Niania godna zaufania

We współczesnych społeczeństwach coraz większą rolę w wychowaniu dzieci odgrywają nianie. Przeszło 50 proc. rodziców korzysta z ich usług i powierza im swoje dzieci na dłużej niż 8 godzin dziennie.

Jakie są pierwsze sygnały zauważalne u dzieci wskazujące na niewłaściwie zachowanie niani? W jaki sposób skutecznie kontrolować opiekunki do dzieci tak, aby zapewnić im bezpieczeństwo?

Kogo obdarzyć zaufaniem?

W mediach co jakiś czas słyszy się o nadużyciach osób pracujących z dziećmi zarówno w przedszkolach, jak i bezpośrednio w domu. Dlatego tak ważna staje się kwestia wyboru osoby o odpowiednich kwalifikacjach.

W Polsce pracuje około 98 tysięcy legalnie zarejestrowanych niań, z tego przeszło 65 proc. z nich to studentki. Ich nierzetelność to częsty problem rodziców.

Nie jest poważny, gdy chodzi o przyzwolenie na dłuższe oglądanie bajek lub kilka dodatkowych ciastek. Kłopot pojawia się wtedy, gdy rodzą się podejrzenia o ciężkie zaniedbania lub kradzieże.

Kwestia wieku opiekunki jest istotna, ale na wszelkiego rodzaju nadużycia możemy trafić zarówno ze strony osoby niedoświadczonej jak i kogoś kto pracował z dziećmi wiele lat.

  • Oczywiście nie wszystkie opiekunki czyhają na bezpieczeństwo naszych pociech. Przykłady złego traktowania dzieci to w rzeczywistości niewielki procent problemów z nianiami. Warto jednak pamiętać, że najlepszą formą profilaktyki jest kontrola – mówi Paweł Wujcikowski, ekspert ds. bezpieczeństwa SpyShop.

Obserwacja przede wszystkim

Pierwsze sygnały, świadczące o tym, że coś jest nie tak, mogą być trudne do zauważenia. Niemniej jednak powinniśmy uważnie obserwować swoje dziecko, nie tylko w pierwszych dniach po zatrudnieniu nowej niani, ale przez cały okres, w którym dziecko pozostaje pod jej opieką.

Pierwsze tygodnie to tzw. okres „miodowego miesiąca”, w którym opiekunki mogą starać się uśpić naszą czujność wykonując rzetelnie swoje obowiązki.

Dobrze jest obserwować, w jaki sposób dziecko reaguje na przyjście i obecność niani – jeśli jest strachliwe, reaguje płaczem, protestuje lub ucieka od niej, może to wskazywać na to, że dzieje się coś złego.

Kolejny objaw, który może o tym świadczyć, to nagłe zmiany zachowania dziecka, zwłaszcza w obecności opiekunki. W przypadku młodszych dzieci złe traktowanie może spowodować moczenie łóżka, co powinno zwrócić naszą uwagę zwłaszcza gdy nastąpi nagle i regularnie.

Wyraźnym objawem nadużyć są też ślady na ciele dziecka – jeśli zobaczymy zaczerwienienia, siniaki albo niedostatki higieny – powinniśmy od razu reagować.

W jaki sposób kontrolować pracę niani? Najlepiej korzystając z nowoczesnych technologii.

  • Nie ma tygodnia, by nie odwiedzali nas rodzice chcący lepiej kontrolować nianie. Zwykle proponuję im kilka sprawdzonych rozwiązań. Jednym z nich jest zakup kamery kamuflowanej w budziku. Niektóre modele posiadają funkcję stałego, bezprzewodowego podglądu obrazu z dowolnego komputera – komentuje ekspert.

Czy podglądanie jest legalne?

Zgodnie z przepisami prawa obserwowaną nianię powinniśmy o tym poinformować. Pamiętajmy o tym, że w niektórych sytuacjach nagrywanie staje się niezbędne. W poszczególnych przypadkach może ono stanowić dowód sądowy.

Wiele nowoczesnych urządzeń tego typu posiada czułe mikrofony i kamery w wysokiej rozdzielczości – nawet Full HD. W prosty sposób można zweryfikować kim jest osoba na nagraniu, jak się zachowuje, co mówi. Wiele spraw wymaga takich właśnie precyzyjnych argumentów przeciwko osobie, która krzywdzi nasze dziecko.

Anna Kowalska, 5 dni temu

Niania

DYSKUSJE NA FORUM

Jedzenie

aga2410 • ostatni post 4 tygodnie temu

3
Artykuły Niania
Niania

Opiekunka do dziecka

Opiekunka do dziecka

Najlepiej gdy nianią dziecka może być ktoś z rodziny, lub z polecenia. Coraz częściej rodzice szukają opiekunek przez internet. Najlepszym dla wielu rodzin rozwiązaniem problemu opieki nad dzieckiem są dziadkowie.

Niania

Niania dla malucha

Niania dla malucha

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie: „Jak znaleźć nianię?". Gdzie szukać odpowiedniej opiekunki, której bez obaw powierzymy opiekę nad naszym (...) maleństwem? Jak wskazuje wiele osób, najlepsza opiekuna do dziecka to taka, którzy polecą...

Niania

Co zdradza fatalną opiekunkę do dziecka?

Co zdradza fatalną opiekunkę do dziecka?

jest całkowicie normalne i zrozumiałe. Jeżeli jednak minęło już sporo czasu odkąd zaczęła odwiedzać wasz dom niania, a dziecko nadal wydaje (...) . Może między nią a dzieckiem po prostu nie powstała nić porozumienia, która potrzebna...

Niania

Sposoby na kreatywną zabawę z maluchem

Zabawy niani z malcem wcale nie muszą ograniczać się do układania klocków czy wspólnego oglądania bajek. Poznaj sposoby na kreatywne zagospodarowanie czasu z podopiecznym. Mały artysta Praca nad zdolnościami manualnymi dziecka stanowi jeden...

Niania

Jak znaleźć nianię?

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie: „Jak znaleźć (//parenting.pl/portal/niania)?". Gdzie szukać odpowiedniej opiekunki, której bez obaw powierzymy (...) względne poczucie bezpieczeństwa. Alternatywą jest (https://parenting.pl/portal/niania-to-taka-bardzo-bliska-ciocia)...

Niania

Niania to taka bardzo bliska ciocia

Niania to taka bardzo bliska ciocia

Niania nigdy nie zastąpi matki, ale w miarę upływu czasu staje się bardzo ważnym członkiem rodziny, który już na zawsze pozostaniew życiu dziecka (...) jak za dotknięciem magicznej różdżki nagle tracą na znaczeniu. To właśnie znaczy...

Niania

Niania z piekła rodem

, ale bez skutku. Zaczęłam nawet drążyć temat z samą nianią. Coś mi nie pasowało, martwiło zachowanie dziecka. Synek nie chciał powiedzieć, co się stało (...) , zapytałam dlaczego. **Odpowiedział, że ciocia (niania) powiedziała,...

Niania

Umowa z nianią

lub niani. Zgodnie z ustawą z 4 lutego 2011 roku, osobę opiekującą się dzieckiem można zatrudnić na podstawie umowy uaktywniającej. Taka umowa z nianią (...) przypadkach - do 4 urodzin. Kwestie formalne umowy z nianią ...

Niania

Wynagrodzenie niani

Zapadła decyzja. Zdecydowaliśmy się na zatrudnienie (//parenting.pl/portal/niania). (//parenting.pl/portal/opieka-nad-dzieckiem-babcia (...) sobie coś na czarną godzinę i wyjdzie nam, jaką wolną sumą dysponujemy. Następnie wypadałoby...