięki temu poczujesz się lepiej. Lekkie prace fizyczne bywają bardzo dobrym odpoczynkiem dla strudzonego umysłu.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ciaza

gosia1.9 • ostatni post 2 tygodnie temu

1
Artykuły Emocje w ciąży
Emocje w ciąży

Pierwsze dziecko

Pierwsze dziecko

Oczekiwanie na pierwsze dziecko jest niesamowitym przeżyciem.

Emocje w ciąży

Obawy w ciąży

Obawy w ciąży

Ciąża to okres huśtawki hormonalnej, więc twoje emocje mogą być nieadekwatne do sytuacji. Jeśli sobie z nimi nie radzisz, poszukaj profesjonalnej pomocy.

Emocje w ciąży

Przesądy w ciąży

Przesądy w ciąży

Przyszła mama bardzo często jest atakowana przez najbliższych przesądami dotyczącymi tego co powinna robić, a czego unikać w czasie ciąży (...) sportu. W tym przesądzie jest, niestety, ziarenko prawdy. Jeśli do tej pory byłaś...

Emocje w ciąży

Samotność w ciąży

Ciąża to piękne chwile w życiu kobiety, ale jednocześnie wielkie wyzwanie. Dobrze, kiedy czas oczekiwania na dziecko można dzielić z partnerem (...) o rodzinę. Bierze nogi za pas, a przyszła mama musi radzić sobie ze wszystkimi obowiązkami....

Emocje w ciąży

Nastrój w ciąży

i jak dbać o samopoczucie w czasie ciąży? Ciążowe emocje Nie ma szablonu czy wzorca, w jaki musiałaby wkomponować się ciężarna (...) Nastrój w ciąży jest bardzo zmienny z...

Emocje w ciąży

Sny w ciąży

Sny w ciąży

Sny w ciąży u większości kobiet są dużo bardziej szczegółowe, pełne kolorów i smaków, emocji - pozytywnych i negatywnych. Zarówno koszmary (...) się w ciele matki, za które odpowiedzialne są hormony. Istnieją...

Emocje w ciąży

8 najdziwniejszych ciążowych mitów

8 najdziwniejszych ciążowych mitów

Ciąża to okres, w którym ekscytacja miesza się z przerażeniem, a kobieta jest zasypywana dobrymi radami od koleżanek, rodziny, lekarzy. Duża ilość (...) zastąpił apetyt na słodycze, wiedz, że seks w ciąży na pewno nie...

Emocje w ciąży

Huśtawka nastrojów w ciąży - jak sobie z nią radzić?

Huśtawka nastrojów w ciąży - jak sobie z nią radzić?

Jeżeli spodziewasz się dziecka lub dużo czasu spędzasz z kobietą, która jest w ciąży, prawdopodobnie dobrze jest ci znany termin „(https (...) , jednak mogą nieco utrudniać życie. Jak sobie z nimi radzić? ## Co powoduje wahania nastroju...