Trwa ładowanie...

Niemowlę a kot

Avatar placeholder
09.05.2017 10:01
Niemowlę a kot
Niemowlę a kot (Zdjęcie mamy z dzieckiem / Shutterstock)

Pozytywny wynik testu ciążowego nie oznacza konieczności pożegnania się z kotem. Wielu ludzi, w tym znajomi, sąsiedzi, a czasem nawet lekarze, twierdzi, że dziecko i kot nie powinny mieszkać razem pod jednym dachem. Jednak okazuje się, że jest to jedynie jeden z wielu mitów związanych z wychowywaniem dziecka. Przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa, nie będzie potrzeby oddania zwierzaka do schroniska.

spis treści

1. Jak wspólnie wychować niemowlę i kota?

Świeżo upieczeni rodzice, którzy przy okazji są właścicielami kota, często mają sprzeczne uczucia co do owocnego współżycia wszystkich domowników pod jednym dachem. Po pierwsze, pojawia się strach, że zazdrosny kot zaatakuje lub nawet udusi dziecko. Z drugiej strony, sam kot zdziwiony jest obecnością nowego członka rodziny, który ściąga na siebie całą uwagą domowników, wydaje dziwne dźwięki i wykonuje niespodziewane ruchy. Wiele rodzin traktuje zwierzaka jak członka rodziny, a nawet swoje „dziecko”. To, w jaki sposób kot zareaguje na nowego domownika zależy od jego doświadczeń z dziećmi, wieku i gatunku oraz osobowości. Niektórzy ludzie niepotrafiący sprostać obowiązkom opieki nad kotem i nad dzieckiem decydują się oddać futrzaka po narodzinach malucha. Jednak sytuacji takiej można łatwo uniknąć.

Niemowlak z kotem
Niemowlak z kotem

Pozytywny wynik testu ciążowego nie oznacza konieczności pożegnania się z kotem. Wielu ludzi, w tym

zobacz galerię
Zobacz film: "Groźne choroby przenoszone przez zwierzęta domowe"
  • Spraw, by kot czuł się bezpieczny. Czasem wystarczy przestawić jego rzeczy (miskę, zabawki, kuwetę itp.) w spokojne miejsce.
  • Karm zwierzę w miejscu niedostępnym dla dziecka lub za specjalną bramką zabezpieczającą. Dotyczy to przede wszystkim kotów starszych, które nie są w stanie uciec przed niemowlakiem.
  • Nie pozwalaj kotu wchodzić do pokoju dziecięcego jeszcze przed narodzinami malucha. Aby zapobiec niewłaściwym reakcjom zwierzaka na tego typu ograniczenie, wystarczy natrzeć drzwi i framugę pomieszczenia syntetycznym odpowiednikiem produkowanych przez kota feromonów.
  • Pamiętaj, że wszystkie zmiany dokonywane po przyjściu dziecka na świat będą miały większy wpływ na kota zamkniętego w czterech ścianach, niż na tego, który ma możliwość wyładowania frustracji na zewnątrz. Wystarczy więc udostępnić zwierzakowi przydomowy ogród.
  • Zapach nowych akcesoriów dla niemowlaka może obudzić w kocie poczucie zagrożenia. W takim przypadku zacznie on zaznaczać swój teren (sprzęt dla dziecka) moczem. Przed rozlokowaniem zakupów w domu warto natrzeć akcesoria preparatem na bazie kocich feromonów.
  • Stosuj tzw. wzmocnienie pozytywne. Należy stworzyć pozytywne skojarzenia z akcesoriami dla malucha, np. za każdym razem, gdy w domu znajdzie się nowa rzecz, można podać kotu smakołyk. To samo dotyczy dźwięków wydawanych przez dziecko, które często denerwują zwierzaka – należy puszczać nagrania zawierające płacz, śmiech czy gaworzenie malucha (na początku cicho) i nagradzać kota za dobre zachowanie.
  • Poświęcaj kotu choć trochę uwagi. Jeżeli przed pojawieniem się dziecka znajdował się on w centrum uwagi, nie powinien czuć się porzucony po jego narodzinach. Zanim przywieziesz do domu dziecko, staraj się stopniowo zmniejszać ilość uwagi poświęcanej kotu, jednak pamiętaj, aby wyznaczyć czas, który poświęcisz na zabawę ze zwierzakiem (koty lubią przewidywalne sytuacje).
  • Nigdy nie każ i nie zabraniaj kotu podchodzić do dziecka. Stres i strach mogą spowodować wyzwolenie agresji u zwierzaka.
  • Pozwól dzieciom bawić się z kotem, jednak dopilnuj, aby nie męczyły zwierzęcia. Najlepiej poprzestać na zabawie na odległość, np. rzucaniu piłek czy puszczaniu „zajączków” na ścianie.

Warto przygotować kota na przybycie nowego członka rodziny jeszcze przed narodzinami dziecka. W ten sposób można uzyskać pewność, że nie wykaże agresywnych zachować wobec malca ani nie uszkodzi akcesoriów dla niemowlaka.

2. Mity związane ze wspólnym wychowywaniem niemowlaka i kota

Toksoplazmoza jest chorobą pasożytniczą wywołaną przez pierwotniaka zwanego toxoplasma gondii. Najczęstszym źródłem zakażenia są niedogotowane mięso i nieumyte warzywa, jednak kot polujący i zjadający zakażone stworzenia również może być nosicielem choroby przenoszonej poprzez kał. Zakażenie, szczególnie występujące w pierwszym trymestrze ciąży, może prowadzić do uszkodzenia rozwijającego się płodu. Aby zapobiec infekcji, należy:

  • codziennie czyścic kocią kuwetę, używając gumowych rękawiczek,
  • trzymać kota z dala od kuchni,
  • regularnie myć ręce, szczególnie po dotykaniu surowego mięsa,
  • nosić rękawice podczas prac ogrodniczych,
  • dokładnie myć warzywa,
  • przed posiłkiem upewnić się, że mięso jest dobrze ugotowane.

Kolejnym zmartwieniem młodych rodziców są nicienie. Tymczasem pasożytów u kota można pozbyć się dzięki regularnemu odrobaczaniu.

Jednym z najpopularniejszych mitów dotyczących kotów jest możliwość uduszenia dziecka przez zwierzaka. Co prawda koty lubią ciepłe zakątki, a dziecięca kołyska jest bardzo przytulna, jednak przed ułożeniem dziecka do snu wystarczy upewnić się, że kot nie przebywa w dziecięcym pokoiku. Jeżeli chcesz pozostawić otwarte drzwi lub okno, przymocuj do łóżeczka czy kołyski siatkę zabezpieczającą. Jedyne zagrożenie dla życia dziecka może zaistnieć, gdy noworodek nie potrafi jeszcze samodzielnie przewrócić się na drugi bok czy przesunąć. Jednak teoria głosząca, że zazdrosny kot celowo zabija dziecko jest bezpodstawna.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze