Niemowlęta, które jedzą rękami będą zdrowsze i szczuplejsze?

Naukowcy z University of Nottingham nie mają wątpliwości. Dzieci, którym rodzice pozwalają jeść rękami zamiast karmić je za pomocą sztućców, będą zdrowsze i przede wszystkim szczuplejsze.

Moment na samodzielną konsumpcję

Naukowcy z University of Nottingham postanowili w praktyce przeanalizować wpływ BLW czyli baby-led weaning na późniejsze preferencje żywieniowe dzieci. Bwl to metoda polegająca na wprowadzaniu pokarmów stałych podczas rozszerzania jego diety i pozwalająca na naukę samodzielnego jedzenia.

Polecane wideo:

Przeanalizowali dane uzyskane na temat żywienia dzieci w wieku od 20. miesiąca życia aż do 6 lat. Wśród badanych znalazły się maluchy, które właśnie zakończyły etap karmienia piersią i rozpoczynały spożywanie nowych pokarmów.

Część rodziców pozwalała swoim maluchom na swobodne jedzenie pokarmów stałych bez użycia sztućców. Inni zaczynali karmić dziecko łyżeczką.

  • To pierwsze takie badanie, które ma na celu zbadanie, czy sposób odżywiania po odstawieniu od piersi może mieć wpływ na preferencje żywieniowe i przyszłe zdrowie dziecka – podkreśla dr Ellen Townsend.

  • Nasze badania przyniosły bardzo ciekawe wyniki, które wskazują, że preferencje żywieniowe we wczesnym dzieciństwie, mają bardzo znaczący wpływ na dorosłe życie – dodaje dr Nicola Pitchford.

Najzdrowsze owoce i warzywa

Zapewne wiesz, że warto w codziennej diecie znaleźć miejsce dla warzyw i owoców. Produkty te to istne bomby witaminowe. Zawarte w nich składniki są niezbędne...

Wyniki analizy

Rodzice biorący udział w badaniu, zgodzili się wypełnić kwestionariusze, w których były zamieszczone szczegółowe pytania o żywienie dzieci już od momentu narodzin. Pytano m.in. jakie przekąski podawali dzieciom, czy dzieciaki były karmione oraz o jakie produkty rozszerzano dietę maluchów.

Dodatkowo naukowcy zbadali preferencje dzieci dla 151 różnych rodzajów żywności w wielu kategoriach. Znalazły się wśród nich owoce, warzywa, słodycze, węglowodany, a także nabiał. Sprawdzono także jak często dzieciaki jedzą posiłki.

Analiza wykazała znaczące różnice pomiędzy preferencjami dzieci, które po odstawieniu były karmione dziecięcymi papkami za pomocą łyżeczek, a tymi, które zaczęły jeść samodzielnie. Okazało się, że grupa druga bardziej lubiła produkty z grupy zdrowych węglowodanów, a pierwsza – zdecydowanie słodycze.

Naukowcy odkryli, że dzieci, którym pozwolono jeść bez użycia sztućców, wybierały jedzenie dla nich bardziej atrakcyjne ze względu na konsystencję – były to kawałki pieczywa, a nie dziecięce papki.

Dziecięce przyzwyczajenia

Psychologowie uważają, że zrozumienie jak ważne są wczesne preferencje żywieniowe dzieci, jest niezbędne do zapobiegania takim zjawiskom jak nadwaga i otyłość.

Zdaniem ekspertów, to właśnie najlepszy moment do wprowadzenia w życie zdrowych nawyków, które będą powielane w życiu dorosłym. Naukowcy twierdzą, że dzieci, które już na wczesnym etapie dzieciństwa wybierają słodycze, mogą mieć ogromne problemy z odżywianiem kiedy dorosną.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły BLW
BLW

Kalafior - warzywo o wielu właściwościach

Kalafior - warzywo o wielu właściwościach

Choć to warzywo przez wielu znane i lubiane, nie każdy zdaje sobie sprawę z jego właściwości. Tymczasem kalafior to bogactwo wielu substancji odżywczych. Poprawia pracę jelit, wzmacnia odporność i przede wszystkim - chroni przed powstaniem nowotworów....

BLW

Żywność dla niemowląt

Żywność dla niemowląt

Jest to temat bardzo kontrowersyjny. Część z nas uważa, że (//parenting.pl/portal/karmienie-niemowlaka) komercyjnymi daniami w słoiczku jest świetną alternatywą dla domowych posiłków. Wierzymy producentom, którzy zapewniają nas, że do przygotowania takich...

BLW

Zdrowe odżywianie dziecka

Zdrowe odżywianie dziecka

Baby-led weaning pozwala dziecku na poznawanie nowych zapachów, smaków i konsystencji pokarmów. Uczy również sztuki wyboru. Nie karmimy dziecka gotowymi papkami. Dajmy mu wybór różnych pokarmów, pozwalamy decydować, w jakiej kolejności zje przygotowany...

BLW

Naucz dziecko samodzielnego jedzenia!

Naucz dziecko samodzielnego jedzenia!

W drugiej połowie pierwszego roku życia karmienie jest już zazwyczaj dobrze uregulowane, a dziecko ujawnia swoje cechy charakteru przez zmienność apetytu i reakcję na różnego rodzaju zmiany wprowadzane do rytuału podawania jedzenia.

BLW

Poznaj nową metodę karmienia dzieci

Ignasia opowiadają o nowatorskiej metodzie karmienia niemowląt BLW, zgodnie z którą już kilkumiesięczne dziecko może przyjmować stałe pożywienie

BLW

Baby-led weaning

Baby-led weaning

o BLW. ### Skąd w ogóle wzięło się BLW jako teoria? Przecież znaczna część jego założeń funkcjonowała i funkcjonuje w rodzinach (...) i wprowadzana jest niejako intuicyjnie? Owszem, BLW...

Kuchnia nastolatka

Drożdżówki wracają do sklepików

Drożdżówki wracają do sklepików

następuje jego gwałtowny spadek, przez co mamy ochotę sięgnąć po kolejne słodkie produkty. U dzieci, które w szkole jedzą słodkie przekąski, może pojawić (...) zdrowsze produkty. Jednakże wprowadzanie przepisów, które...

Siatki centylowe

Prawidłowa waga niemowlaka

Wielu rodziców zastanawia się, czy waga ich dziecka jest prawidłowa. Niemowlęta rozwijają się w różnym tempie, jednak istnieją ogólne wytyczne (...) szczuplejsze, co jest dla nich na dłuższą metę korzystniejsze. ##...